Moskwa - jeden z największych ośrodków kulturalnych Rosji. Każdy odwiedzający stolicę warto spędzić kilka dni, aby poznać lokalne atrakcje. Na szczęście jest ich wiele, szczególnie zabytki historyczne i architektoniczne. Porozmawiamy o kościołach katolickich w Moskwie.

Do tej pory w mieście znajdują się trzy kościoły katolickie: katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół św. Ludwika Francji i kościół Świętej Księżnej Olgi.

Katolicka katedra w Moskwie

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest uważana za największą katolicką katedrę w Federacji Rosyjskiej. Majestatyczna neogotycka świątynia zaprojektowana przez Bogdanovicha-Dvorzhetsky została zbudowana w latach 1901-1911. Najpierw postanowiono wybudować greckokatolicki kościół w Moskwie jako filię kościoła św. Piotra i Pawła, ale od 1919 r. Powstała tutaj niezależna parafia. W latach władzy radzieckiej istniał w kościele dormitorium, a następnie instytut badawczy Mosspetspromproject. W 1990 r. Wznowiono tutaj posługę Mszy św., W 1996 r. Kościół został przeniesiony do Kościoła katolickiego. W tej katolickiej katedrze w Moskwie usługi Boże odbywają się w wielu językach, na przykład rosyjskim, polskim, francuskim, angielskim, koreańskim, a nawet łacińskim. Corocznie w świątyni organizowane są festiwale muzyki chrześcijańskiej na organach. Świątynia słynie ze sklepień krzyżowych, otworów na okna lancetów z witrażowymi oknami, płaskorzeźb na ścianach i ołtarza z ciemnozielonego marmuru oraz krucyfiksu o wysokości 9 m.

Kościół katolicki w Moskwie zdjęcie 1Kościół katolicki w Moskwie zdjęcie 2

Świątynia St Louis Francja w Moskwa

Historia Kościoła katolickiego w Moskwie rozpoczęła się w 1791 roku: początkowo zbudowano mały kościół, poświęcony w imię króla Francji Ludwika IX Świętego. Później, w 1833 roku, na miejscu dawnego budynku rozpoczęła się budowa nowoczesnej świątyni zaprojektowanej przez architekta Gilardiego w stylu klasycyzmu. Nawet wraz z nadejściem władzy radzieckiej kościół był aktywnym kościołem katolickim w stolicy. Teraz w kościele św. Ludwika Francji odbywają się nabożeństwa dwóch parafii: parafia św. Ludwika i parafia św. Piotra i Pawła. Posługuj się językiem rosyjskim, francuskim i angielskim. Świątynia jest ozdobiona na zewnątrz kolumnadą, witrażami i mnóstwem posągów w środku.

Kościół katolicki w Moskwie zdjęcie 3Kościół katolicki w Moskwie zdjęcie 4

Kościół Świętej Równej Apostołów Księżnej Olgi w Moskwie

Ten kościół rzymskokatolicki w Moskwie powstał dopiero niedawno - w 2003 roku. Katolicy w stolicy potrzebowali kościoła na obrzeżach metropolii i przeznaczono na niego budynek domu kultury. W kościele wciąż trwają prace budowlane, ale wciąż trwają msze.

Kościół katolicki w Moskwie zdjęcie 5