W człowieku nie można oddzielić duszy od ciała. Stany tych dwóch składników są ze sobą powiązane. Nic dziwnego, że jest takie powiedzenie: "W zdrowym ciele - zdrowy umysł". Prawdopodobnie opierał się na tym stwierdzeniu, że zaproponowano psychoterapię ukierunkowaną na ciało.

Wilhelm Reich był pierwszym, który utorował drogę psychoterapii fizycznej. Po przeprowadzeniu licznych badań udało mu się zidentyfikować związek między cechami charakteru a cechami cielesnymi osoby. Dominujące cechy charakteru wyrażane są w naszych gestach, chodzie i mimice. Napięcie, którego doświadczamy, może zostać uwolnione poprzez działanie w pewnych obszarach ciała. W ten sposób można pozbyć się i zapobiegać różnego rodzaju zaburzeniom psychicznym. To był jego główny pomysł dotyczący tej metody.

Później jego uczniowie studiowali tę koncepcję bardziej szczegółowo. Określili jej istotę, sformułowali główne metody i techniki psychoterapii zorientowanej na ciało Reicha.

Body-oriented psychotherapy methods

Ta praktyka terapeutyczna pozwala pracować z problemem nerwicy i innych zaburzeń psychicznych osoby poprzez procedury kontaktu z ciałem.

Co to za straszne "klipsy" i napięcie w naszym ciele? Faktem jest, że wewnętrzne napięcie mięśni, jeśli nie otrzymały rozładowania, po pewnym czasie, przybiera postać przewlekłą. Staje się rodzajem "powłoki". Ten blok nie pozwala zrealizować naszych wypartych uczuć i emocji. Tak więc uruchamiana jest reakcja ochronna. W rezultacie ciało ludzkie traci dawną miękkość i elastyczność. Wewnętrzna energia staje się trudniejsza do przejścia normalnie w ciele. Aby wesprzeć taką "obronę", spędzamy wiele wysiłku.

Rezultatem tego wszystkiego jest brak energii do normalnego aktywnego życia. Osoba doświadcza problemów fizycznych i psychologicznych. Najbardziej nieprzyjemne jest to, że zdolność ciała i całego naszego ciała do wyleczenia się jest zablokowana.

Ćwiczenia oferujące psychoterapię ukierunkowaną na ciało można i należy wykonywać niezależnie.

  1. Relaksacja Wstań prosto i skup swoją uwagę na prawej ręce. Przeciągnij go do granic możliwości. Po kilku sekundach rozluźnij ramię, rozładuj napięcie. Wykonaj to ćwiczenie lewą ręką. Następnie wykonaj to samo z nogami (na przemian), dolną częścią pleców i szyi.
  2. Przeniesienie napięcia Napnij prawą rękę. Następnie stopniowo go rozluźniając, jakby chcąc rzucić to napięcie z prawej strony w lewo. Stopniowo rozluźniając to ostatnie, przenieś napięcie na lewą stopę, a potem na prawo. Zakończ dolną część pleców i szyi.
  3. Wycofujemy się i rozpada. Ćwiczenie polega na rozciągnięciu do maksimum, a następnie rozładowaniu napięcia, jak gdyby się łamało. Najpierw szczotki "pękają" i zawieszają się. Następnie ręka w łokieć, a następnie spadł ramiona, zwiesił głowę. Teraz "załamujesz się" w talii, uginając kolana. W końcu byłeś na podłodze w całkowitym rozluźnieniu. Posłuchaj siebie. Uwolnij całe napięcie, które wciąż gdzieś czujesz.

Naucz się wykonywać te proste ćwiczenia, a zauważysz poprawę swojego stanu.

psychoterapia cielesna

Bodynamic jest jedną z metod psychoterapii fizycznej. Jest uważany za rodzaj związku między rozwojem psychomotorycznym człowieka a strukturami jego charakteru. Ważna jest również znajomość anatomii mięśni. W tym przypadku badamy dynamikę ludzkiego ciała. W miarę dorastania dostosowuje się do świata. W różnych sytuacjach życiowych jego ciało reaguje inaczej: niektóre mięśnie napinają się, podczas gdy inne, wręcz przeciwnie, rozluźniają się, a nawet słabną. To bardzo ważna równowaga między stresem a rozluźnieniem.

Ćwicz swoje ciało i bądź zdrowy.