Przez wiele lat lekarze odmawiali oddzielnej choroby, takiej jak przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Jednak badania wykazały, że ta patologia ma wszystkie cechy, aby być uznanym przez świat medycyny za odrębną chorobę.

Czy zdarza się przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego?

Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego istnieje - naukowcy obliczyli, że tylko 1% wszystkich przypadków chorób związanych z wyrostkiem robaczkowym jest spowodowanych przewlekłym stanem zapalnym narządu.

Najczęściej choroba atakuje młode ciało - od 20 do 40 lat, a większość przypadków zarejestrowanych w placówkach medycznych znajduje się u kobiet.

Jak manifestuje się przewlekły zapalenie wyrostka robaczkowego?

Oznaki przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego są podobne do ostrej postaci choroby, ale nie ujawniają potrzeby operacji. Powolne stany zapalne mogą występować przez wiele lat z sporadycznymi niewielkimi zaostrzeniami, które nie wymagają hospitalizacji.

Główną różnicą między postaciami przewlekłą i ostrą jest nie tylko to, że w drugim przypadku istnieje ryzyko przerwania procesu, ale także w trakcie trwania choroby: jeśli ostre zapalenie wyrostka robaczkowego rozwinie się w ciągu kilku godzin, a czasami dni, wówczas forma przewlekła może wystąpić przez lata.

Przede wszystkim postać przewlekła charakteryzuje się umiarkowanymi bólami: pojawiają się podczas ruchu, palpacji, a także wzmacniają się wysiłkiem fizycznym. Przeważnie są zlokalizowane w prawej połowie brzucha, ale czasami mogą pokryć całą jamę brzuszną i migrują w zależności od zmiany pozycji.

Dieta i styl życia również wpływają na objawy - ból w przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego może wzrosnąć, jeśli przyjmujesz ciężką i grubą karmę, podczas gdy lekkie posiłki, które są łatwo przyswajane przez organizm, nie wywołują bolesnych odczuć.

Z powodu naruszenia przewodu pokarmowego u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia stolca - zaparcia i biegunka.

Podczas obiektywnego badania przeprowadzonego przez lekarza, podczas głębokiego palpowania, pacjent odczuwa ból po prawej stronie brzucha.

Przewlekłe zapalenie wyrostka - diagnoza

Aby zdiagnozować przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego jest dość trudne. Aby postawić ostateczną diagnozę, konieczne jest kilka rodzajów diagnostyki:

 1. Najpierw pełna liczba krwinek - jeśli występuje wyraźna leukocytoza, jest to za potwierdzeniem rozpoznania.
 2. Następnie zostaje wyznaczony test moczu, aby ustalić, czy występują nieprawidłowości w układzie moczowym.
 3. Rentgen kontrastowy pozwala zobaczyć rozmiar występu i wykryć przeszkodę.
 4. Ultradźwięki to najbardziej pouczające badanie, które może wykryć ropień i śledzić, czy macica lub jajniki są zaangażowane w kobiety.
 5. Tomografia komputerowa pozwala zobaczyć stan ścian wyrostka i otaczających tkanek.

Leczenie przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego

W chwili obecnej lekarze nie mają pojęcia o tym, jak leczyć przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego w większości przypadków sugerują odwołanie się do klasycznej metody leczenia tej choroby w ostrej postaci - usunięcia tego procesu.

Jeśli pacjent ma skoki i zmiany bliznowatości, jest to dodatkowy czynnik przemawiający w kierunku operacji. U 95% pacjentów po zabiegu obserwuje się całkowity powrót do zdrowia.

Jeśli pacjent nie ma wyraźnych objawów, możliwe jest leczenie zachowawcze: na przykład konieczne jest stosowanie leków przeciwskurczowych, na przykład No-shpa, a także przestrzeganie diety, przeprowadzanie zabiegów fizycznych i eliminowanie zaburzeń jelitowych.

Leczenie przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego przy pomocy środków ludowych

Środki ludowe mogą pomóc złagodzić objawy, ale nie prowadzą do ostatecznego wyzdrowienia.

Osoby, które są zaangażowane w tradycyjną medycynę, powinny spożywać rosół przewlekłe leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego jeżyna:

 1. Potrzebujesz 1 łyżeczki. wlać szklankę wrzącej wody.
 2. Domagaj się 10 minut.
 3. Następnie należy pić go małymi łykami w ciągu dnia.

Ponadto, aby zmniejszyć stan zapalny, należy pić wywary z gałęzi malin i trawy. krwawnik :

 1. Składniki należy przyjmować w równych proporcjach - 30 gi wlać 1 litr wrzącej wody.
 2. Po czym nalegają na 30 minut.
 3. Poświęć jeden dzień na 1 szklankę.