Specjalny podgatunek śliwki - Mirabelle - jest mały. Powstał w wyniku naturalnego przecięcia się śliwki wiśniowej z domową śliwką. Nawet nazwa ma interesujące pochodzenie: z języka francuskiego pierwsza część nazwy "świat" jest tłumaczona jako "okrągły widok wzroku", co oznacza przede wszystkim kompaktowy rozmiar owocu.

Kolor Mirabelle jest inny, powiemy o takich podgatunkach jak żółta śliwka.

Żółty śliwkowy opis

Oczywiście opisana grupa odmian, podobnie jak reszta Mirabelle, ma wspólne cechy. Po pierwsze, jest to niewielki rozmiar owoców. Średnica tych ledwie przekracza 2-3 cm średnicy. Oczywiście, aby znaleźć wśród przedstawicieli opisywanej grupy, żółta odmiana o dużych owocach będzie nieudana.

Mimo to jest wielu miłośników, aby cieszyć się słodko-kwaśno-słodkim smakiem śliwek o gęstej złocisto-żółtej skórze, pod którym znajduje się najdelikatniejsze, niemal miodopodobne mięso. Zwykle kość w żółtym mirabelce łatwo oddziela się od soczystej miazgi. Kształt owoców jest często okrągły, rzadziej zaokrąglony podłużny.

Same drzewa, mimo że nie mają dużej wysokości (do 5-7 m), mają rozłożystą i sferyczną koronę. Liście są podobne w kształcie ze śliwkami, ale tylko mniejsze.

Żółta śliwka - jedna z wizytówek regionu we Francji - Lotaryngia. Tutaj ta mirabela jest używana nie tylko na surowo, ale również do robienia dżemów i dżemów, a także na całym świecie ciasto z mirabelką .

Wśród popularnych odmian żółtej śliwki, należących do Mirabelle, warto wspomnieć o "Wrześni", "Bona", "Mały", "Duży".

Żółta śliwka - lądowanie

Dbałość o drzewo zaczyna się od sadzenia. Dotyczy to również mirabeli. Dla żółtej śliwki, która jest ciepłolubnym przedstawicielem flory, wybierz południową lub południowo-zachodnią część ogrodu, doskonale ogrzaną przez bezpośrednie światło słoneczne. Jeśli mówimy o jakości ziemi, to dla Mirabel odpowiednie są zarówno gleby czarno-glebowe, jak i szare, najważniejsze jest to, że nie ma w nich wody stojącej.

Ziemię do sadzenia żółtej śliwki przygotowuje się z góry, najlepiej za dwa tygodnie. Konieczne jest kopanie go i jednoczesne nawożenie. Humus i nawozy mineralne są doskonałe jako nawozy. Następnie zajmują się przygotowaniem dołu do lądowania. Jego optymalne wymiary to około 70 cm średnicy, do głębokości 50 cm, na dnie studzienki znajduje się wiadro próchnicy i do 50-70 g popiołu drzewnego. Jeśli występuje problem z nawozami organicznymi, łatwo jest go rozwiązać za pomocą nawożenia mineralnego: Ziemię miesza się ze 100 g potażu i 200 g nawozów fosforowych. Podczas sadzenia upewnij się, że szyja korzeniowa ma wysokość 3-4 cm nad ziemią.

Podczas kopania w korzenie, depcz po ziemi. Po posadzeniu podlewamy sadzonkę i mielimy. Następne podlewanie mirabelki odbywa się od półtora do dwóch tygodni.

Żółta śliwka - opieka

Ważny aspekt w uprawie Mirabelle - terminowe podlewanie. Jest przeprowadzany co dwa do trzech tygodni w normalnej pogodzie, a nieco częściej w gorącym upale.

Karmienia są wymagane, jeśli chcesz uzyskać stabilny zbiór pysznego mirabelki. żółta pielęgnacja śliwki Pierwszy jest wykonywany podczas sadzenia drzewka, drugi - w trzecim roku wzrostu drzewa. Na wiosnę po przycięciu trzeba rozprowadzić 2/3 wiadra próchnicy w beczce. Gleba jest dokładnie i płytko wykopana. Mała szklanka popiołu też nie zaszkodzi.

Nie mniej ważne dla śliwowożółtego przycinania słodkiego. W pierwszych latach przeprowadzają przycinanie formacyjne, tworząc piękną koronę i wymaganą liczbę gałęzi. Po pięciu do sześciu latach zaleca się ucięcie środkowej części pnia Mirabelle w celu przeniesienia wzrostu do bocznych gałęzi. Zabieg przeprowadza się zawsze wczesną wiosną, zanim kwitną pąki. Aby zapobiec chorobom i szkodnikom, żółte śliwki są opryskiwane środkami biologicznymi lub fungicydami przed kwitnieniem.

Jeśli mówimy o tym, jaki rok owocuje żółty owoc śliwki, okres ten rozpoczyna się średnio w piątym roku wzrostu sadzonki.