Yo-yo to ekscytująca i użyteczna zabawka, która pomaga rozwijać zdolności motoryczne, uwagę i koncentrację. Ten prosty mechanizm będzie interesujący zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Są nawet zawody, w których profesjonaliści mierzą się umiejętnością wykonywania bajecznych sztuczek z pomocą jo-jo. Oczywiście możesz kupić gotowe profesjonalne jo-jo, ale zrobienie takiej zabawki też nie stanowi problemu z własnymi rękami. Trochę czasu na trening - i możesz zaskoczyć znajomych różnymi sztuczkami.

Spróbujmy zrobić jo-jo własnymi rękami z niepotrzebnych rzeczy w domu.

Będziemy potrzebować:

 • puszka napoju gazowanego, energii lub piwa;
 • płynne paznokcie;
 • ołówek;
 • lina;
 • nóż;
 • nożyczki;
 • szczypce do cięcia.
jak zrobić jo jo 1
 1. Dobrze umyj pustą puszkę i pozwól jej wyschnąć. Następnie odciąć górną część (za pomocą żeberka) nożyczkami. Aby to zrobić, zejdź z krawędzi o jeden centymetr w dół i, przebijając dziury, wykonaj cięcia. Staraj się nie mieć nacięć na nacięciu - mogą łatwo zranić ręce. Otwór do otwierania puszki należy starannie zamknąć, nie pozostawiając żadnych szczelin.
 2. jak zrobić yo yo 2jak zrobić yo yo 3
 3. Odcinamy za pomocą ołówka kawałek o długości trzech centymetrów za pomocą szczypiec. Ołówek powinien być okrągły, bez krawędzi. Aby ustalić, czy jest to właściwa długość, przymocuj słoiki do końcówek ołówka. Jeśli przerwa między nimi jest nie większa niż jeden centymetr, to długość jest poprawna. Następnie, w obu częściach blaszanych wlać płynne paznokcie, nie wylewając 1-2 mm do krawędzi. Kładziemy ołówek na środku jednego pojemnika i pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga na włożenie drugiej części za pomocą zaschniętych płynnych paznokci, umieszczając ołówek również w środku. Pamiętaj, że nie możesz żałować kleju, w przeciwnym razie jo-jo będzie łatwe i będzie bardzo trudno wykonać różne sztuczki.
 4. jak zrobić yo yo 4jak zrobić yo yo 5
 5. Mocowany do ołówka, który służy teraz jako oś, lina. Aby zapobiec uszkodzeniu brzegów blaszanych części, ostrożnie potraktuj je nożyczkami lub pilnikiem. Krawędź lekko zakrzywiona wewnątrz zabawki.
 6. jak zrobić yo jo 6jak zrobić yo yo 7
 7. Na wolnym końcu liny wykonaj pętlę na palec. Więc jo-jo nie wymknie się z rąk szansy. Nawiń linkę na osi. Teraz już wiesz, jak zrobić profesjonalny jo-jo w domu w ciągu zaledwie kilku godzin!
jak zrobić yo yo 8jak zrobić yo yo 9
Interesujące fakty na temat jo-jo

Czy myślisz, że jo-jo jest zabawką, którą wymyślili nasi współcześni? Mylisz się! Z wiekiem yo-yo ustępuje tylko pierwszym lalkom. Prototypy płyt jojo-terakotowych znajdują się w Grecji i pochodzą z 500 roku przed naszą erą. W starożytnych wazach greckich można również zobaczyć zdjęcia grane z chłopakiem jo-jo. W tamtych czasach drewno, barwiona glina, a nawet metal były używane jako materiały do ​​produkcji dysków. Co więcej, tanie drewniane jo-jo mogły bawić dzieci, a droższe egzemplarze z terakoty były używane jako rytualne ofiary dla starożytnych bogów. Ale to nie jest limit: naukowcy zakładają, że Chiny lub Filipiny mogą być kolebką tej fascynującej zabawki.

Ale nie tylko gra była celem jo-jo. Starożytni myśliwi wrzucali do zwierząt ciężkie dyski, a dzięki linom te dyski wracały.

Nowe narodziny Jo-Yo należą się Amerykanom Charlesowi Gettranku i Jamesowi Havenowi, który w 1866 roku wydał patent na zabawkę zwaną Bandelore. Ale masowa produkcja jo-jo zaczęła się dopiero w 1928 roku. Warto zauważyć, że w pierwszych dniach manufaktury dziennie wytwarzano około 300 tysięcy takich zabawek.

Więc robiąc jo-jo własnymi rękami, nie tylko stworzysz interesującą zabawkę, ale także wejdziesz w kontakt ze starożytną historią.