klasyfikacja żeńskich narządów płciowych Zgodnie z klasyfikacją żeńskich narządów płciowych, w zależności od topografii, zwyczajowo wyróżnia się zewnętrzne i wewnętrzne narządy układu rozrodczego. Pierwsze obejmują anatomiczne istoty, które mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym (łono, duże i małe wargi sromowe, łechtaczka, przedsionek, gruczoły Bartholina). Odpowiednio, wewnętrzne narządy płciowe kobiet to: pochwa, macica, jajowody, jajniki. Rozważmy wszystkie wymienione struktury oddzielnie.

Jakie są cechy struktury zewnętrznych narządów płciowych?

Lobok, zwany często guzkiem venus, jest najniższą częścią żeńskiej przedniej ściany brzucha. Ze względu na dobrze rozwiniętą podskórną warstwę tłuszczu obszar ten nieznacznie unosi się nad stawem łonowym i ma wyraźną linię włosów.

Duże wargi sromowe, zgodnie z klasyfikacją lokalizacji żeńskich genitaliów, odnoszą się również do zewnętrznej. Z wyglądu jest to nic innego jak fałdy skóry, których grubość koncentruje się z wyraźną warstwą tłuszczu. Znajdują się one po obu stronach szczelin narządów płciowych i graniczą po bokach przedsionka. W stanie normalnym, przy braku podniecenia seksualnego wargi sromowe są zamknięte wzdłuż linii środkowej, tworząc mechaniczną obronę otworu pochwy i cewka moczowa.

Małe wargi sromowe również należą do rodzaju zewnętrznych żeńskich genitaliów. Te fałdy skórne są raczej miękkie i znajdują się wewnątrz dużych warg sromowych. W swoim składzie zawiera dużą liczbę gruczołów łojowych, gęsto zaopatrzone w naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Przód zbiegają się nad łechtaczką i tworzą przednie lutowanie, z tyłu - łączą się z dużą wargami sromowymi.

Łechtaczka ma podobną strukturę do męskiego narządu płciowego. Dlatego podczas stosunku seksualnego zwiększa się również jego rozmiar. Jest dostarczany z dużą liczbą zakończeń nerwowych, - to on koncentruje doznania seksualne.

Przedsionek pochwy jest przestrzenią ograniczoną do boków przez małe wargi sromowe, przed łechtaczką, a za - tylną przyczepnością warg sromowych. Z góry pokrywa go hymen (lub jego pozostałości po deflacji).

Gruczoły Bartholina znajdują się w grubości dużych warg sromowych. Kiedy seks oddziela smar.

Jakie są cechy wewnętrznych narządów rozrodczych?

Mając do czynienia z rodzajami zewnętrznych żeńskich genitaliów, rozważmy formacje anatomiczne związane z wewnętrznymi.

Pochwa odnosi się do narządów, które są bezpośrednio zaangażowane w stosunek płciowy, a podczas porodu jest częścią kanału rodnego. Od wewnątrz ciało jest pokryte śluzówką z dużą liczbą fałd, które rozciągając, zwiększają długość narządu. klasyfikacja lokalizacji żeńskich narządów płciowych

Macica jest centralnym narządem rozrodczym, w którym ma miejsce poczęcie i rozwój płodu. Z wyglądu ma kształt gruszki. Ściany macicy zawierają dobrze rozwiniętą warstwę mięśniową, która pozwala organowi na kilkakrotny wzrost, gdy dziecko się urodzi.

Po bokach macicy odlatują rurki jajowodów. Po nich, po owulacji, dojrzałe jajo przenosi się do macicy. To właśnie w tubie zwykle ma miejsce nawożenie.

Jajniki są narządem gruczołowym, którego główną funkcją jest synteza hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu.