W sercu prefektury Hokkaido, najstarszej świątyni prawosławnej w Hakodate i całej Z Japonii - Kościół Zmartwychwstania Chrystusa. Od ponad 150 lat jest ozdobą i symbolem tego egzotycznego miasta.

Historia Kościoła Zmartwychwstania

Do połowy XIX wieku na terenie Japonii nie istniała ani jedna cerkiew prawosławna. W 1859 roku, w jednym z centralnych miast kraju, Hakodate Powstał Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, który stał się możliwy dzięki inicjatywie rosyjskiego konsula Józefa Goshkevicha. To tutaj pracował arcybiskup Nikołaj z Japonii, a także Iwan Kasatkin, uważany za założyciela japońskiego Kościoła prawosławnego.

W okresie od 1873 do 1893 r. Świątynia była początkowo szkołą podstawową, a następnie - szkołą dla dziewcząt. W 1907 r. Doszło do ostrego pożaru w Hakodate, który został również schwytany przez Kościół Zmartwychwstania Pańskiego. W 1916 r. Zakończono prace konserwatorskie, dzięki którym świątynia uzyskała nowoczesny wygląd.

Старое здание церкви Воскресения Христова в Хакодате

Styl architektoniczny Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego

Podczas budowy i rekonstrukcji tego obiektu architekci stosowali mieszany pseudo-bizantyjski styl rosyjski. Właśnie dlatego główne szczegóły Kościoła Zmartwychwstania Chrystusa w Hakodate są następujące:

  • sześć zielonkawych kopuł, z których każda zwieńcza krzyż;
  • szczytowe łukowate łuki, wyglądające jak spiczaste żarówki;
  • Białe ściany ozdobione dziwacznym ornamentem.
  • ośmiokątna dzwonnica.

Jeśli spojrzysz na świątynię z lotu ptaka, zobaczysz, że wygląda jak krzyż. W tym przypadku jest on podzielony na trzy poziomy:

  • pierwszy jest przypisany do głównego budynku świątyni;
  • na drugim poziomie są małe okna;
  • jako trzeci akt dzwon centralny i pięć małych dzwonków.

Po pożarze postanowiono, że nowy budynek zostanie zbudowany z cegły ogniotrwałej, którą następnie pokryto tynkiem. Nawiasem mówiąc, architektem nowego kościoła był duchowny Idzo Kawamura.

Новое здание церкви Воскресения Христова

Centrum Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Hakodate jest ołtarz, którego wysokość sięga 9,5 m. Tron i bramy tej religijnej struktury znajdują się w jego przedniej części, podczas gdy tylna część jest umieszczona pod świętym, o półkolistym kształcie. Kopuła ozdobiona jest dwoma pięknymi żyrandolami.

W głębi świątyni znajduje się ikonostas wykonany z zelkva. Japoński stolarz pracował nad swoim dziełem. Ozdobą kościoła w Hakodate jest ikona przedstawiająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Oprócz tego są jeszcze ponad trzy tuziny ikon, na których można zobaczyć obrazy Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny, świętych i aniołów.

Ściany boczne świątyni zdobi 15 ikon, namalowanych ręką pierwszego japońskiego malarza ikon Rin Yamashita. Dzięki nim powstaje tu cicha atmosfera, która pozwala szybko wejść w stan modlitewny.

Вид на центральную башню церкви Воскресения Христова

Działalność Kościoła Zmartwychwstania

Początkowo Iosif Goshkevich założył w tym miejscu małą kaplicę. Gdy tylko powstał pełnowartościowy Kościół Zmartwychwstania, Iwan Kasatkin przybył do Hakodate. Po przyznaniu mu tytułu arcybiskupa Japonii, a sama świątynia stała się kolebką prawosławia i kultury rosyjskiej w Japonii.

Po tym, jak pożar zniszczył stary budynek, to Iwan Kasatkin wezwał mecenasów i wierzących, aby dołożyli wszelkich starań, aby przywrócić świątynię. Dzięki tym datkom ceremonia otwarcia nowego Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się w październiku 1916 r. W Hakodate.

Obecnie świątynia jest cennym zabytkiem kultury Japonii. Rządzi nim diecezja wschodniej Japonii, która z kolei podlega japońskiemu prawosławnemu Kościołowi. We wrześniu 2012 roku Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Hakodate odwiedził patriarcha Cyryl z Moskwy, spoczywający w jednym z najpiękniejszych miast Japonii, trzeba odwiedzić tę cerkiew. Przecież to nie tylko punkt orientacyjny, ale służy również jako centrum wpływów rosyjskiej kultury na życie japońskiego społeczeństwa.

Визит патриарха Московского Кирилла в церковь Воскресения Христова

Jak dotrzeć do Kościoła Zmartwychwstania Chrystusa?

Aby kontemplować piękno tej kultowej struktury, musisz udać się do centralnej części prefektury Hokkaido. Kościół Zmartwychwstania Chrystusa znajduje się w północno-wschodniej części Hakodate . Można do niego dojechać tramwajem lub samochodem. Zaledwie 15 minut od niego znajduje się przystanek tramwajowy Dzyudzigai.