Kreatynina - substancja życiowej aktywności organizmu, wynikająca z reakcji fosforanu kreatyny (metabolizm mięśni). Wydalanie kreatyniny następuje podczas oddawania moczu, więc wskaźnik kreatyniny w moczu jest ważnym wskaźnikiem funkcjonowania nerek. Nerki zdrowej osoby, w wieku 20-30 lat, mogą filtrować kreatyninę do moczu z krwi w ilości około 125 ml na minutę. Wskaźnik ten nazywa się klirensem kreatyniny i zwykle może wynosić od 80 do 150 ml / m.

Wartości kreatyniny

Ponieważ ta struktura molekularna zależy od indywidualnej objętości tkanki mięśniowej, wskaźnik kreatyniny we krwi jest różny dla kobiet i mężczyzn. U mężczyzny, ze względu na strukturę, poziom kreatyniny we krwi jest prawie dwukrotnie wyższy. Ponadto, masa mięśniowa przeciętnej osoby, zmienia się nie szybko, więc ten wskaźnik jest zawsze wartością. W przypadku dorosłego samca współczynnik kreatyniny wynosi od 74,0 do 110,0 μmol / L. W zależności od wieku ten poziom może się zmieniać zarówno w górę (dla młodych mężczyzn lub aktywnie uprawiających sport), jak i w dół (starsi mężczyźni z otyłością lub chorobami mięśni).

Dla przeciętnej kobiety w średnim wieku prawidłowy poziom kreatyniny we krwi wynosi od 44,0 do 80,0 μmol / L. Jego fluktuacje mogą powodować dietę białkową (wzrost), jak również pierwsze dwa trymestry ciąży (spadek).

W analizie biochemicznej krwi u dzieci poniżej jednego roku kreatynina jest normą w przedziale od 45,0 do 100,0 μmol / l. Po osiągnięciu wieku jednego roku wskaźnik ten zaczyna spadać. A w wieku 14 lat wskaźnik kreatyniny dziecka wynosi 27 - 62 μmol / l.

Oprócz wymienionych już czynników można zauważyć fluktuacje kreatyniny podczas diety wegetariańskiej, poszczenia, odwodnienia. Rozległe zmiany w oparzeniach skóry, niedrożność jelit , martwica mięśni w wyniku długotrwałego nacisku zmienia również szybkość kreatyniny.

Ponadto inne czynniki mogą wpływać na ten poziom tej struktury:

 • waga;
 • wyścig;
 • obecność chorób zapalnych i przewlekłych itp.

Oprócz zawartości kreatyniny we krwi, jej ilość w moczu również ma swoje własne normy. W przypadku kobiet wskaźnik kreatyniny w moczu wynosi od 0,8 do 1,8 g lub od 7,1 do 15,9 mmol. Indeks męski jest wyższy i mieści się w zakresie od 1,0 do 2,0 gramów (8,8 do 17,7 mmol).

Jak mogę przetestować kreatyninę?

Aby uzyskać najbardziej kompletne informacje o zawartości kreatyniny, a co za tym idzie o jakości funkcjonowania nerek, z reguły wymagane są badania krwi i moczu. Aby uzyskać wiarygodne informacje w wyniku analizy, należy przygotować. Aby to zrobić, 36-48 godzin przed pobraniem krwi:

 1. Zatrzymaj aktywną aktywność fizyczną.
 2. Zmniejsz spożycie żywności białkowej (nie więcej niż 200 gramów).
 3. Po konsultacji z lekarzem zawiesić stosowanie leków zawierających kortyzol , kortykotropina, tyroksyna.

Badanie krwi jest wykonywane na czczo, tj. Od czasu ostatniego posiłku do pobrania krwi powinna upłynąć co najmniej 9 godzin.

Aby zbadać poziom kreatyniny i jej klirens w moczu, konieczne jest niezależne zbieranie jej dziennej dawki. W tym celu najczęściej stosuje się sterylny plastikowy pojemnik o objętości 4-5 litrów. cały mocz musi znajdować się w tym samym pojemniku. Zasady pobierania moczu:

 1. Rozpocznij zbieranie materiału po drugim opróżnieniu pęcherza po przebudzeniu.
 2. Wskaźnik klirensu kreatyniny
 3. Porcje są całkowicie wykorzystywane.
 4. Aby przechowywać pojemnik z analizą, użyj chłodnego miejsca, na przykład lodówki.
 5. W ciągu dnia zaleca się dużo drinka (pożądane jest wyłączenie herbat, kawy, soków).
 6. Ostatnia porcja moczu powinna być następnego ranka, zaraz po przebudzeniu.
 7. Podczas opróżniania pęcherza, staraj się zachować czystość, nie powinno być żadnych obcych wtrąceń, takich jak kał, włosy itp.

W przypadku menstruacji, analiza moczu jest pożądana do przeniesienia na inny dzień.