Basma jest naturalnym barwnikiem w postaci szarawego proszku z liści indygo. Ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych w basmie jest szeroko stosowany w kosmetologii i do barwienia oraz w leczeniu włosów.

Farbowanie włosów za pomocą basmy

Uwaga, proszę! Proszek Basma stosuje się tylko w połączeniu z innym barwnikiem - henną, kawą itp. Net Basma nadaje szaro-zielony kolor, który jest trwale przymocowany do włosów.

Kolor Basma w połączeniu z henną pozwala uzyskać szeroki zakres odcieni - od czerwonawo brązowego do niebiesko-czarnego.

Istnieją dwie technologie barwienia włosów za pomocą tych naturalnych pigmentów:

 1. Jednoczesne barwienie: henna i basma są mieszane ze sobą i nakładane na włosy.
 2. Sekwencyjne barwienie: najpierw nakłada się hennę, po umyciu i wysuszeniu włosów wykonuje się barwienie basmy.

Wynik obu technologii jest w przybliżeniu taki sam, ale mistrzowie preferują spójną kolorystykę.

Przygotowanie do malowania

Zanim rozwiniesz basmę i hennę, powinieneś przygotować:

 • porcelanowy lub szklany pojemnik;
 • drewniany lub porcelanowy kij;
 • szeroki pędzel;
 • stary ręcznik;
 • kapelusz z polietylenu;
 • pelerynę polietylenową na ramionach;
 • gumowe rękawice;
 • krem;
 • bawełna;
 • herb z rzadkimi zębami.

Przed nałożeniem farby skórę na czole i skroniach należy nasmarować kremem. Ramiona powinny być starannie przykryte płaszczem, a także czyszczone miejsce, w którym będzie wykonywana procedura, od szmat - ręczniki, szlafroki itp. Bardzo trudno jest zmyć basmę i hennę z tkaniny, a barwnik pozostaje na skórze, więc rękawic nie da się uniknąć. Przed szczotkowaniem włosów za pomocą basmy i henny, szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze doświadczenie, zaleca się zakup kilku toreb pigmentowych - jeśli ich nie ma, możesz to naprawić bez wychodzenia z domu.

Jednoczesne barwienie

Proszek Basma i proszek henny wlewa się do przygotowanych porcelanowych przyborów. Dla włosów średniej długości potrzebne są 2 torebki, dla dłuższych - 4-6.

Wynikowy kolor będzie zależeć od proporcji barwników. Równe części dają bogaty ton kasztana, stosunek basmy i henny 2: 1 - czarnego i 1: 2 - brązu. Im intensywniej chcesz farbować włosy, tym więcej basmy musisz dodać do mikstury.

Proszek miesza się we właściwej proporcji i wylewa gorącą wodę (nie więcej niż 80 ° C, ponieważ henna traci właściwości barwiące we wrzącej wodzie), ostrożnie rozciągając grudki i mieszając. Konsystencja farby powinna przypominać gęstą śmietanę. Aby kleik był równomiernie nakładany na włosy, do mieszaniny można dodać łyżeczkę gliceryny lub oliwy z oliwek.

Aplikacja do malowania

Być piękniejszym z basmą i henną jest lepsza, z reguły po umyciu i wysuszeniu włosów w następującej kolejności.

 1. Ciepła (40-50 ° C) farba jest rozprowadzana przez włosy, zaczynając od części potylicznej. Działaj tak szybko jak to możliwe, aby mieszanina nie ostygła.
 2. Grzebienie do włosów z szerokim grzebieniem, dzięki czemu kleik jest równomiernie rozłożony.
 3. Zakładają czapkę z polietylenu, umieszczając na brzegach waciki nasączone kremem, które nie pozwalają na spłynięcie farby na czoło.
 4. Na głowie owinięty ręcznikiem - najlepszy proces barwienia jest w upale.

W zależności od pożądanego odcienia czas barwienia zmienia się w ciągu 20 minut - 2 godziny, im dłuższa mieszanka na włosach, tym intensywniejszy będzie kolor, który określają proporcje pigmentów.

stylizacja włosów bazowych

Opłucz kleik ciepłą wodą bez szamponu i spłucz. Końcowy kolor przejawia się w jeden dzień, a naturalna struktura włosów zostaje nabyta dopiero po pierwszym praniu, dlatego nie zaleca się koloryzacji włosów przy pomocy basmy przed odpowiedzialnym ćwiczeniem.

Sekwencyjne barwienie

W takim przypadku włosy są najpierw poplamione henną. Następnie należy przygotować basmę, jak opisano powyżej, ale z tym, że jej pigment nie lęka się wrzącej wody, ponieważ kleik może być dalej podgrzewany. Mieszaninę nakłada się na włosy umyte z henny i suszy, utrzymując:

 • 20 minut - aby uzyskać jasnobrązowy kolor;
 • 1-1,5 godziny - dla kasztanów;
 • 2 godziny na czarny.

Nie możesz owinąć głowy. Po malowaniu przez 3 dni nie można używać szamponu.