Początek okresu dorastania staje się poważnym testem dla całej rodziny. Rodzice są zaintrygowani, gdy ich kochające i posłuszne dziecko odeszło, a wczorajsze dziecko, przytłoczone hormonalnymi burzami, staje się niegrzeczne, bez motywacji agresywny i drażliwy. Huśtawki nastrojów stają się jego stałymi towarzyszami, znacznie komplikując komunikację z innymi.

Ale trudność w komunikacji nie jest największym złem, znacznie gorszym, jeśli nastolatek jest w depresji. I trzeba odróżnić depresję od złego samopoczucia. Jest w stanie wpłynąć do postaci klinicznej i znacząco wpłynąć na stan, zdrowie, a nawet życie ludzkie: nastolatkowie w stanie depresji mają skłonność do pojawiania się chorób przewlekłych, a także do uzależnienia od narkotyków, alkoholizmu i zachowań afektywnych aż do samobójstwo .

Depresja nastolatków znacznie różni się od osoby dorosłej, więc innym osobom może być trudno ją zidentyfikować, aw konsekwencji zaoferować nastolatkowi pomoc. Głównym objawem depresji u dorosłych jest z reguły apatia i poczucie obojętności wobec otaczającego ich świata. Natomiast nastolatki są często pobudzone i drażliwe, co znacznie komplikuje diagnozę.

Objawy depresji u nastolatków

 • smutek, depresja;
 • poczucie samotności i nieporozumienia;
 • podrażnienie w połączeniu z gniewem - i takie reakcje są absolutnie nieadekwatne do wydarzeń, które mają miejsce i mają tendencję do wzrostu;
 • bierność społeczna, dobrowolna izolacja, odmowa komunikacji z innymi;
 • brak zainteresowania - najpierw codziennymi czynnościami rutynowymi, potem - hobby i życie w ogóle;
 • stałe zmęczenie;
 • nieuzasadnione bóle;
 • zaburzenia snu i odżywiania;
 • rozproszony uwagi, niemożność skoncentrowania się na czymkolwiek.

Jak radzić sobie z depresją u nastolatków?

Depresja, oczywiście, jeśli nie nazwać to okropnym, w szczególności, tylko zmęczeniem i złym nastrojem, jest to prawdziwa diagnoza kliniczna, a samo wydostanie się z niej nie zawsze jest możliwe, szczególnie jeśli pociąga za sobą ciężkie formy. Pierwszą rzeczą, jakiej nastolatek potrzebuje w depresji, jest pomoc rodziców, bez względu na to, jak protestowali i nie zaprzeczali temu faktowi.

Kilka wskazówek, które pomogą ci znaleźć kontakt i zapewnić szybką pomoc twojemu przygnębionemu nastolatkowi:

 1. Zapewnij wsparcie bez ceny - pozwól dziecku wiedzieć, że zawsze jesteś gotowy, aby pomóc i słuchać. Ale nie daj się narzucić i nie zadawaj wielu pytań - nastolatkowie kategorycznie zaprzeczają kontroli i hiperoptyce.
 2. Martwcie się o państwo delikatnie, ale wytrwale. Wyraź swoją troskę o stan dziecka i chęć pomocy i wsparcia w trudnej sytuacji. Unikaj kategorycznych osądów, ocen, a także moralizatorów i ultimatum - dziecko nie wejdzie w kontakt i stanie się jeszcze bardziej uwięzione w sobie.
 3. Traktuj poważnie wszystkie emocje i stan dziecka - nie wyśmiewaj i nazwij to głupotą swojego doświadczenia. Pamiętaj, że to, co dorosły, wydaje się drobną drobnostką, ponieważ nastolatek może zamienić się w prawdziwą tragedię. Depresja u nastolatków - jak poradzić sobie z ponurym nastrojem
 4. Przekonaj dziecko, że musisz skonsultować się ze specjalistą. Przedłużająca się depresja wymaga psychoterapii, a czasami korekty medycznej. Być może potrzebne będą lekcje grupowe z członkami rodziny, musisz być na to przygotowany.
 5. W trakcie leczenia, bądź delikatny i cierpliwy, przejdź do rdzenia, spróbuj uzyskać jak najwięcej informacji o tym zjawisku i jego terapii.
 6. Postaraj się pomóc dziecku zmienić środowisko i zróżnicować działania - zachęcaj do uprawiania sportu, aktywnego wypoczynku, różnych hobby.