czy test ciążowy może być błędny Zgodnie z badaniem przeprowadzonym wśród kobiet około 25% bardziej sprawiedliwych kobiet ma wątpliwości co do wyników testu ciążowego. Powodem tego jest częściowo fakt, że wiele osób słyszało o niewiarygodności testów ciążowych od swoich przyjaciół. Przyjrzyjmy się temu pytaniu i postarajmy się dowiedzieć, czy test ciążowy może popełniać błędy, a w jakich przypadkach jest to możliwe.

Jakie są testy do określenia ciąży?

Aby dokładnie zrozumieć tę kwestię, najpierw musimy powiedzieć, że wszystkie rodzaje szybkich testów, które istnieją dzisiaj z definicji ciąży, można podzielić na:

  • paski testowe;
  • tablet;
  • atramentowy (elektroniczny).

Najbardziej dostępne i powszechne z powyższych są paski testowe. Zasada ich działania jest prosta: na pasku znajdują się 2 wskaźniki, z których drugi manifestuje się na pewnym poziomie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Jest to hormon, który zaczyna się produkować w ciele kobiety w 7-10 dni po rozpoczęciu rozwoju zapłodnionego jaja. Uważa się, że w czasie ciąży hCG można określić już w pierwszych dniach opóźnienia cyklu miesiączkowego. Podczas korzystania z takich testów odpowiedź jest znana już po 5-10 minutach. Zdarza się, że drugi pasek zmieniał kolor ledwo zauważalny - taki wynik jest uważany za słabo pozytywny. Ginekolodzy w takich przypadkach powinni powtórzyć test po 2-3 dniach.

Paski testowe są najtańsze spośród wszystkich typów szybkich testów, ale mniej dokładne niż inne. Ich niedokładność wynika przede wszystkim z niewłaściwego użytkowania - kobieta może przesadzać lub niedopasować do paska. Dlatego, jeśli mówimy o tym, czy tani test ciążowy (pasek testowy) może być błędny, to należy zauważyć, że prawdopodobieństwo uzyskania niedokładnego wyniku jest świetne, zwłaszcza jeśli dziewczyna używa go po raz pierwszy.

Testy na tabletach są znacznie droższe, ale dają także bardziej niezawodną odpowiedź, gdy są używane. Ten test składa się z 2 okien: w 1 pipecie należy upuścić kilka kropli moczu, a po 2 godzinach określonych w instrukcji, pojawia się odpowiedź.

Obecnie coraz popularniejsze stają się elektroniczne testy atramentowe do określania ciąży. Taki test wystarczy, aby zastąpić strumień moczu, a po kilku minutach wynik zostanie odzwierciedlony na wyświetlaczu urządzenia. Ten rodzaj testu jest najdroższy, ale także najbardziej czuły. Tak więc, według producentów, mogą one być wykorzystywane do ustalenia ciąży nawet na kilka dni przed początkiem spodziewanej miesiączki.

Dlaczego test ciążowy jest nieprawidłowy?

Wiele kobiet interesuje się pytaniem, jak często pomyłki w testach ciążowych są pomylone, i czy są elektroniczne (jet) typ urządzenia.

Powiedziawszy o tym, jakie rodzaje testów mają na celu określenie ciąży, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak często pomija się testy ciążowe i czy elektroniczny test ciążowy może popełniać błędy.

Na początek warto zauważyć, że wynik jakiegokolwiek testu ciążowego może być fałszywie ujemny (gdy test jest ujemny i ciąża ma miejsce) i fałszywie dodatni (test jest pozytywny, ale nie ma ciąży).

Pierwszy przypadek można zaobserwować, gdy stężenie gonadotropiny jest niewystarczające. Może się to zdarzyć, jeśli poczęcie miało miejsce na krótko przed rozpoczęciem miesiączki, oraz HCG Po prostu nie miałem czasu gromadzić się w niezbędnej, wyczuwalnej ilości ciasta. Należy również wziąć pod uwagę, że kobieta może uzyskać podobny wynik nawet w okresie ciąży przez ponad 12 tygodni, ponieważ do tego czasu hormon po prostu przestaje być syntetyzowany. Ponadto fałszywie dodatni wynik może stanowić takie naruszenie, jak ciąża pozamaciczna i groźba zakończenia ciąży, gdy poziom hormonu jest zbyt mały.

jak często testy ciążowe są błędne Jeśli mówimy o tym, czy pozytywny test ciążowy może popełniać błędy, to przede wszystkim należy wymienić takie czynniki, jak leki hormonalne. Również fałszywie dodatni wynik można zaobserwować po niedawnych poronieniach, poronieniach, usunięciu ciąży ektopowej, z podobnymi do guza formacjami w układzie rozrodczym.

Dość często kobiety pytają ginekologa, czy dwa wykonane testy ciążowe mogą być błędne. Prawdopodobieństwo, że oba testy dały fałszywy wynik jest bardzo małe i nie przekracza 1-2%, chyba że, oczywiście, wszystkie warunki określone w instrukcjach zostały spełnione, a przerwa między testami wynosiła co najmniej 3 dni.