Tynk dekoracyjny zawsze cieszy się ogromną popularnością, nie tracąc swojej niszy na rynku budowlanym na sztucznym kamieniu, tapetach, płytkach lub panelach okładzinowych. Daje to projektantom pełną swobodę, podczas prac naprawczych można radykalnie zmienić wnętrze, wykorzystując najszersze bogactwo kolorów i faktur. Dobry mistrz jest w stanie tworzyć prawdziwe arcydzieła za pomocą dekoracyjnego i artystycznego tynku, który może zastąpić wszelkie orientalne dywany lub drogie marki tapet z właścicielami.

Skład nowoczesnej artystycznej teksturowanej tynku

Wszystkie plastry stosowane w naszych czasach obejmują wypełniacze, spoiwa i pigmenty. Wcześniej jako wypełniacz stosowano marmurową mąkę lub zmieloną rzekę lub piasek kwarcowy. Teraz częściej do pracy kupują gotowe mieszanki na bazie materiałów syntetycznych, które po wyschnięciu tworzą daną powierzchnię reliefową.

W czasach starożytnych ciężko pracowało z plastycznym tynkiem na ścianach. Użyto tylko naturalnych ekstraktów z bulionu z jagód lub liści roślin, wykorzystano nawet krew zwierząt i owadów. Dzisiaj pigmenty dostarczane są w postaci past lub pudrów, więc nawet w domu tynkarze mogą z łatwością rozcieńczyć je według własnego uznania.

Obecnie stosowane są pigmenty mineralne (ochra, malachit, kobalt, lazuryt, sadza, proszek metalowy) i organiczne. Szczególnie interesujące są dodatki fluorescencyjne, które mogą świecić w ciemności. Należy pamiętać, że wszystkie te same materiały organiczne mają najmniejszą odporność na promieniowanie ultrafioletowe, więc należy wziąć pod uwagę ten niuans przy zakupie plastra.

Spoiwa mogą być polimerami, a także składnikami pochodzenia mineralnego lub organicznego. Plastry naturalne są zwykle wytwarzane na podstawie testu wapiennego. Ciekłe szkło jest również czasem używane, ale nie działa ze wszystkimi pigmentami. Organiczne spoiwa to żywice akrylowe lub droższy silikon, który idealnie nadaje się do tworzenia wypukłości płaskorzeźby .

Oczywiście technologia pracy z różnymi rodzajami tynków jest nieco inna. Najstarszy jest artystyczny Tynkiem weneckim , ale można również użyć wosku, stiuku, włóknistej, tekstury, strukturalne, flock, modelowania. Trudno jest zrozumieć wszystkie różne sposoby pracy, dlatego lepiej jest skonsultować się z doświadczonymi projektantami i rzemieślnikami przed zakupem materiału, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję dla domu.

Artystyczny tynk ścian 1Artystyczny tynk ścian 2Artystyczny tynk ścian 3
Artystyczny tynk ścian 4Artystyczny tynk ścian 5Artystyczny tynk ścian 6
Artystyczny tynk ścian 7Artystyczny tynk ścian 8Artystyczny tynk ścian 9