W czasach starożytnych rodzice i błogosławieństwo oblubieńca byli obowiązkowi, bez niego nikt nie byłby żonaty. Dzisiaj ta ceremonia straciła na znaczeniu, ale wciąż wielu nowożeńców pragnie otrzymać błogosławieństwo swoich rodziców na weselu.

Błogosławieństwo rodziców na weselu

Obrzęd błogosławieństwa rodziców składa się z dwóch etapów: przed ślubem (rejestrator lub ślub) i przed świętowaniem.

  1. Przed ślubem młodzi otrzymują błogosławieństwo rodziców panny młodej. Zdarza się to zwykle po okupie, kiedy pan młody już pokonał wszystkie trudne zadania i dotarł do oblubienicy, ale przed opuszczeniem jej domu. Przestrzeganie ostatniego warunku jest obowiązkowe - nowe życie rozpocznie się po przekroczeniu progu, dlatego pierwsze błogosławieństwo pary należy uzyskać przed opuszczeniem domu rodzicielskiego. Rodzice panny młodej wypowiadają młodym małżeństwom pożegnalne słowa i życzenia. Jest to uważane za znak akceptacji wybranej przez córkę, a nie tylko życzenie szczęśliwego życia. Pierwsze błogosławieństwo można otrzymać w dniu swatania. Ale dzisiaj ta tradycja nie jest tak często obserwowana, więc zazwyczaj oboje młodzi otrzymują błogosławieństwa w dniu ślubu.
  2. Drugie błogosławieństwo na ślubie nowożeńców otrzymują od rodziców pana młodego. Dzieje się tak po powrocie z REGISTRY (kościoła) przed wejściem do sali bankietowej lub domu pana młodego. Rodzice pana młodego wypowiadają ciepłe słowa i życzenia szczęśliwego życia młodej rodzinie. Rodzice mogą wyrazić swoje błogosławieństwo z gratulacjami podczas bankietu. Może to być poetyckie gratulacje lub opowieść o dobrych cechach córki (syna), pod koniec których rodzice mówią, że ich dzieci będą szczęśliwe w małżeństwie. Tradycyjnie, ojciec panny młodej powinien zacząć mówić, ale nie wszyscy ludzie są gadatliwi, dlatego dopuszcza się, że rolę narratora podejmuje matka.
Błogosławieństwo rodziców w tradycji prawosławnej

W tradycji prawosławnej obrzęd błogosławieństwa odbywa się również w dwóch etapach - najpierw zatwierdzenie przez rodziców panny młodej, a następnie życzenia szczęścia od rodziców pana młodego.

  1. Aby przygotować się do rytuału zgodnie z tradycją prawosławną, trzeba najpierw sprawdzić, czy każdy pragnie takiej formy błogosławieństwa. Warto pamiętać, że tylko ochrzczeni ludzie uczestniczą w ortodoksyjnym rycie. Jeśli są nieochrzczeni, muszą zostać ochrzczeni przed ślubem. Do błogosławieństwa potrzebne będą ikony (dla panny młodej - ikona Matki Bożej, dla pana młodego - ikona Chrystusa Zbawiciela). W rodzinach czczących tradycje prawosławia takie ikony są dziedziczone. Panna młoda i pan młody muszą klęknąć na ręczniku, a rodzice panny młodej wymawiają słowa błogosławieństwa i wykonują trzykrotny krzyż ikony przed parą. Po pocałunku pana młodego i panny młodej udaj się do urzędu stanu cywilnego i świątyni na ceremonię zaślubin.
  2. Po rejestracji małżeństwa nowożeńcy zostają pobłogosławieni przez rodziców pana młodego. Przed wejściem do sali bankietowej rozciąga się dywan "dywan dobrego samopoczucia". błogosławieństwo rodziców pana młodego Przed ścieżką dywanową matka pana młodego wstaje z chlebem i solą w dłoniach, a ojciec pana młodego trzyma w dłoniach ikonę. Młodzi stoją na dywanie, a ojciec pana młodego błogosławi ich ikoną i mówi słowa pożegnalne. Co powiedzieć, rodzice decydują, najważniejsze jest to, że słowa "błogosław, pogratuluj, życzę" były obecne w przemówieniu. W tym działaniu rodzice pana młodego okazują zgodę na małżeństwo i wyrażają nadzieję na szczęście obu dzieci w życiu rodzinnym.

Ikony, z których pobłogosławiono młodych, są umieszczane na stole na czas celebracji. Po tych ikonach udaj się do nowożeńców i zostań członkami rodziny. Następnie ikony te są dziedziczone przez dzieci.