Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest patologią, która prowadzi do znacznego uszkodzenia tkanki wątroby i wielu różnych powikłań. Najczęściej choroba jest diagnozowana w młodym wieku - u osób w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, ludzie żyjący w bezpiecznym środowisku, a nie tylko bezdomni i narkomani, mogą zachorować. Infekcja jest spowodowana wirusem, który jest podatny na ciągłe modyfikacje i mutacje, co pozwala mu pozostać w ciele ludzkim przez długi czas i wywierać duże obciążenia na układ odpornościowy.


Cechy choroby

Przebiegłość tej choroby polega również na tym, że może ona być niemal bezobjawowa. Dlatego w ostrych postaciach zapalenia wątroby typu C rozpoznaje się w wyjątkowych przypadkach, częściej osoba ma przewlekłe uszkodzenie tkanki wątrobowej, którego nawet nie podejrzewał. Dlatego ważne jest, aby każdy z nas wiedział, w jaki sposób przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby C w jaki sposób możesz się zarazić. Ponadto należy zauważyć, że zakażenie może wystąpić zarówno u osoby chorej, jak i u nosiciela zakażenia, u którego nie rozwinęło się zapalenie wątroby typu C.

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przenoszone drogą płciową?

Choroba, o której mowa, jest rzadko przekazywana drogą płciową, ponieważ ani sekret pochwy, ani nasienie nie są czynnikiem wywołującym zakażenie. Zakażenie jest możliwe tylko w przypadku obrażeń lub zadrapań na genitaliach właściciela wirusa lub pacjenta z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, z którego uwalniana jest krew, która może przeniknąć do organizmu partnera. Częściej spotyka się z ludźmi, którzy mają rozwiązłość. Możesz całkowicie wyeliminować infekcję za pomocą środków przeciwbólowych.

Czy zapalenie wątroby typu C przenosi się przez ślinę, przez pocałunek?

Przeniesienie zakażenia przez ślinę jest uważane za niemożliwe lub co najmniej nieprawdopodobne, ponieważ wirus może być zawarty w ślinie tylko u osób, które od dawna cierpią na ciężką postać choroby. Poprzez pocałunek można się zarazić, jeśli oboje partnerzy mają otwarte rany na wargach lub w jamie ustnej. Na przykład ludzie z chorobą dziąseł są narażeni na zwiększone ryzyko.

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przenoszone przez zawieszone w powietrzu kropelki?

Wirusowe zapalenie wątroby C nie jest przenoszone przez zawieszone w powietrzu kropelki, tj. podczas rozmowy, kaszląc, kichanie Brak czynników zakaźnych. Powinieneś także wiedzieć, że nie można zachorować z powodu uścisku dłoni, uścisków, używania zwykłych przyborów kuchennych itp.

Czy wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się z matki na dziecko?

Ustalono, że przeniesienie zakażenia na dziecko jest możliwe w procesie porodu podczas przechodzenia przez kanał rodny. Co do tego, czy wirus jest przenoszony przez mleko matki, nie ma jeszcze dokładnych danych. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko zarażenia dziecka, jeśli matka złamie integralność skóry gruczołów sutkowych (pęknięcia, zadrapania).

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przenoszone przez krew.

Ścieżka krwiopochodna jest główną drogą zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Dlatego nie należy zezwalać na współistnienie z chorym (lub nosicielem wirusa) w jaki sposób przenosi się zapalenie wątroby używanie ostrych przedmiotów, które można ciąć, maszynki do golenia, narzędzia do manicure, nożyczki, szczoteczki do zębów itp. Zakażenie może również wystąpić, gdy:

  • tatuowanie i przekłuwanie ciała przy użyciu słabo obrobionych instrumentów;
  • wszelkie zabiegi medyczne przy użyciu niedostatecznie sterylnych przyrządów, w szczególności zabiegów chirurgicznych (w tym podczas zabiegów dentystycznych i kosmetologicznych);
  • transfuzje krwi, transplantacje narządów od chorych dawców lub posiadaczy wirusa;
  • udostępnianie strzykawek.