Nic nie powoduje tak gwałtownych emocji u kobiet w wieku rozrodczym, jak miesiączka, a zwłaszcza ich nieobecność. Młode dziewczyny z niecierpliwością czekają na swój początek jako oznakę dorastania, młode kobiety zawsze się martwią: "Czy to naprawdę w ciąży?", A dla kobiet w średnim wieku brak miesiączki staje się pierwszą oznaką orgazmu ...

Jeśli "krytyczne dni" kobiety w wieku 16-45 lat nie pojawią się w ciągu sześciu miesięcy lub dłużej, mówią o braku miesiączki. Brak miesiączki nie może być nazwany niezależną chorobą, jest raczej dowodem na obecność innych zaburzeń w ciele kobiety: psycho-emocjonalnej, genetycznej, fizjologicznej, biochemicznej.

Przyczyny braku miesiączki

Ze względu na przyczyny, które powodują zakończenie miesiączki, możemy wyróżnić następujące rodzaje braku miesiączki:

 • fałszywy brak miesiączki - podczas gdy w jajnikach i macicy występują wszystkie niezbędne procesy hormonalne, ale wydzielanie menstruacyjne nie może wyjść na zewnątrz z powodu wad struktury narządów płciowych;
 • prawdziwy brak miesiączki - przyczyną nie rozpoczęcia miesiączki jest brak owulacji i niezbędnych cyklicznych procesów w ciele.

Z kolei w zależności od przyczyn jego powstawania dochodzi do prawdziwego braku miesiączki:

 • fizjologiczne - ze względu na wiek (dzieciństwo, menopauza) lub warunki naturalne (ciąża, laktacja);
 • patologiczny - spowodowany naruszeniami w ciele kobiety.

Pierwotny i wtórny brak miesiączki oraz przyczyny, które je powodują

Warunek, kiedy kobieta nigdy nie miała okresu, jest klasyfikowany jako pierwotny brak miesiączki. Jeśli miesiączka zatrzymała się po pewnym czasie od początku, to jest to wtórne miesiączkowanie.

Główne przyczyny pierwotnego braku miesiączki:

1. Czynniki genetyczne:

 • późniejszy początek menstruacji w historii rodziny (matka i siostry);
 • Zespół Turnera - niedostateczny rozwój gruczołów płciowych.

2. Anatomiczne czynniki:

 • niedostateczny rozwój fizyczny - szczupłość, niska waga;
 • Wady w rozwoju narządów płciowych - zakażenie błony dziewiczej lub pochwy.

3. Czynniki psycho-emocjonalne:

 • stres;
 • anoreksja;
 • nadmierna aktywność fizyczna.

Głównymi przyczynami wtórnego braku miesiączki są:

 1. Anoreksja, gwałtowny spadek masy ciała z powodu następujących ciężkich diet i nadmiernego wysiłku fizycznego.
 2. Polycystic ovary.
 3. Wczesne (u kobiet poniżej 40 lat) menopauza.
 4. Hiperprolaktynemia - zwiększone stężenie prolaktyny we krwi.

Laktacyjny brak miesiączki

Brak cyklu miesiączkowego w okresie poporodowym z karmieniem piersią nazywa się mlekowym brakiem miesiączki. Ten stan kobiecego ciała jest fizjologiczną metodą antykoncepcji. W tym okresie owulacja nie występuje, dlatego niemożliwe jest poczęcie. Dyskusja na temat skuteczności metody braku miesiączki po porodzie może wynosić tylko pierwsze sześć miesięcy w okresie miesiączkowym po porodzie, pod warunkiem, że dziecko jest karmione piersią i otrzymuje pierś na żądanie co najmniej 6 razy dziennie.

Psychogenne brak miesiączki

Brak miesiączki, który występuje na tle najsilniejszych obciążeń psycho-emocjonalnych i doświadczeń, nazywany jest psychogenem. Bardzo często psychogenny brak miesiączki występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania z niestabilnym układem nerwowym po urazie psychicznym, przeciążeniu psychicznym (egzaminy, przyjęcie na uniwersytet) lub w wyniku nadmiernego pragnienia osiągnięcia "idealnej" sylwetki, z powodu ciężkich diet i nadmiernego wysiłku fizycznego. Leczenie takiego stanu jest konieczne pod nadzorem psychoneurologa, wysyłającego leczenie w celu eliminacji stresu i przywracania stylu życia do normy.