Cuenca to najpiękniejsze miasto Ekwador . Trzecie co do wielkości miasto jest stolicą prowincji Asuai i słynie z bogatej historii, różnorodności architektonicznej i strzępiastych panam, których unikalna technika tkania ma ponad 100 lat.

Położone w malowniczych miejscach w środku czterech rzek: Tomebamba, Yuankai, Tariqi i Machangara, z których każda uczestniczy w formowaniu basenu majestatycznej Amazonki.

Ze względu na obfitość historycznych budynków z epoki kolonialnej, miasto Cuenca otrzymało status Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości od Światowej Organizacji UNESCO. Rząd Ekwadoru starannie stara się zachować wyjątkową architekturę miasta w jego oryginalnej formie.

Trochę historii

Cuenca łączy w sobie kulturę trzech narodów: Indian, Inków i Hiszpanów. Oficjalna data założenia miasta to 1557, kiedy to Hiszpanie postawili stopę na tych ziemiach pod przewodnictwem Kh.R. Dawalos. Jednak historia tego miejsca sięga czasów cywilizacji indyjskiej Kanyari, która w V wieku zbudowała miasto zwane Guanpodeleg, co oznacza "Ziemia tak wielka jak niebo". Później te ziemie zostały podbite przez Inków, a miasto zostało przemianowane na Tomebamba. Ale po 70 latach Inkowie wyparli Hiszpanów i nadali mu imię Cuenca. Od tego czasu miasto zaczęło szybko rosnąć, a populacja szybko rosła.

Zabytki w Cuenca

Zabytki miasta są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim Cuenca słynie z wyjątkowych konstrukcji architektonicznych, zachowanych od czasów starożytnych. Ale miasto się rozwija i zmienia, tak luksusowe budynki z epoki kolonialnej, łączące styl gotycki z cesarskim barokiem, pokojowo współistnieją z nędznymi szałasami slumsów. To właśnie ta okolica nadaje miastu wyjątkowy, niepowtarzalny smak.

To katolickie miasto, a ludzie są dumni z dziedzictwa kościelnego odziedziczonego po przodkach. Wśród wielu kościołów i katedr zasługuje na szczególną uwagę:

  • kościół San Marco - pierwsza świątynia katolicka;
  • Katedra La Inmaculada, słynąca z błękitnych kopuł;
  • katedry w Del Sagrario i San Francisco;
  • Klasztor Carmen de la Asuncion.

Uwagę turystów przyciągają różne place, ulice i parki, które niewątpliwie zasługują na wizytę. Najbardziej znanymi placami są El-Carmen, Sangurim i Blacksmiths. Szczególną uwagę turystów przyciąga ulica Calle Larga, z którą związana jest legenda. Mówią, że duchy i duchy pojawiają się tu w nocy w kątach, ale wcale nie przerażają ciekawskich gości miasta Cuenca, ale wręcz przeciwnie, wzbudzają zainteresowanie. Restauracje, bary i kawiarnie są skoncentrowane na tej ulicy.

Miłośnicy historii i sztuki mogą poznać kulturę miasta w licznych muzeach. Osobna uwaga zasługuje na:

  • muzeum etnograficzne, w którym eksponowane są eksponaty cywilizacji Majów i Inków;
  • muzeum Banku Centralnego, które słynie z ekspozycji poświęconych historii prekolumbijskiej Ameryki;
  • Muzeum De Las Conceptas, założone w starym klasztorze i przedstawiające sztukę religijną XVII - XIX wieku;
  • Muzeum De Artes Popoures, które zajmuje budynek starej rezydencji i stanowi wspaniałą kolekcję dzieł sztuki de facto z całej Ameryki Południowej.

Oprócz centrum miasta jego otoczenie jest nie mniej interesujące.

Słynne gorące źródła znajdują się w mieście Cuenca. Wokół nich znajduje się kilka centrów medycznych i SPA, w których można skorzystać z różnych zabiegów. To miejsce znane jest jako "Dolina Długiej Wątróbki", ponieważ jego mieszkańcy żyją w wieku 100 - 130 lat.

Niedaleko od miasta odkryto starożytne ruiny Tomebamby. W trakcie wykopalisk geologicznych odkryto tutaj twierdzę Ingapirka - jedyne dziedzictwo pozostawione przez Inków.

Miejscową dumę uważa się za park narodowy. Kahas , na którym terytorium znajduje się 270 lazurowych jezior i piękne laguny z unikalną fauną i florą.

Na uwagę zasługują także małe wioski narodowe Horteleg i Gualaseo, gdzie można zapoznać się z kulturą i stylem życia mieszkańców, a także kupić rękodzieło wykonane przez najlepszych rzemieślników i rzemieślników Ekwadoru.

Sezon turystyczny

Pomimo tego Ekwador znajduje się na równiku, klimat tutaj jest łagodny, nie ma wyczerpującego ciepła i ciepła. Średnia roczna temperatura wynosi od 18 do 21 ° C. Oto tylko dwie pory roku:

  • okres mokry trwa od stycznia do czerwca, przy czym najwięcej opadów przypada na okres od marca do maja;
  • okres suchy trwa od lipca do grudnia.

W Cuenca, podobnie jak w całym Ekwadorze, nie ma nagłych spadków, a pogoda jest wygodna o każdej porze roku.

Jak się tam dostać?

Z Rosji do Cuenca można dojechać samolotem, ale z przesiadką z lokalnych linii lotniczych. Loty z Moskwa latać do Quito i Guayaquil . Ceny biletów zaczynają się od 400 USD. Lot z Quito do Cuenca będzie kosztować średnio 65 USD, z Guayaquil - 45 USD.

Również w Ekwadorze obsługują loty autobusowe i kolejowe. Odległość do Cuenca z Quito wynosi 450 km, z Guayaquil - 180 km.

W samym mieście z lotniska można dojechać dowolnym autobusem za 0,3 USD, wszystkie trasy przebiegają przez centrum turystyczne. Lub dostać się w odpowiednie miejsce taksówką, ceny zaczynają się od 2 $.

Куэнка - город красных крышКуэнка, национальный парк КахасКуэнка, собор Эль-Саграрио (Старый собор)
Куэнка - собор с голубыми куполами Ла-ИнмакуладаКуэнка - руины Томебамбы, крепость ИнгапиркаУлицы Куэнки