Po raz pierwszy to zaburzenie hormonalne zostało szczegółowo opisane w 1912 roku przez amerykańskiego lekarza Harveya Cushinga, który potwierdził hiperkortyzację (zwiększoną syntezę kortyzolu i innych hormonów kory nadnerczy) jako naruszenie przysadki mózgowej. Na jego cześć pojawił się syndrom Cushinga. Często choroba jest wskazana jako zespół Itenko-Cushinga, odnoszący się do neurologa Odessa, Nikolai Itenko, który w 1924 r. Połączył syndrom z guzem nadnerczy. Obaj naukowcy mają rację, więc dzisiaj zespół Cushinga nazywa się hiperbolicznością dowolnego pochodzenia.


Przyczyny zespołu Cushinga

Zwiększona produkcja hormonów nadnercza jest najczęściej stymulowana przez podwyższenie poziomu hormonu androgenowo-kortykotropowego przysadki mózgowej w związku z guzem w tej części mózgu. Mniej powszechnie, przyczyną jest podobny guz w nadnerczu, jajniku, jądrach, a nawet w oskrzelach. Ten nowotwór nazywa się ektopowym kortykotropinem. Podczas wzrostu guz uwalnia ogromną ilość glukokortykosteroidów do krwioobiegu, w wyniku czego przysadka mózgowa wysyła sygnał do gruczołów nadnerczy w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na produkcję kortyzolu, a hormonalna nierównowaga w organizmie staje się bardzo silna.

Zdarza się, że przyczyną tej choroby jest terapia hormonalna, tzw. Zespół Itsenko-Cushinga.

Główne objawy zespołu Cushinga

Kortyzol w nadmiarze wpływa na równowagę białkowo-węglowodanowo-tłuszczową, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Wszystkie procesy metaboliczne w ciele są naruszone. Objawy zespołu Cushinga to:

 • Otyłość w okolicy tułowia, przy zachowaniu względnie smukłych kończyn;
 • zwiększony wzrost włosów na twarzy i ciele;
 • zmniejszone libido;
 • zaburzenia jedzenia;
 • cukrzyca;
 • pojawienie się rozstępów i blizn na skórze;
 • upośledzenie pamięci i umiejętności społecznych;
 • depresja, bezsenność, zwiększona drażliwość;
 • zawroty głowy, słabość.

Ponieważ zespół Cushinga występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, należy zaalarmować pojawienie się włosów na brodzie i nad wargami, w aureolach sutków.

Leczenie zespołu Cushinga

Aby pokonać chorobę, musisz dokładnie określić przyczynę jej wystąpienia. Istnieje kilka możliwych opcji: terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, a także chirurgia. Wybór w tym przypadku zależy wyłącznie od indywidualnych cech ciała pacjenta.

Niezależnie od rodzaju terapii, jej głównym celem jest normalizacja poziomu kortyzol i inne hormony. Niewielkim aspektem jest regulacja metabolizmu i ciśnienia krwi. W przypadku rozwoju niewydolności serca to naruszenie jest również uważnie obserwowane.

Leczenie ludowych środków zespołu Cushinga

Oficjalnie nie ma dowodów na to, że zespół Cushinga można leczyć za pomocą ziołolecznictwa, ale wielu uzdrowicieli oferuje tę opcję leczenia. Najpopularniejsze w tej dziedzinie są takie rośliny:

 • skrzyp ;
 • geranium;
 • przebiśniegi.

Napar alkoholowy i wodny oraz wywar z tych ziół przy ostrożnym stosowaniu normalizują hormony. Ale nie warto leczenie zespołu Cushinga zapomnieć, że oficjalne badania nie zostały przeprowadzone, a zatem wynik może być całkowicie nieprzewidywalny.

Aby złagodzić stan zespołu Cushinga, takie środki pomogą:

 1. Dobry i długi odpoczynek.
 2. Prawidłowe odżywianie.
 3. Chodzić na świeżym powietrzu.
 4. Umiarkowany (wysoki) poziom aktywności fizycznej.
 5. Odrzucenie złych nawyków.
 6. Zgodność z reżimem picia.