Nieprawidłowe oklucie zaczyna tworzyć się w dzieciństwie z utratą zębów mlecznych z różnych powodów. Jeśli nie uda się temu zapobiec temu procesowi, ortodonta będzie musiał szukać pomocy. Dla korekta ukąszenia instalować aparaty ortodontyczne na zębach lub systemach wsporników, których urządzenie i zasada działania są stale ulepszane.

Jak zainstalować i ile noszą szelki na zębach?

Rozważane urządzenia to małe podkładki z rowkami w środku, w których osadzony jest metalowy łuk. Istota aparatów ortodontycznych opiera się na tzw. Pamięci formy. Oznacza to, że początkowo system ma określoną, predefiniowaną konfigurację. Po zainstalowaniu aparatów ortodontycznych na skręconych zębach, łuk ma tendencję do przyjmowania swojej pierwotnej formy, jest to siła oporu, która stopniowo wyrównuje rząd. Konfiguracja jest ustalana przez profesjonalnego ortodonty po dokładnym zbadaniu jamy ustnej i dokładnym wyglądzie zębów pacjenta.

Czas zużycia systemu zależy od stopnia skrzywienia i wieku pacjenta. Dzięki terminowemu leczeniu, do 13 lat, aparaty ortodontyczne na zębach są ustawione na 1-2 lata. Dorośli są zmuszeni do dłuższego korzystania z urządzeń, ponieważ stopień naruszenia normalnego zgryzu jest znacznie silniejszy.

Prawidłowy odbiór systemu zamków jest możliwy tylko za radą doświadczonego specjalisty. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę życzenia pacjenta, ponieważ aparaty ortodontyczne są zewnętrzne i wewnętrzne (językowe). Skuteczność terapii nie zależy od rodzaju urządzeń, ale drugi rodzaj jest prawie niezauważalny, a zatem preferowany przez wiele osób. Zwróć także uwagę na aparaty do produkcji materiałów - metal lub ceramikę. Niedawno systemy ze stopów złota (Incognito) zyskały szeroką popularność, ponieważ poprawiają ukąszenie tak szybko i sprawnie, jak to możliwe, będąc językiem.

Opieka nad aparatami ortodontycznymi i zębami

W pierwszych dniach po instalacji wystąpi pewien dyskomfort, może ból. Przy takich objawach zaleca się krótkotrwałe stosowanie specjalnego środka znieczulającego na żelu, na przykład Kamistad. Jego zastosowanie można zakończyć po dopasowaniu szczęki do systemu.

Wskazane jest ograniczenie spożycia żywności o dużej lepkości i zbyt dużej w okresie przenoszenia aparatów, aby nie uszkodzić urządzeń.

Jak myć zęby za pomocą szelek?

W celu całkowitego oczyszczenia jamy ustnej, oprócz standardowej szczoteczki do zębów, będziesz potrzebować specjalnych szczotek z otworem w kształcie litery V, aby wyeliminować płytki nazębne wokół i pod aparatami ortodontycznymi. Ponadto konieczne jest regularne stosowanie irygatorów, nici dentystycznych i płukanie ust . Okresowo należy stosować specjalne kapsułki, które w kontakcie z powłoką barwią je. Pozwoli to kontrolować dokładność czyszczenia zębów i aparatów ortodontycznych.

Jak usunąć aparaty ortodontyczne z zębów?

Ważne jest, aby usunięcie systemu przeprowadzał ten sam ortodonta, który go zainstalował. Specjalista używa pary pincety dentystycznej, aby ostrożnie wyjąć każdy uchwyt, a następnie wyciąga łuk z rowków. Następnie następuje eliminacja materiałów adhezyjnych z zębów, powstałej płytki nazębnej. Po zakończeniu zabiegu lekarz delikatnie i gładko poleruje powierzchnię szkliwa. Aby zabezpieczyć zęby, wykonuje się zestaw środków higienicznych i zapobiegawczych.

Zęby są zgięte po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

jak myć zęby za pomocą szelek

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie koszty i długi czas trwania korekty zgryzu, każdy pacjent oczekuje doskonałego efektu końcowego. Jeśli po aparatach ortodontycznych zęby się rozdzieliły, mogą być tylko dwa powody:

  • niedoświadczony ortodonta;
  • nieprzestrzeganie przez pacjenta środków zapobiegawczych.

Faktem jest, że po usunięciu systemu zamków konieczne jest, aby przez pewien czas nosić specjalne urządzenia - uchwyty. Są cienkim drutem, który nie pozwala zębom zmienić pozycji i zapewnia utrwalenie wyniku.