Ogrodnicy uprawiający ogórki w szklarniach spotykają się okresowo z faktem, że liście roślin żółkną. Przyczyny tego zjawiska są różne: od naruszania warunków uprawy po choroby ogórków. Zastanówmy się, co zrobić, gdy ogórek pozostanie w szklarni, zmieni kolor na żółty.

Naruszenie uprawy ogórków

Wszyscy wiedzą, że ogórki uwielbiają wilgoć i ciepło. Jednak często na wiosnę dochodzi do nawracających dreszczy, gdy temperatura w szklarni spada poniżej dopuszczalnej + 14 ° C. W tym samym czasie sadzonki ogórka mogą stać się żółte, a ich wzrost się zatrzyma, a przy temperaturach poniżej 0 ° C mogą nawet umrzeć.

Aby pomóc ogórkom przetrwać takie wiosenne chłody, należy dodatkowo osłonić nasadzenia za pomocą specjalnych materiałów pokrywających lub zwykłej folii.

Innym powodem, dla którego liście ogórków w szklarni stają się żółte, może być brak minerałów w glebie, w szczególności azot. W tym samym czasie liście najpierw zmieniają kolor na żółty, a następnie rzęsy, a same owoce stają się haczykowate. Aby temu zapobiec, należy sadzonki przed sadzeniem w szklarni, podawać nawóz z niezbędnymi pierwiastkami śladowymi.

Żółknięcie ogórków jest spowodowane niewystarczającym podlewaniem. Jeśli do nawilżenia gleby pod ogórkami stosuje się zimną wodę, rośliny jej nie lubią i żółkną. Dlatego konieczne jest regularne podlewanie ogórków w szklarni ciepłą i najlepiej oddzieloną wodą.

Choroby ogórków, w których liście zmieniają kolor na żółty

Często na ogórki cierpią takie choroby grzybicze jak fusarium. W tym samym czasie, podczas pojawiania się jajników, liście najpierw zmieniają kolor na żółty, a później same rośliny przeszukują. Mączna rosa jest również chorobą grzybową, w której liście ogórków zmieniają kolor na żółty z plamami. Aby te choroby nie miały wpływu na sadzenie ogórków szklarniowych, konieczne jest uprawianie gleby przed zasadzeniem nadmanganianem potasu lub używanie zielonego nawozu, a ponadto wybór odmian ogórka odpornych na te choroby.

Ogórki mogą być zaskoczone przez cały sezon. mszyce i przędziorka. Zaleca się walczyć z takimi lekami jak Akarin, Tsimbush, Fitoverm itp.