Do niedawna problem tego, w jakim wieku się zaczyna szczyt rzadko była dyskutowana publicznie, a kobiety musiały same szukać symptomów, czekając z lękiem na słynne przypływy i inne "uroki" takiego stanu. W dzisiejszych czasach kwestia ta staje się coraz ważniejsza. W pewnym stopniu wynika to z faktu, że długość życia danej osoby stale maleje, co powoduje, że dość zrozumiałe jest pragnienie, aby każdy z jego etapów był pełnoprawny i wypełniony radosnymi wydarzeniami. Dlatego coraz więcej wykształconych przedstawicieli płci pięknej jest poważnie pytanych przez wiek, w którym pojawia się menopauza, jak się do niej przygotować i którą łatwiej przenieść.

Więc w jakim wieku jest menopauza?

Jeśli weźmiemy pod uwagę dane globalne, średni wiek menopauzy waha się od 45 do 55 lat. Jednak te same dane pokazują, że u 5 kobiet na sto miesiączek kontynuuje się po przekroczeniu wieku 55 lat. Ale ta informacja nie daje powodów do oszustwa, ponieważ taki średni wiek menopauzy nie oznacza, że ​​nie będziesz miał tego stanu od 40 lat.

Czas, w którym ciało wchodzi w kolejny etap rozwoju, indywidualnie dla każdej osoby. Jednak w przeważającej części zależy to od czynnika dziedziczności. Dlatego, aby przygotować się do spotkania menopauza W pełni uzbrojony, warto zapytać swoich bliskich w linii żeńskiej, kiedy to oni mieli menopauzę. Najprawdopodobniej twój wiek szczytu będzie taki sam.

Co może mieć wpływ na wiek menopauzy u kobiet?

Oprócz wspomnianego już czynnika genetycznego, następujące czynniki mogą wpływać na czas menopauzy:

  • długotrwałe stosowanie leków hormonalnych;
  • niski standard życia, ciężka praca lub złe odżywianie;
  • operacja obejmująca jajniki, macicę lub gruczoły sutkowe;
  • początek menopauzy można przyspieszyć za pomocą promieniowania lub chemioterapii;
  • w jakim wieku występuje menopauza
  • przewlekła choroba i obecność złych nawyków.

Wiek pojawienia się menopauzy rzadko jest trafny, ponieważ kobieta musi przejść przez trzy osobliwe etapy przygotowawcze, podczas których jest całkowicie pozbawiona możliwości porodu. Okres przedmenopauzalny rozpoczyna się około 40 lat i może trwać od 2 do 10 lat. Potem nadchodzi okres menopauzy i postmenopauzy.

Kobieta musi zrozumieć, że żaden lekarz nie powie jej dokładnie, w jakim wieku menopauza zacznie przeszkadzać jej z objawami. Po prostu trzeba uznać, że jest to logiczny rozwój wydarzeń, a nie powód do paniki.