Szyjka macicy to organ, który łączy jamę macicy z pochwą i pełni określone funkcje. Jego główną funkcją jest ochrona, dlatego dzięki szczelnemu zamknięciu zewnętrznego ziewania zapobiega wnikaniu flory z pochwy do macicy. Szyjka macicy składa się z gardła zewnętrznego i wewnętrznego, a także z otworu łączącego macicę z pochwą - kanału szyjki macicy. Normalna długość szyjki macicy podczas ciąży powinna wynosić co najmniej 3 cm, przy czym zmniejszenie jej długości wskazuje na ryzyko aborcji oraz rozwiązanie problemu leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego.


Długość szyjki macicy podczas ciąży

Jak już wspomniano, szyjka macicy pełni funkcję ochronną, szczególnie w czasie ciąży. We wczesnych stadiach staje się bardzo gęsta, tworzy śluzowatą zatyczkę, która dodatkowo zapobiega przenikaniu infekcji do jamy macicy. Długość zamkniętej części szyjki macicy do 36 tygodnia ciąży powinna wynosić co najmniej 3 cm. Jak długo szyjka macicy może zostać ustalona przez ginekologa podczas wewnętrznego badania położniczego i badania ultrasonograficznego.

Cotygodniowa długość szyjki macicy

Specjalnie przeprowadzone badania wykazały zależność długości szyjki macicy od wieku ciążowego. Długość szyjki macicy w okresie 10-14 tygodni w normie waha się w granicach 35-36 mm. W tygodniach 15-19, długość szyjki macicy wynosi 38-39 mm, 20-24 tygodnie - 40 mm, a 25-29 tygodni - 41 mm. Po 29 tygodniach długość szyjki macicy zmniejsza się, a po 30-34 tygodniach wynosi już 37 mm, a po 35-40 tygodniach - 29 mm. Jak widać, po 29 tygodniach szyjka macicy zaczyna być przygotowywana do nadchodzącej porodu. Po 36 tygodniach ciąży szyjka macicy przed porodem zaczyna się zmiękczać, skraca, jego gardła zaczyna się centrum i mija czubek palca. Długość szyjki macicy w wielu przypadkach w 13-14 tygodniu powinna wynosić 36-37 mm.

Długość szyjki macicy przed porodem

Bezpośrednio przed porodem dojrzewa szyjka macicy zwana "dojrzewaniem". Szyja jest zmiękczona, wyśrodkowana (znajduje się w środku małej miednicy), jej długość zmniejsza się do 10-15 mm, a wewnętrzna część gardła rozszerza się o 5-10 mm (mija czubek palca lub jeden palec). Występuje wygładzenie wewnętrznej części szyjki macicy, staje się kontynuacją dolnego segmentu macicy. Długość szyjki macicy podczas porodu gwałtownie maleje - otwiera się, aby płód mógł przejść przez kanał rodny. Na początku aktywności ruchowej mówi się o kurczach brzucha, zwanych skurczami. Podczas skurczu włókna mięśni macicy kurczą się i szyjka macicy otwiera się w tym samym czasie. Gdy otwarcie szyjki macicy osiągnie 4 cm, aktywność robocza zostaje ustalona, ​​a jej kolejne otwarcie następuje 1 cm na godzinę.

Długość szyjki macicy z groźbą aborcji

Zmniejszenie długości szyjki macicy poniżej 30 mm w 17-20 tygodniu ciąży uważa się za niewydolność szyjki macicy . Przy tej patologii długość szyjki macicy można stopniowo skracać, a płód schodzi do wyjścia, które Długość szyjki macicy przed porodem może prowadzić do późnych poronień. Przy takich zagrożeniach kobieta powinna być hospitalizowana, przepisana na leki, rozluźniająca mięśnie gładkie macicy (papaweryna, nie-shpa), aw niektórych przypadkach wymagane jest przeszycie szyjki macicy, co uniemożliwi jej dalsze otwarcie. Po tej procedurze, surowy odpoczynek w łóżku jest wyświetlany w ciągu dnia.

Zbadaliśmy, jaka powinna być długość szyjki macicy podczas ciąży i przed porodem. Zapoznają się również z patologią położniczą, taką jak niewydolność szyjno-szyjna, co może świadczyć o zmniejszeniu długości kanału szyjki macicy o mniej niż 29 mm.