Rodzice często muszą zabrać dzieci do polikliniki, aby wykonać ogólne badanie krwi w celu kontrolowania stężenia hemoglobiny. Niektórzy z nich słyszą diagnozę w gabinecie pediatry - anemię. Jest to nazwa stanu patologicznego, w którym stężenie hemoglobiny i liczba czerwonych krwinek są zmniejszone w jednostce objętości krwi.

Rodzaje i przyczyny niedokrwistości

Niedokrwistość hemolityczna u dzieci nazywana jest grupą chorób charakteryzujących się zwiększonym zniszczeniem czerwonych krwinek, co jest spowodowane niezgodnością grupy krwi matki i płodu, niektórych leków, infekcji, oparzeń. Istnieje również niedokrwistość aplastyczna u dzieci - są to rzadkie patologie układu krwionośnego, w których zmniejsza się produkcja komórek szpiku kostnego.

Niedokrwistość niedoboru u dzieci nazywana jest stanem, w którym do organizmu dostają się niedostateczne ilości substancji niezbędnych do tworzenia hemoglobiny. Oddzielny niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoborem witaminy. W przypadku ostatniej formy choroby organizmowi dziecięcemu brakuje witamin B6, B12, kwasu foliowego, który jest przyczyną patologii.

Najczęściej występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci, związana z naruszeniem metabolizmu żelaza w organizmie.

Niedokrwistość hemochromowa u dzieci występuje w wyniku naruszenia syntezy hemoglobiny, dlatego wykorzystanie żelaza jest niemożliwe.

Jedną z przyczyn niedokrwistości u dzieci jest niedożywienie lub niedobór żelaza w żywności (np. Późne karmienie, sztuczne karmienie). Pojawienie się anemii może prowadzić do dysbakteriozy, zapalenia żołądka, alergii pokarmowych, chorób narządów wewnętrznych. Ponadto niedobór hemoglobiny u dziecka jest ułatwiony przez patologiczne stany kobiet w ciąży w okresie ciąży: ciąże mnogie, naruszenie maciczno-łożyskowe krążenie krwi, wcześniactwo.

Jakie jest ryzyko niedokrwistości u dzieci?

Hemoglobina składa się z globiny - cząsteczki białka i cząsteczki hemowej, zawierającej atom żelaza, który łączy się z tlenem w płucach i krąży w organizmie. Dlatego brak tej substancji prowadzi do niedotlenienia, obniżenia odporności i w ciężkich postaciach do opóźnienia w rozwoju umysłowym.

Objawy niedokrwistości u dzieci

Dzieci pierwszego roku życia z niedoborem żelaza odmawiają jedzenia. Ich skóra staje się sucha i szorstka, a włosy i paznokcie kruche. Objawy niedokrwistości u dzieci obejmują bladość skóry, kołatanie serca, duszność - wszystko to jest następstwem niedotlenienia. Są dolegliwości związane z bólem głowy, szumem w uszach. Występuje szybkie zmęczenie i osłabienie. W niedokrwistości aplastycznej występuje zwiększone krwawienie. Żółtaczka, powiększona śledziona i wątroba charakteryzują się niedokrwistością hemolityczną.

Leczenie niedokrwistości u dzieci

Po wykryciu niedokrwistości najpierw eliminuje się przyczynę choroby. Niedokrwistość hemolityczna pokazuje leczenie hormonalne. Ciężkie postacie niedokrwistości aplastycznej wymagają przeszczepu szpiku kostnego.

leczenie niedokrwistości u dzieci

W przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza konieczne jest przyjmowanie leków zawierających ten pierwiastek. Obecnie ich asortyment jest dość szeroki, np. Activiferin, maltofer, ferronal, heferol, sorbifer durules. Niemowlęta poniżej 2 roku życia otrzymują zwykle lekarstwo w postaci płynnej. Dzieci starsze są przepisywane jako lek w postaci kapsułek lub tabletek. Dawkowanie jest przepisywane przez lekarza, biorąc pod uwagę wiek pacjenta. Dodatkowo wprowadzono specjalną dietę, która przyczynia się do zwiększenia wchłaniania żelaza (mięso, warzywa i owoce).

Zapobieganie niedokrwistości u dzieci polega na leczeniu niedoboru żelaza u przyszłej matki, karmieniu dziecka mlekiem matki lub zaadaptowanymi mieszaninami o podwyższonej zawartości żelaza, uprawianiu sportu, chodzeniu na świeżym powietrzu.