Miasto Cuenca zajmował trzecie miejsce wśród miast Ekwador i jest znany jako centrum turystyki kulturalnej. Sława przyniosła mu niezwykłe obiekty architektoniczne, które zachowały ducha epoki kolonialnej. To historyczne i kulturalne centrum z wieloma świątyniami, kościołami, muzeami, placami i parkami o wielkiej urodzie. Oprócz dziedzictwa kulturowego Inków i Hiszpanów, Cuenca słynie z atrakcji okolicy w postaci wspaniałych parków przyrody z unikalną florą i fauną, starożytnymi ruinami i gorącymi źródłami, w których można poddać się różnym zabiegom medycznym i spa.

Dziedzictwo religijne miasta Cuenca

Mieszkańcy miasta Cuenca są katolikami (95% populacji) i są bardzo dumni ze swojego dziedzictwa kościelnego.

Kościół El Sagrario (Stara Katedra) jest słusznie jednym z najstarszych budynków, a w czasach kolonialnych był głównym religijnym centrum miasta. Został zbudowany w 1557 roku, ale przeszedł kilka prac remontowych w XIX i XX wieku. Budynek zbudowany jest z kamieni, które pozostały po zniszczonej świątyni Inków, znajdującej się w mieście Tomebamba.

Katedra La Inmaculada (Monumental New Cathedral) znana jest jako główny symbol architektury religijnej. Budynek był prawdziwym dziełem sztuki, łączącym elementy stylu gotyckiego, renesansowego i romańskiego. Ten budynek, słynący z niezwykłych niebieskich kopuł o bardzo dużych rozmiarach, stał się znakiem rozpoznawczym miasta Cuenca. Osobliwością budowli jest złoty ołtarz o gigantycznych proporcjach.

Церковь Эль-Саграрио - КуэнкаКафедральный собор Ла-Инмакулада - КуэнкаКафедральный собор Ла-Инмакулада

Kościół Carmen de la Asuncion został założony przez mnichów i konsekrowany na cześć Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Główną ozdobą klasztoru jest pozłacany ołtarz i ambona, wykonane w stylu neoklasycystycznym. Fasada budynku ozdobiona jest niezwykłym kamiennym łukiem, a od wewnątrz kościół zdobią freski, spiralne kolumny i liczne barokowe rzeźby.

Zaleca się także wizytę w kościele San Marco , który jest pierwszą katolicką siedzibą miasta, a także w klasztorze San Pedro na centralnym placu.

Dziedzictwo kulturowe i historyczne Cuenca

Smakosze koneserów sztuki, kultury i historii powinni odwiedzić ciekawe muzea, które obfitują w mieście.

Muzeum Centralnego Banku Pumapungo powstało na początku lat 80. XX wieku i przedstawia historię miasta, etniczną kulturę starożytnych plemion, jednostki monetarne i przedmioty codziennego użytku Ekwadoru. Muzeum ma 4 sale. Na pierwszym piętrze można spojrzeć na wiele rodzajów monet i banknotów. Drugie piętro poświęcone jest etnografii kraju, tutaj prezentowane są artykuły gospodarstwa domowego i odzież, wprowadzające kulturę starożytnych ludów.

Muzeum religii Monasterio de la Conceptas zostało założone w starożytnym klasztorze i przedstawia historię klasztoru oraz sposób życia sióstr zakonnych. Decyzję o budowie kościoła podjęto w 1682 roku, budowę ukończono w 47 lat. Oto dzieła malarstwa i sztuki religijnej, różne meble z czasów kolonialnych, przedmioty etnograficzne i artykuły gospodarstwa domowego. Na pierwszym piętrze muzeum znajduje się sala do usuwania rytuałów religijnych i organizowania wydarzeń o charakterze artystycznym, naukowym, edukacyjnym.

Muzeum hiszpańskiej sztuki abstrakcyjnej znajduje się w unikalnych "wiszących domach" z epoki średniowiecza, wykonanych w stylu gotyckim i położonych na klifie nad rzeką Juerka. Jednak budynek pod muzeum został wybrany nie ze względu na luksusowy wygląd i wyjątkową lokalizację, ale ze względu na możliwość stworzenia najkorzystniejszych warunków do przechowywania kolekcji sztuki. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 100 obrazów i rzeźb.

Warto również zwrócić uwagę na Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mieści się w budynku, który niegdyś służył jako centrum rehabilitacji pacjentów z alkoholizmem i jest uważany za centrum artystycznej ekspresji miasta. Ciekawe jest również muzeum archeologiczne Pumapungo pod gołym niebem.

Музей испанского абстрактного искусстваМузей религии Монастерио де ля КонсептасМузей центрального банка
Zielone parki i place

Abdon Calderon Park znajduje się w centrum miasta i jest jedną z głównych atrakcji Cuenca. Tutaj można zobaczyć popularny pomnik Niepodległości, poświęcony poległym bohaterom bitwy pod Pichinchą. Kilka lat wcześniej, w 1929 roku, słynny posąg Abdona Calderona zainstalowano w publicznym ogrodzie, po czym nazwano park. Około 2000 różnego rodzaju roślin ozdobnych wyhodowanych w szkółce zostało posadzonych wokół pomnika. A niektóre z nich zostały specjalnie przywiezione z Nowej Gwinei.

Парк имени Абдона Кальдерона

Ponadto miasto ma wiele różnych obszarów widokowych i kwadratów. Odwiedź plac El Carmen , główny plac Plaza Mayor , kowali , gdzie znajduje się słynny pomnik "Wulkan - Bóg Ognia", plac widokowy obok kościoła Turi , oferujący wspaniały widok na całe miasto. Park "Madre" jest interesujący, gdzie rodzice mogą spokojnie odpocząć, a dzieci bawić się na specjalnych placach zabaw. Jest pomnik Leonidasa Proano, słynnego ekwadorskiego bojownika o sprawiedliwość społeczną. A jeśli chcesz niezapomnianych wrażeń, idź na spacer na wysokości 60 m na wiszącym moście, gdzie możesz łaskotać nerwy, chodzić po luźnych deskach i skąd otwierają się niezapomniane widoki miasta.

Okolice Cuenca

Park narodowy Kahas . Po sprawdzeniu w mieście atrakcji Cuenca można wyjść na zewnątrz, bo w okolicy są nie mniej ciekawe i wyjątkowe miejsca. Na przykład "park 200 jezior", który jest wyjątkowy w swoim ekosystemie i uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Ekwadorze, znajduje się 30 km od miasta. Zajmuje powierzchnię około 285 metrów kwadratowych. km. Tutaj znajduje się około 270 różnych jezior, które komunikują się ze sobą niewielkimi rzekami wpływającymi do Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego.

Twierdza Inków Ingapirka jest prawdopodobnie jedynym znaczącym szlakiem pozostawionym przez tę cywilizację w Ekwadorze. Wcześniej te ziemie były własnością Indian Kanyari. Pod koniec XV wieku zostali schwytani przez Inków. Następnie Inkowie zostali usunięci z tych ziem przez Hiszpanów, którzy zniszczyli ich główne miasto zwane Tomebamba i założyli Cuenca na jego miejsce. Zrujnowane miasto zostało odrestaurowane przez władze. Ekwador w połowie XX wieku, aw 1966 r. ruiny były otwarte dla turystów.

Główną atrakcją twierdzy jest Świątynia Słońca , która w czasach starożytnych była miejscem religijnych obrzędów i obserwacji astronomicznych.

Cuenca słynie również z leczniczych źródeł, które znajdują się w wiosce niedaleko miasta. Istnieją wszystkie warunki dla komfortowego wypoczynku turystów.

W mieście Cuenca co drugi budynek jest prawdopodobnie punktem orientacyjnym. Wszystkie są wyjątkowe i godne uwagi. Planując wycieczkę do tego miasta, bądź gotów zanurzyć się w spokojnej atmosferze epoki kolonialnej, wzbogacić się o nową ciekawą wiedzę i przynieść ze sobą kawałek średniowiecza w postaci pięknych zdjęć.

Национальный парк КахасКрепость инков Ингапирка