Tradycyjny chiński kostium nosi nazwę "Hanfu". W Chinach nosi się go tylko podczas uroczystości lub różnych ceremonii, a także w miejscach filmowych, podczas kręcenia filmów historycznych.

Jednak w samych Chinach i poza jej granicami istnieją społeczności, które angażują się w historyczne odrodzenie chińskiego stroju ludowego (ruch ten nazywa się "Hanfa Fuxin").

Tradycyjny strój Chin

Tradycyjny wariant Hanfu składa się z długiej koszuli ("I"), rękawy są zwykle szerokie i długiej spódnicy, która rozszerza się na spód ("Chan"). Pod koszulą miała na sobie bieliznę z bawełny.

Chiński strój ludowy kobiet różni się od męskiej wersji, nie tyle ze względu na krój, ale ze względu na obfitość haftowanych wzorów. Wzory nakreślono w kółko - "tuan", a wszystkie elementy haftu miały głębokie tradycyjne znaczenie. Czołowe miejsca w hierarchii symboli zajmował hieroglif brzoskwini (jako personifikacja długowieczności), storczyki (symbol wiedzy) i piwonia (bogactwo). Szczególny nacisk położono na kwiaty. Na przykład niebieski kolor był personifikowany ochroną przed ciemnymi siłami, a zielony kolor - przed porankiem i narodzinami nowego życia.

Chiński strój ludowy dla dziewcząt

Jednym z elementów kobiecego stroju był "Zhu Chun", który był połączeniem kurtki i spódnicy, rodzaju sukienki z długimi rękawami i zawinięcia w formie szalika. Istnieje wiele odmian jutsu, różni się długością i stylem spódnicy.

Odzież wierzchnia w chińskim stroju ludowym dla kobiet to "qiu" - futra z koziej, psiej lub małpiej sierści. Dla bogatej klasy futra były szyte z futra sobolowego lub lisiego, futro astrachańskie było bardzo cenne. W zimnych porach chińskie dziewczęta nosiły jednocześnie kilka wełnianych szat Mianpao.

Tradycyjny strój w Chinach nosi nazwę "chansam", a jego modyfikacja bez rękawów nosi nazwę "qipao". Styl sukienki "chansam" był tak przestronny, że całkowicie ukrył figurę kobiety, a jedynie twarz, dłonie i buty pozostały w zasięgu wzroku. Zazwyczaj takie sukienki nosiły chińskie kobiety ze szlachetnej krwi.

Sukienka "tsipao" - jest to wersja bardziej zmodernizowana, która stała się bardziej wąska i wąska, z nacięciami na bokach dla większej swobody ruchów. To właśnie ta wersja sukienki stała się bardzo popularna na całym świecie, otrzymała wiele interpretacji i wariantów kolorów i dekorów, i stała się personifikacją nowoczesnej eleganckiej sukienki w tradycyjnym chińskim stylu.

Chiński strój ludowy 1Chiński strój ludowy 2Chiński strój ludowy 3
Chiński strój ludowy 4Chiński strój ludowy 5Chiński strój ludowy 6
Chiński strój ludowy 7Chiński strój ludowy 8Chiński strój ludowy 9