Żaden dom nie jest kompletny bez wody i ścieków. I każdy z nas kiedykolwiek spotkał się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem, jak zator w rurach, kiedy woda z łazienki lub zlewu idzie bardzo wolno lub w ogóle stagnacja. W większości przypadków rury kanalizacyjne są zatkane z powodu spożycia nierozpuszczonego mydła, sebum, brudu lub włosów. Oczywiście, idealnym sposobem na pozbycie się blokad jest wezwanie hydraulika, ale możesz spróbować sobie poradzić. Istnieje wiele sposobów na samodzielne wyeliminowanie blokady, a która z nich jest lepsza do wyboru, rozważymy dalej.


Jak działa kanał?

Aby szybko i łatwo usunąć blokady, należy zrozumieć, w jaki sposób działa system kanalizacyjny. To, co widzimy w naszej łazience to wyposażenie sanitarne (umywalka, toaleta lub wanna). Każde urządzenie sanitarne ma otwór odpływowy, za którym zawsze znajduje się syfon (syfon). Ma postać falistej zakrzywionej rury, która jest instalowana w celu utworzenia uszczelnienia wodnego. Zapobiega przedostawaniu się zapachów do mieszkania z kanalizacji. Następnie ta rura jest podłączona do rury odgałęzionej, która jest podłączona do głównego pionu kanalizacyjnego. To, co dzieje się dalej, nie jest objęte tym artykułem.

Należy również pamiętać, że blokady występują najczęściej w miejscach zgięć, kolan i połączeń rur kanalizacyjnych, rzadziej - na prostych odcinkach rury.

Jak wyczyścić drewniaki?

Aby wyeliminować proste blokady, będziesz potrzebował specjalnego środka zaradczego na blokady przewodów. Wybór takich funduszy jest wystarczająco duży, można je znaleźć w każdym sklepie. Zasada działania tych funduszy polega na rozwiązaniu blokady ze względu na jej właściwość chemiczną. Konieczne jest wlać środek do otworu spustowego, odstawić na określony czas (zgodnie z instrukcją użycia) i spłukać dużą ilością wody. Ta metoda czyszczenia może być również wykorzystana do zapobiegania (blokowania) powstawania blokad.

Zdarza się, że w syfonie powstają blokady. Następnie można go usunąć, po prostu rozsuwając syfon i wyciągając z niego zgromadzone śmieci. W takim przypadku nie zapomnij o zastąpieniu miski lub kubka pod zlewem. Podczas usuwania syfonu w zbiorniku pozostanie woda zebrana w zlewie.

Innym powszechnym i dobrze znanym sposobem na wyeliminowanie blokad jest użycie tłoku. Zwykle jest to drewniany uchwyt z gumową nakładką na końcu. Podczas usuwania blokady dociśnij gumową część tłoka do otworu spustowego i użyj rączki, aby wykonać kilka ruchów w górę iw dół. Te działania powodują spadki ciśnienia w rurze kanalizacyjnej, które niszczą wtyczkę utworzoną przez blokadę. Nie zapomnij, że zanim wyczyścisz drewniaki w łazience, musisz najpierw szczelnie zamknąć dziurę lekarstwo na zatkane rury przelew w górnej części łazienki, w przeciwnym razie wszystko, co wepchniesz do otworu spustowego, powróci do ciebie przez otwór przelewowy.

W przypadku złożonych blokad, które występują głównie w starych metalowych rurach, dobrze jest mieć pod ręką kabel hydrauliczny. Jest to drut owinięty spiralą, na jednym końcu którego znajduje się rączka, a z drugiej spiralna wiertarka. Konieczne jest wepchnięcie końca wiertła do otworu spustowego, ciągłe pchanie go do przodu, a jednocześnie przekręcenie rączki. Dzięki tej metodzie lepiej ze sobą współpracować. Po przepchnięciu blokady, kilkakrotnie przekręć pokrętło linki w przeciwnym kierunku, aby ją wyjąć.