W regionach, w których znajdują się jadowite węże, od placówek medycznych wymaga się posiadania odpowiedniego antidotum. Antidotum na ugryzienie żmije W tym przypadku nie ma wyjątku - specjalna surowica nie jest rzadka i jest dostępna w sprzedaży w wielu aptekach. Porozmawiajmy o tym, czy można ufać takiemu antidotum na żmiję i co robić, jeśli go nie masz.

Antidotum na ugryzienie żmii - jaki rodzaj narkotyku?

Antidotum przeciwko adderowi nosi odpowiednią nazwę - serum "Antigadiuk", "Serum przeciw jadowitemu sumerowi". Jest wytwarzany z surowicy krwi koni w specjalnych biofabrykatach. Lek wpływa na obce białko i przyczynia się do jego szybkiego krzepnięcia i wydalania. Ważne jest, aby pamiętać, że antidotum na żmiję nie zawsze pomaga w ukąszeniach innych rodzajów żmij, ale dzięki jego zastosowaniu możliwe jest osiągnięcie poprawy stanu pacjenta. Ale używanie surowicy "Antigadyuka" z ukąszeniami innych jadowitych węży i ​​pająków jest surowo zabronione. Podobnie, nie można używać surowicy przeciwko ugryzienia epha, cobra, gurzy lub karakurt, gdy ugryzą go żmija.

Antidotum na truciznę żmii wymaga specjalnych warunków przechowywania. Ta okoliczność jest powodem tego, że rzadko zabiera go na wędrówki i wycieczki. Optymalna temperatura, w której serum może pozostać aktywne przez 1-2 miesiące, wynosi 2-8 stopni Celsjusza. Oznacza to, że lodówka w daczy jest odpowiednia do tych celów, ale kamera kempingowa do przechowywania produktów nie jest. Na szczęście ukąszenia żmii są śmiertelne dla ludzi tylko w 1% przypadków, a najczęściej śmierć następuje z powodu nieprawidłowej pierwszej pomocy.

Jak używać antidotum na żmiję?

Aby temu zapobiec, postępuj zgodnie z zasadami:

  1. Natychmiast po ukąszeniu należy wyssać truciznę. Może to zrobić sama ofiara lub ktokolwiek inny. Procedura ma sens w ciągu pierwszych 10-15 minut.
  2. Ofiara nie może poruszać się samodzielnie, a także poruszać częścią ciała, w którą ugryzł się kęs. Możesz przenieść go do wygodniejszego miejsca na noszach lub na rękach i pozostawić go w pozycji leżącej do przybycia medyków lub aż poczujesz się zupełnie dobrze.
  3. ugryzienie żmii antidotum
  4. Pij tyle wody, ile to możliwe.
  5. Jeśli masz apteczkę, zaakceptuj ją antyhistamina (Tavegil, Suprastin) i 1 tabletka aspiryny. Możesz pić znieczulenie. Jeśli nie ma nokaokainy, omijaj zgryz z 3 stron.
  6. Surowicę "Antigadiuk" należy sprawdzić pod kątem braku reakcji alergicznej. Najpierw ofiara jest wstrzykiwana domięśniowo 0,1 ml leku, jeśli wszystko jest w porządku, po 15 minutach można nakłuć kolejne 0,25 ml. Po kolejnych 20 minutach - 0,5 ml. W przyszłości dawka powinna być obliczona przez lekarza, ale zwykle wynosi 3-5 ml na ilość surowicy.