Pomidory - Ulubiona roślina naszych hostess. Wkładają w nie całą swoją duszę i opiekują się młodymi sadzonkami, a także dziećmi. A gospodynie domowe bardzo się martwią, gdy ich sadzonki zaczynają boleć i więdnąć. Dlaczego żółty i znikną sadzonki pomidorów i co z tym zrobić - przeczytaj poniżej.

Trochę nauki

Wszystkie rośliny zawierają substancję o nazwie chlorofil, która jest ważnym składnikiem. Dzięki chlorofilowi ​​utrzymuje się związek między słońcem, środowiskiem i samą rośliną. Chlorofil za pomocą światła słonecznego odfiltrowuje niezbędne substancje organiczne z wody i powietrza. Jeśli ten proces nie nastąpi, wówczas można usłyszeć o takiej chorobie, jak chloroza, w wyniku której liście sadzonek pomidorów zmieniają kolor na żółty.

Przyczyny żółknięcia siewek

W tym punkcie przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom żółknięcia, w celu zidentyfikowania których konieczne jest uważne sprawdzenie ich siewek.

  1. Jeśli sadzonki pomidorów zmieniają kolor na żółty, zaczynając od najniższych liści, a tam są jasne żyły koloru niebieskiego lub czerwonego, wtedy możemy założyć brak azotu, który jest jednym z najważniejszych elementów dla pomidorów. Jednocześnie często obserwuje się takie zjawisko, jak małe liście. W takim przypadku pomocne będą nawozy płynne, które poprawią sytuację tak szybko, jak to możliwe.
  2. Inną częstą przyczyną żółknięcia może być niedobór potasu, który będziesz musiał zwalczać nawozami.
  3. Powodem tego jest także niedobór składników odżywczych, w tym cynku. Jego niedobór przejawia się nie tylko w żółtych liściach, ale także w plamkach, a także w przekręcaniu arkuszy w górę. Nawóz ponownie przyjdzie na ratunek.
  4. Jeśli żółty kolor liści stopniowo zmienia się w żółto-biały, to musisz pomyśleć o braku żelaza. Na szczęście ta dolegliwość ma miejsce dosłownie w ciągu jednej nocy, oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni górny opatrunek.
  5. Naruszenie żywienia systemu korzeniowego pomidorów bardzo często prowadzi do żółknięcia. Takie zakłócenia zwykle występują z powodu uszkodzenia korzeni, które są bardzo wrażliwe na działanie fizyczne, a także zmiany temperatury. Najczęściej dzieje się tak podczas przesadzania pomidorów w otwartym terenie. Nie martw się, pomidory po pewnym czasie radzą sobie z chlorozą, powodowaną przez te czynniki, niezależnie.
  6. Banalny powód, ale może wywołać zażółcenie całej sadzonki - brak ziemi w doniczce. Jeśli tak się stało z twoimi pomidorami, spróbuj przenieść je tak szybko, jak to możliwe do dużego pojemnika.
  7. Przy niewłaściwej transplantacji pomidorów uzyskuje się czasami skrzepy korzeni, które również nie pozwalają na pełny rozwój sadzonek, ponieważ przez taką dżunglę przepływ wody i substancji jest bardzo trudny.
  8. Słabe światło jest kolejnym powodem żółknięcia liści. Spróbuj przedłużyć światło dzienne podświetleniem przez około 4-6 godzin.

Wszystkie opisane powody odnoszą się do chorób, które rozwijają się dłużej niż jeden dzień. Zapisywanie sadzonek w takich przypadkach jest dość proste, a teraz już wiesz, jak to zrobić. Ale co się stało, jeśli sadzonki w ciągu jednego dnia zmieniły kolor na żółty i zaczęły więdnąć? Porozmawiajmy i sadzonki pomidorów zmieniają kolor na żółty i zanikają o tym.

Ostre zażółcenie sadzonek

Żółknięcie wczoraj zdrowych zielonych sadzonek może mówić o stresie, który występuje w pomidorach, gdy korzenie umierają. Niestety, uratowanie tych krzaków nie zadziała. Jedyne, co możesz zrobić, to zabezpieczyć swoje sadzonki przed tym. Aby to zrobić, krzewy, w których wyraźnie zauważyć oznaki początku choroby, traktować z "Epinom", a następnie z dobrym nawozem, który zawiera cały kompleks składników mineralnych. Rozwijaj tylko rozwiązanie - to główna zasada.