Chemioterapia - To jedna z głównych metod radzenia sobie z komórkami nowotworowymi. Pytanie, czy włosy zawsze wypadną po chemioterapii, często pytają kobiety, które muszą przejść tę procedurę lub ukończyły pierwszy kurs. Odpowiedź zależy od leków stosowanych w twoim przypadku, niektóre z nich mają wszystkie włosy, w innych przypadkach tylko częściowo, i zdarza się, że strata może być niedostrzegalna lub, ogólnie rzecz biorąc, nieobecna. Ale warto dodać, że prawie zawsze, w różnym stopniu, po chemioterapii, wypadają włosy, a wielu pacjentów nie wie, co robić.

Według onkologów, nie ma potrzeby się o to martwić, ponieważ takie chwilowe kłopoty mówią o walce organizmu z chorobą, a po zakończeniu leczenia wzrost włosów zacznie się samoczynnie regenerować. Dlatego w żadnym wypadku doświadczenia te nie mogą przekształcić się w stres lub nerwowość.

Ile włosów wypadło po chemioterapii i co mam zrobić?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, po tym, jak wiele nici zostaną usunięte po rozpoczęciu "chemii", nie jest, ponieważ zależy to od indywidualnych cech organizmu i osobistej tolerancji leczenia. Ale średnio proces ten może rozpocząć się dwa do trzech tygodni po terapii.

Zachowując ostrożność, onkolodzy zalecają pacjentom, co mają robić, gdy po chemioterapii włosy słabo rosną. Wszystko zależy od tego, czy ukończyłeś terapię, czy jest jeszcze kilka procedur.

Obecnie wielu naukowców studiuje i pracuje nad rozwojem środków przeciw wypadaniu włosów podczas chemioterapii, ale żaden inny rozwój nie przyniósł 100% wyniku, chociaż pozytywny Czy po chemioterapii zawsze wypadają włosy? jest w tym dynamika. Na przykład lek Minoksydyl (Rogain), jeśli wciera się w skórę głowy, jest w stanie opóźnić wystąpienie łysienia, spowolnić tempo wypadania włosów, a powrót do zdrowia zaczyna się znacznie szybciej.

Jeśli po zakończeniu chemioterapii włosy są rzadkie i wypadają ponownie, proces odzyskiwania się nie rozpoczął, to być może problem ten nie jest już związany z procedurą radioterapii i może mieć inny powód, w tym psychologiczny. Aby poradzić sobie z tym problemem, musisz uzyskać poradę od trichologa w połączeniu z twoim onkologiem.