W roku jest wiele dat kalendarzowych poświęconych świętym wydarzeniom, które są ważnymi świętami dla Kościoła. W tych dniach odbywają się specjalne nabożeństwa z lekturą modlitw, specjalnych kazań i hymnów, zgodnie z Kartą Kościoła. Oczywiście nie wszystkie religijne święta chrześcijańskie mają taką samą wartość. Wielkanoc i Wielkie Pory Roku powinny być przypisane Wielkim Świętom. Są one oznaczone w kalendarzach specjalnymi czerwonymi znakami w kształcie krzyża, umieszczonymi w kółku. Oprócz nich są jeszcze bardziej zaszczycone daty, które są również świetne dla chrześcijan.

Główne święta chrześcijańskie:

 1. Święto Paschy.
 2. Najważniejszym i najukochańszym świętem chrześcijańskim jest bez wątpienia Wielkanoc dla wszystkich prawosławnych. Bądź uważny, data święta zmienia się co roku, ponieważ cykl wielkanocny zależy od księżycowego i słonecznego kalendarza. Pod względem tej celebracji zwykle przypada w okresie od 7.04 do 8.05 według nowego stylu. Dokładną datę można łatwo obliczyć, trzeba wziąć kalendarz i dowiedzieć się, kiedy nadejdzie pełnia księżyca i żydowska Wielkanoc. W najbliższą niedzielę przyjdzie prawosławna Wielkanoc. Nawiasem mówiąc, wiele innych świąt chrześcijańskich zależy od tej najważniejszej daty. Aby nie popełniać błędów, najlepiej korzystać z paskhaliyów - specjalnie skomponowanych tabel zebranych przez kościół.

 3. Wielkie dwanaście wielkich świąt chrześcijańskich.
 4. Przytoczymy tutaj daty, aby ułatwić nawigację prostemu laikowi, zgodnie z nowym stylem, ale dla jasności wstawimy datę w starym stylu w nawiasach.

  • 21 września (8 września) - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
  • 4 grudnia (21.11) - Wprowadzenie do świątyni Najświętszej Maryi Panny, która jest bardzo wielkim świętem chrześcijańskim w grudniu.
  • 7 kwietnia (25.03) - Zwiastowanie . Właśnie wtedy aniołowie ogłosili Maryi Pannie o wielkim cudzie - bezgrzesznej koncepcji.
  • 7 stycznia (25 grudnia) - Boże Narodzenie. Zimowe święta chrześcijańskie to świetna zabawa, więc wkrótce po świętach Bożego Narodzenia będziemy mieli kilka ważnych dat.
  • 15 lutego (2.02) - Prezentacja Pana . To był ten zimowy dzień, gdy starszy Symeon, nosiciel Boga, spotkał małego Jezusa, którego rodzice przynieśli do świątyni w 40 dniu, aby złożyć ofiarę na chwałę Bożą dla narodzin tak długo oczekiwanego pierworodnego. Duch Święty objawił prawdę mędrcowi i zobaczył w niemowlęcie przyszłego Mesjasza.
  • 19 stycznia (6 stycznia) - Chrzest Pański, który ma również drugie imię Święte Trzech Króli. Zauważ, że wigilia tego znaczącego chrześcijańskiego święta (18 stycznia) jest początkiem surowego postu.
  • 19 sierpnia (6 sierpnia) - Przemienienie Pańskie.
  • Niedziela Palmowa, podobnie jak niektóre inne święta chrześcijańskie, może zmienić datę w kalendarzu, ale łatwo ją obliczyć. Wejście Pana do Jerozolimy powinno być celebrowane podczas zmartwychwstania poprzedzającego Wielkanoc.
  • Data, w której prawosławny celebruje Wniebowstąpienie Pańskie, również zmienia się w kalendarzu. Ta uroczystość zawsze przychodzi czterdziestego dnia po Jasnym Zmartwychwstaniu.
  • Pięćdziesiątnica - to chrześcijańskie święto nie bez powodu ma taką nazwę. Dzień Świętej Trójcy spada każdego roku ściśle w 50. dniu Zmartwychwstania Chrystusa.
  • We wrześniu odbywa się kolejne wielkie święto - Podwyższenie Krzyża Pana, zawsze powinno być obchodzone 27 marca (14.09)
  • Ostatnim chrześcijańskim dwunastym wielkim świętem na naszej liście jest Wniebowzięcie Matki Boskiej, które przypada na 28 sierpnia (16 sierpnia)
  Święta chrześcijańskie1

  Oprócz powyższych ważnych dat kościelnych, istnieją inne równie ważne wielkie i małe święta, a także inne wydarzenia, które są ważne dla wierzących. Na przykład specjalne święto chrześcijańskie w listopadzie to celebracja ikony Matki Bożej Kazań, która jest starożytną i najcenniejszą relikwią. Po prostu nie możemy wyliczyć wszystkich tych wydarzeń ze względu na mały format artykułu, dlatego radzimy szukać bardziej szczegółowych informacji w szczegółowych kalendarzach liturgicznych, gdzie wszystko jest usystematyzowane. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zagubiły się w mijających i nieprzekazujących terminach wakacji lub stanowisk, które są bezpośrednio zależne od rocznego cyklu księżycowego i słonecznego.