Astygmatyzm jest jedną z najbardziej złożonych chorób w korygowaniu wad wzroku, a jednocześnie jest najbardziej rozpowszechniony wśród różnych grup populacji.

Astygmatyzm można łączyć z krótkowzrocznością i nadwzrocznością, a najbardziej akceptowalną w większości przypadków jest korekta za pomocą specjalnych okularów, których soczewki kompensują dysfunkcje wzrokowe.

Jeśli tłumaczysz znaczenie słowa "astygmatyzm" z łaciny, nietrudno zrozumieć, co oznacza brak punktu centralnego. Z powodu niewłaściwej struktury rogówki lub soczewki, ich sferyczność zostaje zakłócona, a wynikowy obraz jest postrzegany jako zniekształcony.

Punkty za astygmatyzm nie są łatwe do wyłapania, ponieważ osoba nie widzi zarówno obiektów bliskich, jak i dalekich, a okazuje się, że w tych przypadkach potrzebne są dwie różne pary okularów.

Na dzień dzisiejszy istnieją tak zwane progresywne - dwuogniskowe soczewki do okularów, które łączą dwie funkcje - korekta widzenia krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Jak wybrać okulary z astygmatyzmem?

Po raz pierwszy pomysł połączenia dwóch rodzajów soczewek przyszedł do Benjamina Franklina, który był już zmęczony wymianą dwóch par okularów. W 1780 roku wziął dwie różne soczewki na odległość i blisko, pociął je i włożył je do ramy. Obiektyw do dalekowzroczności zajął miejsce od góry, a od dołu do krótkowzroczność . Był to nowy krok w dziedzinie okulistyki - teraz ludzie mają możliwość użycia jednej szklanki do rozwiązania dwóch problemów naraz. Oczywiście, od 1780 roku sytuacja nieco się zmieniła, a okulary zostały poprawione, ale sama idea Benjamina pozostała do zajęcia czołowego miejsca w tworzeniu dwuogniskowych.

Wybór okularów z astygmatyzmem nie jest łatwym zadaniem, dla udanego wdrożenia którego należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wiek pacjenta;
  • stopień astygmatyzmu;
  • indywidualne postrzeganie soczewek z korektą w różnym stopniu.

Podczas praktyki lekarze stwierdzili, że pacjenci z astygmatyzmem mogą bardzo trudno nosić okulary korekcyjne - mają bóle głowy, zawroty głowy i ból oczu. Im starszy pacjent, tym bardziej prawdopodobne, że dwuogniskowe sferoprystyczne okulary przyniosą dyskomfort.

Dlatego na początek proponuje się noszenie okularów, które nie całkowicie korygują widzenie i dopiero po kilku miesiącach sugerują zakładanie "mocnych" soczewek, które kompensują wady wzroku 100%.

Poprzez "skomplikowane okulary z astygmatyzmem" lekarze rozumieją soczewki o nieregularnie zakrzywionej powierzchni. Ponieważ rogówka i soczewka są nieregularne w tej chorobie, aby normalizować percepcję obrazu, musisz wykonać specjalną soczewkę, która zrekompensuje upośledzenie kształtu. Prosty astygmatyzm sprawia, że ​​soczewka przypomina owal, a nie kulę - okulary z astygmatyzmem na przykład cylindryczny, który jest często stosowany w praktyce. Ze względu na specjalną formę korygowana jest różnica w załamaniu dwóch głównych meridianów.

Korekta prostego astygmatyzmu

Cylindryczna soczewka służy do korygowania prostego astygmatyzmu, w którym załamanie jest zakłócane tylko w jednym południku iw zależności od tego może on z kolei gromadzić lub rozpraszać. Cylindryczna soczewka nie jest podobna do zwykłej sferycznej soczewki, ponieważ nie załamuje promieni świetlnych, które opadają równolegle do jej osi. Dzięki temu załamują się tylko promienie padające prostopadle do osi.

Korekta złożonego astygmatyzmu

W przypadku astygmatyzmu mieszanego lub zespolonego stosuje się soczewki toryczne, w których łączone są soczewki cylindryczne i sferyczne. W tym przypadku każdy z kierunków refrakcji (są różne) ma swoją ważność.