Wraz z nadejściem chłodu lub po już przeniesionej chorobie zaczynamy myśleć o wspieraniu odporności i ochronie organizmu przed szkodliwymi skutkami. I, oczywiście, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są albo receptury medycyny ludowej, albo preparaty farmaceutyczne zawierające naturalne substancje. Jednym z tych preparatów jest balsam Bitnera.

Skład i właściwości balsamu

Podczas tworzenia balsamu Beatnera stosuje się ponad dwadzieścia ziół leczniczych i innych składników, które nadają balsamowi Bitnera jego tonizujące i adaptogenne właściwości. Niektóre z tych ziół są specjalnie uprawiane do produkcji:

  • gałka muszkatołowa;
  • korzenie lukrecji;
  • gencjana korzenie ;
  • imbir;
  • krwawnik;
  • ayr;
  • piołun.
Sposoby stosowania balsamu

Badania kliniczne wykazały wysoki procent (ponad 70%) pozytywnych skutków tego leku, gdy są stosowane w celu podniesienia tonu, przywrócenia prawidłowego metabolizmu, obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i polepszenia funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego.

W przypadku zgagi lub innych objawów zwiększonego zakwaszenia żołądka balsam przyjmuje się godzinę po posiłku oraz w zmniejszonym lub normalnym środowisku żołądka, pół godziny przed posiłkiem. Dawka dla jednej dawki wynosi od 5 do 10 ml.

Ponadto użycie balsamu Bitnera pomoże normalizować sen, usunie nerwowość, będzie mieć działanie terapeutyczne w przewlekłych chorobach w ostrej fazie i będzie wspierać organizm w okresie zdrowienia. Aby uzyskać efekt ujędrniający, balsam jest przyjmowany 10 ml 4 razy dziennie przez miesiąc.

Dodanie tego balsamu do łazienki (łyżeczka balsamu na 10 litrów wody) przy regularnym przyjmowaniu pomoże uporać się z niektórymi chorobami skóry.

Gdy użyto balsamu, odnotowano jego właściwości radioprotekcyjne; aktywacja zdolności organizmu do wiązania i usuwania metali ciężkich i zmniejszania skutków promieniowania podczas radioterapii. W tym przypadku lek jest przyjmowany 10 ml 3-4 razy dziennie, wcześniej rozcieńczony wodą, przez trzy miesiące. Właściwości balsamu wybielacza

Możliwe jest stosowanie balsamu Bitnera jako środka wspomagającego płukanie w chorobach gardła i dziąseł. W tym celu 2-3 łyżeczki balsamu są wyhodowane w pół szklanki ciepłej wody.

W przypadku urazów lub zaostrzenia przewlekłych chorób stawów, balsam Bitnera można wcierać w miejsce zapalne, aż do całkowitego wchłonięcia 2-3 razy dziennie. Następnie zaleca się wykonanie suchego, ciepłego kompresu.

Z chorobami serca i nadciśnienie zastosowanie balsamu Bitnera może być dobrym dodatkiem do głównego leczenia.