Czasami każdy z nas ma poczucie, że jest zobowiązany do konkretnej osoby. Ale nie każdy jest w stanie uzasadnić tego.

Osoba, która bezustannie odczuwa poczucie obowiązku, obniżona samoocena i poczucie własnej wartości. Taka osoba zaczyna myśleć, że to nic nie znaczy, a o wiele ważniejsze są rodzice, przyjaciele, biznes, społeczeństwo itp. Ale każda osoba musi żyć swoim życiem jasno i w pełni. Jeśli stale spędzasz swój czas, energię i energię na innych ludziach z poczuciem spełnienia, stanie się po prostu niemożliwe.

W psychologii poczucie obowiązku nazywa się przyjmowaniem na siebie odpowiedzialności, jaką osoba przyjmuje podczas wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. To po prostu nie mylić zwykłego poczucia wdzięczności z poczuciem winy lub obowiązki dla innych .

Istnieje konflikt uczuć i obowiązku, gdy osoba wierzy, że jeśli jest w pewnym związku z ludźmi, to jest im coś winien. W rzeczywistości wszystkie problemy pochodzą z dzieciństwa. Wielu rodziców przedstawia dziecku zawyżone wymagania, dokładnie monitoruje postępy, filtruje znajomych, zmusza do działania. Jednym słowem - stała kontrola. Dzień dziecka jest dosłownie ułożony według godziny i praktycznie nie ma już czasu na zabawę czy relaks. Takie dziecko będzie w stanie ciągłego stresu. Zawsze będzie bał się zrobić coś złego, aby nie zawieść swoich rodziców. W rezultacie osoba dorastająca nie wie, jak podejmować samodzielne decyzje.

Jak pozbyć się poczucia obowiązku?

Przede wszystkim musisz zdecydować o czymś. Jeśli są ludzie, których naprawdę należy się winić, po prostu przeproś i zapomnij o tym. Jeśli nie ma to związku z pieniędzmi, powinieneś zapomnieć o tym uczuciu na zawsze. A potem będzie naturalne uczucie wdzięczności i pomocy, która nie spowoduje żadnych problemów.

Zawsze pamiętaj, że nigdy nikomu nie jesteś winien niczego, więc nie dostosowuj się stale do opinii innych i nie wypełniaj ich kaprysów. Każdy powinien pomyśleć i zdać sobie sprawę, że tylko on może uszczęśliwić się. Nie powinieneś próbować forsować szczęśliwego dziecka lub kogoś innego.

Walka między uczuciem a obowiązkiem martwi wielu ludzi.

z poczuciem spełnienia

Poczucie obowiązku wobec naszych rodziców lub bliskich sprawia, że ​​nie żyjemy w ogóle naszym życiem, ale kimś innym. Po co cały czas próbować i wydawać siły, by zadowolić innych? Naturalny stan pomocy w przepływie nie spowoduje dyskomfortu, a poczucie winy i strachu zatrzyma cię na drodze do celu.

Problem poczucia obowiązku jest łatwy do rozwiązania, po zaakceptowaniu i zrozumieniu faktu, że każda osoba jest dyrygentem własnego szczęścia.

Jeśli nadal masz poczucie obowiązku, pamiętaj, że nikt oprócz ciebie nie może ci pomóc. Pamiętaj, że twoje życie jest tylko w twoich rękach.