Trudno sobie wyobrazić nowoczesne akwarium bez jasnej ryby akwariowej o nazwie American pielęgnice . Mają charakterystyczne cechy, które odróżniają ryby innych gatunków, a mianowicie:

 • ściśnięte wydłużone ciało;
 • płetwa grzbietowa;
 • jasne zabarwienie;
 • stosunkowo duża głowa z dużą jamą ustną;
 • wydłużone sztywne promienie płetwy.

W zależności od wielkości ryby istnieją dwa typy: duże i karłowate amerykańskie pielęgnice. Duże mogą osiągnąć 30-40 cm, a karły nie mogą przekraczać 10 cm.

Rodzaje pielęgnic amerykańskich

Istnieje kilka popularnych rodzajów pielęgnic, które preferują akwarystyka:

 1. Turkusowa Akara . Jest to najjaśniejsza i najczęstsza ryba u akwarystów. Samce rosną długo, około 30 cm, a samice są mniejsze niż raz na dwoje. Dla życia akwarium temperatura wody powinien wynosić 27 stopni, dla hodowli - nieco wyższy. Woda powinna być często zmieniana. Turkusowa Akara jest agresywna w stosunku do innych agresywnych gatunków ryb.
 2. Turkusowy Acar
 3. Festalna cichlisoma . Zakres kolorów tych ryb jest bardzo jasny: samice o odcieniu zielono-żółtym, kolor samców jest żółtawy lub jaskrawoczerwony. Dorosłe samce rosną do 35 centymetrów, a samice do 30. Temperatura zawartości wynosi około 30 stopni. Festa jest drapieżnikiem, ale nie wykazuje agresji.
 4. cichlazoma Festa
 5. The Managua cichlazoma . Całkiem oryginalny i niezwykły przedstawiciel pielęgnic. W przyrodzie maksymalna długość samców wynosi 55 cm, a samica 40 cm, w akwarium te pielęgnice są nieco mniejsze. Kolor ryby jest osobliwy - srebrzysty z czarno-brązowym procą, po bokach są bez formy. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 27 stopni. Ogromny rozmiar nie wpływa na agresję pielęgnic.
 6. Managua Cyclazoma
 7. Astronotus . Intelektualna ryba. W przyrodzie osiąga 45 cm, ale w sztucznych warunkach są one nieco mniejsze. Kolor jest nierówny i zmienia się z brązowego na czarny. Żółto-pomarańczowe plamki znajdują się w całym ciele. Różnice w seksie są prawie niewidoczne. Temperatura wody powinna wynosić 30 stopni. Astronot nie są kapryśne i nie różnią się szczególną agresją.
 8. astronot

Zawartość ryb

Ryby akwariowe Amerykańskie pielęgnice, dość duże, więc potrzebują dużych ilości wody. Para dorosłych dużych pielęgnic będzie potrzebować około 150 litrów. Jednocześnie konieczne jest przestrzeganie normalnej mechanicznej i biofiltracji. Przy wyborze akwarium najważniejszą rzeczą nie jest wysokość, ale dolna powierzchnia.

Zanim zaczniesz te egzotyczne ryby, musisz zrozumieć, co jedzą pielęgnice. Z natury drapieżniki potrzebują pokarmu białkowego. Dieta powinna obejmować: cyklop, artemię i dafnię. Możesz samodzielnie wytwarzać mięso mielone z owoców morza, dodając mięso przegrzebków, krewetek, małży i kalmarów. Dorosłym pielęgnicom powinno się podawać jedzenie nie częściej niż raz dziennie.