rozwój dziecka w ciągu 1 miesiąca Od pierwszych dni po porodzie dziecko zaczyna dostosowywać się do nowych warunków. Również w tym czasie mama i tata opanowują rolę rodziców. Pierwsze miesiące życia dziecka charakteryzują się intensywnym rozwojem. Dziecko zmienia się codziennie, a krewni, uważnie obserwując, mogą to zauważyć.

Fizjologia rozwoju dziecka w 1 miesiącu

W tym czasie ciało dziecka ulega wielu interesującym zmianom:

  • krewni na pewno będą zwracać uwagę na to, że cechy twarzy dziecka zmieniają się;
  • spojrzenie zaczyna się skupiać;
  • za 4 tygodnie dziecko może przybrać na wadze do 1 kg.

Układ trawienny dzieci dostosowuje się do nowej diety. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodków. Dlatego tak ważne jest, aby matki dostosowywały laktację. Ale nawet jeśli dziecko jest karmione piersią, rodzice muszą być przygotowani na to, że dyskomfort w jelitach okresowo zakłóci okruchy. Kolka i wzdęcia przeszkadzają większości dzieci w tym wieku. Ważne jest, aby matka karmiąca prawidłowo wybierała swoją dietę i uważnie obserwowała reakcję dziecka na pokarmy, które je.

W pierwszych tygodniach dziecko rozwija swój tryb. Zazwyczaj musi jeść 6-7 razy dziennie.

Rozwój motoryczny i emocjonalny dziecka w pierwszym miesiącu

Chociaż noworodek leży tylko, ale niektóre cechy zachowania charakterystyczne dla tego wieku można już zauważyć:

  • jeśli położysz dziecko na brzuszku, najprawdopodobniej będzie próbował utrzymać głowę, a niektóre już się uda;
  • okruchy, aby nauczyć się koncentrować na stałym przedmiocie;
  • noworodek chętnie ogląda twarze ludzi pochylonych nad nim;
  • pojawiają się świadome uśmiechy;
  • rozpoznać głos matki, a nawet zapach.

W tym czasie dziecko dużo śpi, a przerwy, w których nie śpi, są krótkie. Rodzice mogą spróbować wykorzystać ten czas z korzyścią. Przed karmieniem warto rozsiewać okruchy na brzuchu w celu zapobiegania kolce. Ponadto noworodek zostanie przeszkolony, aby dalej wychowywać i trzymać głowę.

Na tym etapie wrażenia dotykowe są ważne dla dzieci. Częściej powinno się prasować dziecko, aby wziąć na ręce.

Nie zapomnij o zabiegach wodnych. Większość dzieci lubi pływać. Łagodzi i pomaga w ogólnym wzmocnieniu organizmu.

Rozwój słuchu u dziecka w wieku 1 miesiąca życia

W tym czasie dziecko nie ma takiego samego słuchu jak dorosły. Czasami matki martwią się nawet, że dziecko nie słyszy dobrze. W rzeczywistości okruchy nie potrafią uważnie słuchać. Potęga rodziców, aby pomóc noworodkowi w rozwinięciu się słuchu. Aby to zrobić, wystarczy porozmawiać z dzieckiem, śpiewać piosenki, powiedzieć miot. Dziecko nauczy się odróżniać intonację, emocjonalną kolorystykę mowy, barwę głosu. Dzieci, z którymi dużo rozmawiają, wcześniej chwytają mowę.

Przydaje się również głośne grzechotanie obok dziecka z grzechotką, aby nauczył się znaleźć źródło dźwięku. Takie ćwiczenia nie powinny zająć dużo czasu. To wystarczy na 2 minuty.

rozwój dziecka 1 miesiąc życia Nawet dla rozwoju dziecka pierwszego miesiąca życia warto włączyć muzyka klasyczna. Według badań ma to pozytywny wpływ na dzieci i uspokaja je.

Rozwój dziecka 1-2 miesiące nadal charakteryzuje się pojawieniem się tzw kompleksowa rewitalizacja. Jest to rodzaj reakcji na pojawienie się w polu widzenia osoby dorosłej. W takich przypadkach dziecko zaczyna aktywnie poruszać rękami i nogami, uśmiechać się, wydawać dźwięki, przyciągać uwagę. To zachowanie jest dobrym znakiem. Zazwyczaj kompleks odzyskiwania pojawia się do 2,5 miesiąca. Jeśli jest nieobecny, lepiej skontaktować się z neurologiem w celu uzyskania porady.