Antybiotyki z serii tetracyklin należą do szerokiego spektrum leków przeciwdrobnoustrojowych i są skuteczne przeciwko większości bakterii, w wysokich stężeniach pomagają przeciw niektórym pierwotniakom, ale są praktycznie bezużyteczne wobec wirusów i chorób grzybiczych.

Zastosowanie tetracykliny

Tetracyklinę stosuje się do wewnątrz lub na zewnątrz. Wewnątrz jest przepisany na krztusiec, zapalenie migdałków, szkarlatynę, brucelozę, infekcje dróg oddechowych, zapalenie opłucnej, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie wewnętrznych jam serca, rzeżączkę, opryszczkę, stany zapalne i infekcje układu moczowego. Zewnętrznie tetracyklina jest wskazana w oparzeniach, ropnym zapaleniu i stanach zapalnych oczu. W niektórych przypadkach możliwa jest kombinacja aplikacji.

Analogi tetracykliny

Najczęstsze antybiotyki z grupy tetracyklin obejmują tetracyklinę, minocyklinę, metacyklinę, doksycyklinę.

Doksycyklina w swoich właściwościach prawie całkowicie pokrywa się z tetracykliną i jest stosowana w leczeniu tych samych chorób, z wyjątkiem infekcji oczu.

Minocyklina i metacyklina są najczęściej stosowane w leczeniu chlamydii i infekcji układu moczowo-płciowego.

Tetracyklina w przypadku problemów skórnych

W przypadku trądziku i trądziku (w tym trądziku) tetracyklina jest zwykle stosowana doustnie, ale w złożonych przypadkach możliwe jest leczenie skojarzone.

Tabletki są przyjmowane trzy razy dziennie przed posiłkami, ponieważ jedzenie, szczególnie produkty mleczne, utrudnia wchłanianie leku. Dawka jest obliczana na podstawie indywidualnych cech ciała, ale dzienna dawka nie powinna być mniejsza niż 0,8 g. Przy niższych dawkach lek jest nieskuteczny - bakterie rozwijają odporność na niego, aw przyszłości jest o wiele trudniej je zwalczać.

W przypadku stosowania zewnętrznego, maść nanosi się na uprzednio oczyszczoną skórę 3-4 razy dziennie lub stosuje się opatrunek, który należy wymieniać co 12-24 godziny.

Stosowanie maści tetracyklinowej może powodować suchość skóry, dlatego w okresie leczenia należy regularnie stosować krem ​​nawilżający.

Tetracyklina jest silnym antybiotykiem, więc nie należy jej przyjmować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Formy uwalniania tetracykliny

Lek jest dostępny w kapsułkach 0,25 grama, drażetek 0,05 grama, 0,125 grama i 0,25 grama, 0,12 grama (dla dzieci) i 0,375 grama (dla dorosłych). Istnieje również 10% zawiesina i granulki 0,03 g do sporządzenia roztworu. Do użytku zewnętrznego, maść jest dostępna w probówkach 3, 7 lub 10 g. 1% maść jest stosowana w leczeniu chorób oczu, a 3% - w przypadku trądziku, czyraków, stanów zapalnych i powoli gojących się zmian skórnych.

Przeciwwskazania i reakcje alergiczne

Przeciwwskazania do stosowania tetracykliny stanowią naruszenie funkcji wątroby, antybiotyk tetracyklina niewydolność nerek, mała liczba białych krwinek, choroby grzybicze, drugi i trzeci trymestr ciąży, karmienie piersią i nadwrażliwość na lek. Dzieci w wieku poniżej 8 lat ten lek nie jest przypisany.

Podczas leczenia tetracykliną, wodorowęglan sodu, suplementy wapnia i preparaty zawierające żelazo i magnez nie powinny być stosowane przez co najmniej 2 godziny przed i po przyjęciu antybiotyku.

Najczęstszymi objawami reakcji alergicznej na tetracyklinę są podrażnienia skóry, wysypki, obrzęk alergiczny. Znacznie rzadziej występuje alergiczny nieżyt nosa i astma oskrzelowa. W przypadku wystąpienia alergii należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku, aw ciężkich przypadkach natychmiast skonsultować się z alergologiem.