Do tej pory apteki mają dużą liczbę środków przeciwgorączkowych. Wśród nich jednym z najskuteczniejszych jest lek cefecon, wytwarzany w postaci świec. Ponieważ zawiera paracetamol, cefecon jest skuteczny w leczeniu bólu i gorączki u dzieci. Kolejną przewagą nad innymi lekami jest przystępny koszt. Więcej szczegółów na temat cefeconu, jego właściwości i wskazania dotyczące wieku zostaną omówione w tym artykule.

Świeczki tsefekon D dla dzieci: wskazania i skład leku

Głównym aktywnym składnikiem świec cefeconu jest paracetamol. Po wejściu w ciało dziecka skutecznie działa na centra termoregulacji, a także zmniejsza wrażliwość na ból. Przez wiele lat paracetamol okazał się skuteczny w następujących przypadkach:

  • zmniejszona gorączka;
  • eliminacja bólu.

Do chorób, na które przepisywany jest cefecon, należą: ostra infekcja wirusowa dróg oddechowych, grypa i różne infekcje dziecięce.

Czopki Cefecone skutecznie eliminują ból zęba, bóle głowy, mięśni i stawów w przypadku przeziębienia. Ponadto u dzieci z urazami lub łagodnymi oparzeniami znacznie zmniejsza się ból. Przepisać lek dla rozpoznanej nerwobóle.

Świece są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 12 lat.

W niektórych przypadkach możliwe jest wprowadzenie świec dla dzieci w wieku od 1 do 3 miesięcy. Decyzja o przyjęciu niemowlęcia tsefekona musi wziąć lekarza. Wskazaniem do stosowania leku u małego dziecka jest wzrost temperatury ciała po zaszczepieniu. Świecę podaje się w dawce 0,05 g. Można wprowadzić dziecko tylko jeden czopek. Ponowne wprowadzenie świecy w czasie jest zabronione.

Świece cefecon dla dzieci: dawkowanie

Dawka leku cefecone zależy od wieku i masy ciała dziecka.

Pojedyncza dawka leku to:

  • 3-12 miesięcy (7-10 kg) - 1 świeca na 0,1 g;
  • 1-3 lata (11-16 kg) - 1 - 2 świece o masie 0,1 g;
  • 3-10 lat (17-30 kg) - 1 świeca 0,25 g;
  • 10-12 lat (31-35 kg) - 1 - 2 świece po 0,25 g każda

W ciągu dnia dziecko może otrzymać 2-3 czopki, odstęp między procedurami powinien wynosić co najmniej 4 godziny.

Świeczki cefecone jako środek przeciwgorączkowy dla dzieci są używane przez trzy dni. Jeśli lek jest potrzebny jako środek przeciwbólowy, czas jego przyjmowania zwiększa się do pięciu dni.

Używanie świec

Świece Tsefekon są wprowadzane po naturalnym opróżnieniu przez dziecko lub po oczyszczeniu lewatywy. Ta forma leku jest bardzo dogodna, szczególnie w przypadkach, gdy chorobie dziecka towarzyszą wymioty.

Zastosowanie leku w postaci czopków doodbytniczych zapewnia całkowity brak negatywnego wpływu leku na błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Nie należy przyjmować dzieci cefekon wrażliwych na paracetamol. Zabronione jest przyjmowanie tsefekona w postaci świec dla dzieci z obecnością procesów zapalnych lub krwawienia w odbytnicy.

Cefecone stosuje się pod nadzorem lekarza w następujących przypadkach:

świece przeciwgorączkowe dla dzieci
  • zaburzenia nerek i wątroby;
  • obecność chorób układu krążenia (niedokrwistość);
  • z wrodzonym niedoborem enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Tsefekon D dla dzieci: interakcja z innymi lekami

Nie należy stosować tsefekona podczas stosowania innych leków zawierających paracetamol, aby uniknąć przedawkowania.

Jednoczesne stosowanie cefeconu z chloramfenikolem zwiększa toksyczne działanie tych dwóch leków.

Efekty uboczne

Cefecon jest zwykle bardzo dobrze tolerowany przez dzieci, a w niektórych przypadkach może wystąpić wysypka skórna, wymioty i biegunka.