Miłość do roślin domowych jest nieodłączną cechą wielu mężczyzn i kobiet. Roślina w domu kojarzy się z komfortem i ciepłem. Ogromny wybór domowych kwiatów w supermarketach ogrodowych pozwala zakupić nawet najbardziej egzotyczną roślinę. Niemniej jednak, jednym z najbardziej popularnych zwierząt domowych są dobrze znane kaktusy, fiołki, geranium, gloksynia, ficus i cyklamen. W tym artykule będziemy rozmawiać o cyklamenach i dbać o niego w domu.

Cyklamen podbija w jasnych i oryginalnych kolorach. Najlepiej znane są dwa rodzaje cyklamenów: europejski cyklamen i cyklamen perski. Perski cyklamen cieszy oko jasnym kolorem nawet w zimie, gdy spala większość roślin doniczkowych. To w okresie zimnym ten kwiat dojrzewa. Wiele osób nabywa cyklamen właśnie z powodu tej cechy. Przy odpowiedniej pielęgnacji, cyklameny kwitną obficie - ponad sześćdziesiąt kwiatów w okresie zimowym. Prosta pielęgnacja domu sprawia, że ​​kwiat cyklamen staje się jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Ta roślina jest wieloletnia i przez wiele lat zadowoli jej właścicieli.

Rosnący cyklamen

Nasiona cyklamenów najlepiej sadzić w okresie od lutego do marca, ale w innych przypadkach można. Nasiona należy opuścić do ziemi na głębokość około 1 cm, po czym nasiona należy podlać i przykryć ziemią. Okres kiełkowania nasion cyklamenów jest dość długi - 30-40 dni. Pokój musi być utrzymywany w temperaturze 18-20 stopni. Kiełkowanie cyklamenów następuje w ciemności, a kwitnienie następuje jesienią i zimą.

Jak dbać o cyklamen?

Idealna temperatura dla cyklamenów wynosi 18 stopni. Te kwiaty tolerują gorsze gorsze niż zimne.W wysokich temperaturach w pokoju cyklamen szybko zmienia kolor na żółty i zanika.

Podstawowe zasady opieki nad cyklaminą w domu:

  1. Podlewanie. Cyklamen wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. W takim przypadku należy upewnić się, że woda nie spada na liście i bulwy.
  2. Wilgotność. Cyklamen uwielbia wilgoć, ale nie toleruje bezpośredniej wody na liściach. Konieczne jest nawilżanie powietrza w pobliżu cyklamenów za pomocą najmniejszego rozpylacza.
  3. Nawóz. Roślinę należy karmić wiosną i latem nawozami mineralnymi. Zimą i jesienią kwiat nie wymaga opatrunku.
  4. Hodowanie cyklamenów. Cyklamen rodzi się nie tylko z nasion, ale także z podziału bulwy. Podział bulwy powinien odbywać się w czasie odpoczynku. Średnio zajmuje 15 miesięcy przed kwitnieniem cyklamenów. Niektóre gatunki kwitną w ciągu 8 miesięcy.
  5. Przeszczep cyklamenu. Podczas przesadzania należy sprawdzić cały system korzeniowy kwiatu. Zepsute korzenie należy ostrożnie usunąć, a następnie przeszczepić kwiat do nowej gleby i umieścić w jasnym miejscu. Цикламен фото
  6. Choroby cyklamenu. Głównymi szkodnikami tego kwiatu są roztocza i mszyce. Choroby wpływają na cyklamen ze względu na niewłaściwą opiekę. Przede wszystkim roślina jest uszkodzona przez wysoką temperaturę i nadmierną wilgotność. Przy obfitym podlewaniu możliwe jest gnicie bulwy i pojawienie się szarego zgnilizny na liściach. Suszone liście i kwiaty należy natychmiast usunąć.

Cyklamen jest nie tylko ozdobą domu - ta roślina ma właściwości lecznicze. Sok z bulw cyklamenowych jest bardzo skutecznym lekarstwem na zapalenie zatok.

Możesz kupić cyklamen w każdym kwiaciarni. W dużych supermarketach z kwiatami możesz przeglądać katalog cyclamens ze zdjęciami i wybrać swój ulubiony kwiat. W każdym kwiaciarni można uzyskać bezpłatną poradę na temat pielęgnacji tych roślin. Rosnący cyklamen i opieka nad nim w domu jest fascynującym procesem, który nawet zimą przynosi kawałek wiosny do domu.