Aloja nie jest miastem turystycznym. Tutaj nie znajdziesz autobusów turystycznych i tłumów turystów. Ale to właśnie przyciąga prawdziwych podróżników. W takich autentycznych miejscach duch kraju i jego lud jest w pełni ujawniony.

Aloya - łotewski outback

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1449 roku, ale dopiero na początku XX wieku zaczęła się aktywnie rozwijać. W 1937 r. Kolej " Ryga -Ruena ". To właśnie spowodowało pojawienie się przedsiębiorczości w małym miasteczku. Można to prześledzić porównując zdjęcie Aloe z początku i połowy ubiegłego wieku.

Kilka lat po uruchomieniu pierwszego pociągu przez Aloya pracowało tu kilka warsztatów, dużych sklepów i fabryka alkoholi. W okolicach miasta w 1937 r. Otwarto także fabrykę skrobi, która wciąż działa. Powstają skrobia, galaretka i galaretka.

Алоя в 1925 году

Atrakcje

Powinieneś zdecydowanie odwiedzić Aloja:

 • Kościół Ewangelicko-Augsburski w Aloya ;
 • Лютеранская церковь
 • Muzeum Aloy (czas pracy: poniedziałki, środy, piątki od 11:00 do 16:00, wtorki, czwartki od 16:00 do 18:00);
 • pomnik Auseklisa (znanego łotewskiego poety, nauczyciela i publicysty);
 • Kościół Narodzenia Pańskiego .
Церковь Рождества Христова

Aby zagłębić się w życie tego małego miasteczka, możesz udać się do najbardziej znanych miejsc publicznych, na przykład do biblioteki miejskiej. A w Domu Kultury Aloe często odbywają się imprezy miejskie i regionalne (wystawy, konkursy, koncerty). Jeśli masz szczęście, możesz zostać uczestnikiem uroczystości narodowych.

Gdzie się zatrzymać?

Goście miasta są mile widziani przez mini-hotel Mierins . Znajduje się w centralnej części Aloi. Koszt życia od 30 €.

Na terenie hotelu znajduje się mała kawiarnia, w której serwowane są dania kuchni narodowej i europejskiej. Codziennym gościom podaje się tematyczne śniadania: irlandzkie, angielskie, łotewskie. Jest też sauna i salon kosmetyczny.

Telefon w pensjonacie Mierins to 64031545 (lepiej zadzwonić od 11:00 do 19:00 czasu lokalnego).

Pokoje - 5 apartamentów (pokoje dwuosobowe i jedno duże czteroosobowe). Personel mówi po rosyjsku, angielsku i łotewsku. Bezpłatny parking i Wi-Fi są dostępne. Płatność za zakwaterowanie i usługi akceptowane są w gotówce i kartach bankowych (Maestro, MasterCard, American Express, Visa).

Гостиница в Алое

Co robić?

Po odwiedzeniu wszystkich niezapomnianych miejsc w mieście, możesz udać się do dzielnicy. Niedaleko Aloi znajduje się wiele interesujących atrakcji:

 • Mount Jaungaranju Baznicas (3,2 km);
 • drzewo wieku (3,4 km);
 • Jezioro młyńskie Ungurpilskoe (3,6 km);
 • Miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się posiadłość Ungurpil i piękny park z pływającymi wyspami (3,8 km);
 • średniowieczne ruiny w Ungurpils (3,9 km);
 • Mills Urgas (6 km);
 • drewniana rzeźba "Drewno jest znakiem Łotwy" (6,2 km);
 • Dawne posiadłości Urgi (6,3 km);
 • Jaskinia Karoghupite (8,1 km);
 • osiedle i park Pujkule , a także stuletni kamienny Majbrieju (8,7 km).

Odległość jest od hotelu Mierins.

W Aloe są dwie cudowne kawiarnie, w których można zjeść przekąskę podczas spaceru po mieście: Marta i Avotins LC.

Warunki pogodowe i klimatyczne

Idąc do Łotwa , weź ze sobą ciepłe rzeczy, o każdej porze roku podróżujesz.

Klimat w mieście Aloe jest umiarkowany zimny. Weź również płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol. Opady padają tu dość często. Najsuchszym miesiącem jest luty i marzec. Zimą silne mrozy występują dość rzadko, ale kolumna termometru prawie zawsze jest obniżona poniżej zera. Średnia temperatura zimą wynosi -6,7 ° C. Lato można nazwać fajnym. Najlepsza część tutaj w lipcu wynosi około + 16-17 ° C.

Interesujące fakty

 • nazwa miasta pochodzi od libijskiego słowa ala ("dolina", "nizina");
 • na herbach i na fladze Aloi przedstawiono trzy lipowe listowie i sylwetki jodły (a także wiele lat temu miasto otoczone jest licznymi zielonymi przestrzeniami).
Алоя - герб, флаг

Jak się tam dostać?

Jeśli nie podróżujesz samochodem, możesz dotrzeć do Aloi autobusem Ryga , Valmiera lub Limbaži .Buses z Rygi idą codziennie. Odległość wynosi 102 km. Czas trwania podróży wynosi 2,5-3 godzin. Opłata za przejazd wynosi 6,8 € (cena faktyczna za luty 2017 r.).

Informacje dla zmotoryzowanych: około 150 m od granicy miasta znajduje się regionalna autostrada P15 Ainazi - Matishi. W pobliżu jest także P13 Limbaži - Aloja.