Objaw fasciitis, lepiej znany jako bodziec pięty jest złożoną chorobą zapalną tkanek miękkich otaczających kość pięty. Patologia otrzymała tę nazwę z powodu silnego bólu, porównywalnego do przekłuwania stopy ostrym przedmiotem. Wśród różnych metod leczenia tej choroby często stosuje się radioterapię ostrogi piętowej. Z reguły przepisuje się, jeśli konserwatywne podejście okaże się nieskuteczne.

Leczenie ostrogi kości piętowej za pomocą głębokiej terapii promieniami X.

Istota rozważanej techniki polega na wpływie dawki na zapalenie tkanek przez skierowaną wiązkę promieniowania jonizującego. Jego długość jest wybierana w zależności od ciężkości choroby, nasilenia jej charakterystycznych cech.

Ważne jest, aby pamiętać, że radioterapia nie zapewnia pełnego leczenia zapalenia powięzi podeszwowej. Przedstawiona metoda ekspozycji pozwala jedynie radzić sobie z procesami zapalnymi i zatrzymywać ostry ból, znacznie poprawiając dobre samopoczucie pacjentów i jakość ich życia.

Aby uzyskać pożądany efekt, należy przejść procedurę obejmującą 5-10 sesji.

Zalety radioterapii obejmują:

  • absolutna bezbolesność techniki;
  • krótki czas trwania procedury (około 10 minut);
  • możliwość leczenia ambulatoryjnego;
  • szybka ulga od objawami zapalenia powięzi podeszwy;
  • długi efekt terapeutyczny, do sześciu miesięcy;
  • minimalna liczba przeciwwskazań i skutków ubocznych;
  • normalizacja ruchliwości stopy.

Wpływ ostrych krawędzi pięty radioterapii

Pomimo wielu zalet opisana technologia ma pewne wady. Przedstawiona procedura obejmuje narażenie na promieniowanie, dlatego nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży. leczenie ostróg pięty za pomocą radioterapii i kobiety karmiące piersią, a także osoby starsze.

Chociaż radioterapia nie wykazała żadnych negatywnych skutków po leczeniu ostrogi piętowej, ta metoda oddziaływania na zapalenie jest rzadko stosowana tylko wtedy, gdy standardowe podejście medyczne nie pomogło. Problem polega na tym, że nie ma potwierdzonych badań naukowych dotyczących skuteczności radioterapii, odpowiednio, mechanizmu łagodzenia procesów zapalnych i bóle nie do końca wiadomo. Dlatego lekarze starają się przepisać przebieg procedur uznawanych tylko w ciężkich przypadkach.