Współczesne dzieci dorastają w świecie, w którym istnieje wiele pokus, które są przedmiotem troski rodziców. Jednym z nich są narkotyki ...

Według statystyk około 20% narkomanów to dzieci i młodzież. A jeśli wcześniej problem narkomanii u dzieci sprowadzał się do nadużywania substancji (wdychanie pary kleju, lakierów, benzyny itp.), Dziś dzieci coraz częściej kuszą się, by próbować "dorosłych" narkotyków.

Przyczyny uzależnienia i zapobiegania dzieciom

W pierwszych latach życia mały członek rodziny prawie zawsze zabiera rodziców. W tym okresie dziecko jest całkowicie pod opieką dorosłych i, oczywiście, rzadko myślą o takim problemie jak uzależnienie od dziecka. Zagrożenie pojawia się w momencie, gdy krąg komunikacji dramatycznie się rozszerza: dziecko jest pod wpływem kogoś innego, a wielu rodziców nie rozumie jaka jest rodzina dla dziecka , nie może już kontrolować każdego kroku. Niemniej jednak, zdrowa rodzinna atmosfera to główna profilaktyka narkomanii u dzieci i narkomanii wśród nieletnich nastolatków. Oznacza to nie zewnętrzne dobro, ale atmosferę wzajemnego zaufania wszystkich członków rodziny.

Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że zakazany owoc jest słodki, a zdobycie wiedzy o narkotykach w szkole, dziecko może wpaść w przynętę przedsiębiorczych handlarzy narkotyków, nawet w szkole. Współczesne szkolne dyskoteki - jedna z głównych stron handlu narkotykami w szkole. Nie jest to powód, aby nie pozwolić swojemu ulubionemu dziecku iść na imprezy, po prostu nie tracić czujności i zwracać uwagę na alarmujące objawy.

Objawy uzależnienia od dzieci:

  • spadek wyników w nauce;
  • utrata zainteresowania poprzednimi hobby, apatia;
  • izolacja, agresja i nadmierna drażliwość;
  • błagając o pieniądze;
  • zakłamanie , unikając komunikacji z rodzicami;
  • nieadekwatne zachowanie;
  • bladość, rozszerzone źrenice.

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, nie spiesz się, aby włączyć alarm: niekoniecznie oznacza to uzależnienie od narkotyków. Bądź jednak ostrożny i podejmuj działania, jeśli to możliwe. Na początek - po prostu porozmawiaj z dzieckiem. Czasami wystarczy, aby dowiedzieć się, dlaczego próbował i / lub uzależnił się od narkotyków.

zapobieganie uzależnieniu od dzieci

Dowiedz się, jakie dokładnie leki próbował Twoje dziecko, i dowiedz się, ile czasu je spożywa. Nawet jeśli był to "tylko eksperyment", należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

W każdym razie nie wykazywać wzajemnej agresji. Postaraj się zbliżyć do dziecka. Rozmawiając z nim jako równy, opowiedz nam o błędach swojej młodości. Spędzasz więcej czasu razem. Niech świat bez narkotyków stanie się dla twojego dziecka nie mniej atrakcyjny niż ten, w którym obecnie się znajduje.