Marchewki są soczystymi plonami korzeniowymi, które same w sobie nie zawierają oleju. Dlatego pod olejem z marchwi odnosi się do dwóch różnych produktów. Po pierwsze jest to olejek eteryczny pozyskiwany z nasion marchwi - nie jest tani i znajduje się w sprzedaży tylko w wyspecjalizowanych sklepach, w branży jest wykorzystywany jako składnik różnych kosmetyków. Drugą opcją, która jest bardziej powszechna i stosowana - jest napar (macerat, napar) miazgi marchwiowej w dowolnym oleju roślinnym (oliwkowym, migdałowym itp.).


Zastosowanie oleju marchwiowego

Marchew zawiera dużą ilość witamin, głównie beta-karoten, a także witaminy E, B, D, C i różne minerały.

Olej z marchwi w medycynie

Stosowany zewnętrznie olej działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie. Po spożyciu oleju z marchwi działa tonizująco i immunostymulująco, pomaga awitaminoza , pomaga normalizować pracę jelit, nerek, gruczołów dokrewnych, pomaga w utracie siły, niedokrwistości, korzystny wpływ na widzenie. Olejek z nasion marchwi ma również właściwości przeciwgrzybicze.

Olej z marchwi w kosmetologii

Zarówno sam w sobie, jak i jako dodatek do kremów i maseczek na twarz, olejek z marchwi działa przeciwutleniająco i łagodząco, odżywia i zmiękcza skórę, pomaga zwalczać łuszczenie, eliminuje ślady wysypki. Wcieranie w skórę głowy pomaga poprawić stan suchych i rozdwojonych końcówek. Ponadto olej marchwiowy jest często stosowany w lekarstwach garbowanie : chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem i nadaje opalenizny gładki, intensywniejszy odcień. Należy jednak pamiętać, że sam olej z marchwi nie jest filtrem przeciwsłonecznym, jak każdy inny, i lepiej go stosować na skórę, która przyzwyczaiła się już do słońca.

Uzyskiwanie oleju z marchwi w domu

Aby uzyskać napar z marchwi w domu, istnieją dwa sposoby.

Metoda pierwsza:

  1. Tarty, lepiej na średniej tarce, marchew umieszcza się w ceramicznym naczyniu.
  2. Wlać oliwę lub inny olej tak, aby był zamknięty około 1-1,5 cm.
  3. Załóż kąpiel wodną.
  4. Gdy olej nabiera charakterystycznego pomarańczowego odcienia, a marchewka całkowicie osiada na dnie, jest usuwana, filtrowana i wlewana do szklanego pojemnika.

Musisz przechowywać ten olej w lodówce, a okres przydatności do spożycia może być ograniczony.

Olej z marchwi do twarzy

Metoda druga:

  1. Tarte marchewki suszy się na słońcu lub w piekarniku przy włączonym wentylatorze, w temperaturze nie przekraczającej 50ºC.
  2. Gotowy surowiec wlewa się do szklanych pojemników (około jednej trzeciej objętości naczynia).
  3. Napełnij olejem i nalegaj w temperaturze pokojowej przez co najmniej 3 tygodnie.

Ta metoda jest dłuższa, ale z powodu braku wilgoci olej ten nie ulega pogorszeniu i może być przechowywany przez długi czas. W celu dłuższego przechowywania w pierwszym i drugim przypadku lepiej jest użyć oleju jojoba.