Ozherelovykh papugi zaczęli oswajać i trzymać w niewoli od czasów starożytnych. Ptak doskonale dostosowuje się do warunków domowych i nie powoduje żadnych szczególnych kłopotów. Samce osiągają pełny i jasnozielony kolor z czerwonym odcieniem z tyłu głowy i szerokim różowym paskiem (naszyjnikiem) przez trzeci rok życia, przedtem wyglądają jak samice, które nie mają żadnego naszyjnika.

W trosce o papugę ochierową nie jest trudno. Komórka musi znajdować się w miejscu, w którym nie ma przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli mieszkasz w prywatnym domu, w pobliżu którego jest ogród, zorganizuj miejsce dla celi. W ciepłym sezonie wyjmij klatkę z papugą naszyjnik w powietrze, będzie się nią cieszył nadzwyczajnie. Będzie szczęśliwy, gdy odpocznie od warunków panujących w domu i zanurzy się w atmosferę natury.

Trzymanie papugi nie będzie kosztowne dla rodzinnego budżetu, ponieważ można nauczyć je jeść. Ptak nie jest kapryśny wobec warunków przetrzymywania. Jedyną niedogodnością, jaka może się pojawić, jest nieprzyjemny śpiew papugi dla ludzkiego postrzegania. Ale na szczęście można odzwyczaić ten nawyk, a ponadto zwierzę można trenować do mówienia. Papugi naszyjnikowe, gdy są szkolone w domu, mogą zapamiętać do dwudziestu słów.

Karmienie papug

Co karmić ptaka? Karmienie papugi musi być jędrne i miękkie żywność . Podajnik powinien być napełniany 1 raz dziennie, rano.

Pasze z pełnych ziaren można kupić już w postaci mieszanej (różne rodzaje ziaren: proso, owies, nasiona słonecznika, nasiona kanaryjskie), lub można kupować ziarna oddzielnie i mieszać je samodzielnie. W takim przypadku na pewno będziesz mieć pewność co do jakości produktu.

W celu zapewnienia właściwej opieki, papużka z naszyjnikami przynajmniej raz w tygodniu powinna być karmiona miękkim pokarmem, a mianowicie gotowanymi jajkami z kurczaka, twarożkiem, warzywami i owocami. Biały chleb zanurzony w mleku jest szczególnie lubiany przez te ptaki.