Do wypełniania stomatologii używa się specjalnego materiału - kompozytu. Ma właściwości niezbędne do przywrócenia integralności i koloru zębów. Licówki kompozytowe są wytwarzane z tego samego składu. Wcześniej ich jakość nie była zbyt wysoka i były one znacznie gorsze pod względem większości właściwości niż okładziny ceramiczne i porcelanowe. Współczesny kompozyt cały czas się udoskonala, a ponadto niektóre jego rodzaje zawierają również ceramikę, uzyskując jej pozytywne cechy.

Co to są licówki kompozytowe?

Rozważany rodzaj odbudowy zębów można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • ortopedyczne (pośrednie);
 • terapeutyczny (bezpośredni).

W pierwszym przypadku technologia odbudowy jest identyczna jak w przypadku okładziny ceramicznej - z gotowych zębów usuwa się formy, które służą jako wzór dla technika w procesie wykonywania cienkich okładzin przyklejonych do przodu i do powierzchni skrawających.

Bezpośrednie licówki kompozytowe są wykonywane przez lekarza bezpośrednio podczas przyjmowania, bezpośrednio na zęby. Zaletą tej technologii jest możliwość minimalnego obrotu szkliwa. Przetwarzanie tylko tej części powierzchni zęba, do której będzie przymocowany materiał kompozytowy.

Jednak forniry pośrednie lub ortopedyczne mają wyższą wytrzymałość, ponieważ technik dentystyczny może wpływać na łaty o wysokiej temperaturze i ciśnieniu, które są eliminowane podczas wykonywania odbudowy bezpośrednio w jamie ustnej.

Materiał kompozytowy ma pewne wady w porównaniu z ceramiką:

 • szybkie zużycie (3-7 lat);
 • stopniowa zmiana koloru;
 • potrzeba regularnego polerowania;
 • zdolność do zabarwiania przez żywność, nikotynę i napoje;
 • wysoka kruchość;
 • brak estetyki końcowego wyniku;
 • proste licówki kompozytowe
 • niska odporność na alkohol;
 • pigmentacja na granicy wyściółki i naturalnego szkliwa.

Pomimo powyższych niuansów opisane okleiny są instalowane częściej niż ceramiczne. Wynika to z niskich kosztów płyt kompozytowych, są one tańsze prawie 2 razy.

Ponadto licówki bezpośrednie wykonuje się bezpośrednio przy przyjęciu dentysty, przez 1 sesję, podczas gdy przy użyciu porcelany i ceramiki należy dwukrotnie odwiedzić lekarza i czekać na wykonanie podszewki.

Jak przywraca zęby kompozytowe licówki?

Jeżeli do przywrócenia zębów stosuje się technologię ortopedyczną, wstępnie przeszlifowano i przygotowano nadmiar powierzchni (do 2,5 mm). Następnie wykonuje się odlewy, zgodnie z którymi technik dentystyczny wykonuje indywidualne licówki. Aby chronić otwartą szkliwę i zębinę, instalowane są prowizoryczne okładziny.

Po 7-10 dniach wykonywane są następujące manipulacje:

 1. Izolacja zęba leczonego lateksem, jego przygotowanie.
 2. Nakładanie masy klejącej na powierzchnię forniru i tkaniny organicznej.
 3. Wkładanie wykładziny przez dociśnięcie jej do zęba.
 4. Utwardzanie klejem (polimeryzacja).
 5. Szlifowanie i polerowanie forniru i połączeń zębów.

Metoda bezpośrednia jest całkowicie podobna do instalacji okładzin ortopedycznych, ale nie wymaga wcześniejszej pracy technika dentystycznego. Dentysta-terapeuta podczas odbioru miażdży niezbędne obszary, dobiera kolor kompozytu tak, aby pokrywał się z naturalnym odcieniem szkliwa i odnawia ząb. Pacjent może kontrolować cały ten proces.

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Nie występują szczególne trudności w higienie jamy ustnej.

Wystarczy myć zęby 2 razy dziennie, wskazane jest jedynie pobranie pasty bez cząstek ściernych. Wymagane jest również szybkie usunięcie płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych wątki .

Aby przedłużyć żywotność fornirów z kompozytu, możesz, jeśli nie przeładować je zbyt mocnym jedzeniem (karmel, orzech), unikaj szturchnięć w szczęce.

odbudowa zębów za pomocą licówek kompozytowych

Konieczne jest również wizyta u dentysty w rutynowej profilaktyce, 1 raz w ciągu 5-12 miesięcy.

Co dzieje się z zębami i licami kompozytowymi?

Wysokiej jakości montaż okładzin kompozytowych nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Jedynym problemem jest konieczność okresowej aktualizacji fornirów po ich zużyciu, najlepiej od tego samego specjalisty, który je wykonał. Z czasem będziesz musiał przejść do instalacji koron lub innych typów protetyka , podobnie jak przy każdej wymianie płytek kompozytowych, ząb jest trudniejszy.