Prawdopodobnie każda kobieta przynajmniej raz stanęła przed problemem zaburzeń miesiączkowania, dlatego dobrze byłoby znać odpowiedzi na następujące pytania. Dlaczego miesięczne okresy są opóźnione, ile dni mogą trwać, a co najważniejsze, co zrobić, jeśli taki problem istnieje.

Jak długo mogą trwać twoje okresy?

Czy warto się martwić, jeśli twoje miesiączki są opóźnione o 1-3 dni? Eksperci uważają, że takie krótkie opóźnienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Co więcej, jeśli miesięczne opóźnienie wynosi 5 dni - jest to również normalne. Jeśli miesięczne pobyty przez tydzień, miesiąc, a nawet więcej, więc zdarza się cały czas, to musisz pomyśleć o przyczynach tego zachowania twojego ciała.

Dlaczego miesiączka jest opóźniona? Główne powody

  1. Pierwszym powodem, który przychodzi do głowy na pytanie, dlaczego miesiączka jest opóźniona, jest ciąża. Jeśli więc opóźnienie wynosi więcej niż 7 dni, należy wykonać test ciążowy, nawet jeśli całkowicie ufasz stosowaniu antykoncepcji.
  2. Czy miesięczne opóźnienie może być spowodowane stałym stresem? Nawet jeśli potrafią, zależnie od wielkości naprężenia, miesiączka może być opóźniona, na tydzień lub na kilka lat. Wynika to z faktu, że podczas wstrząsów nerwowych dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, a także w wyniku naruszenia prawidłowego funkcjonowania macicy i jajników. Jeśli przyczyną opóźnienia jest stres, pomoże tylko rozwiązanie stresującej sytuacji i odpoczynku.
  3. Inną częstą przyczyną opóźnionej menstruacji są choroby ginekologiczne. Taki powód jest szczególnie prawdopodobny, jeśli źle się poczujesz w krytyczne dni, rozładowanie jest albo zbyt obfite, albo przeciwnie, zbyt mało znaczące. Jeśli istnieją podejrzenia o jakiekolwiek choroby w sferze seksualnej, to podróż do ginekologa nie powinna być odkładana, ponieważ w niektórych przypadkach opóźnienie może prowadzić do bezpłodności.
  4. Przyczyną niestabilności, opóźnienia, a nawet całkowitego braku miesiączki może być stosowanie antykoncepcyjne. Przyczyną opóźnienia może być również przerwanie przyjmowania pigułki.
  5. Opóźniona menstruacja może wystąpić z powodu niewłaściwej diety. Tak więc uwaga, miłośnicy diety, jeśli zdecydujesz się dramatycznie stracić wagę, wtedy wiedz, że taka postawa wobec twojego ciała może powodować problemy z cyklem miesiączkowym. A minimalna dopuszczalna waga dla kobiety to 45 kg, poniżej tego miesięcznego limitu może po prostu nie być. Również ostra utrata wagi może prowadzić nie tylko do poważnych problemów ginekologicznych, ale także do uszkodzenia całego ciała.
  6. Przerwanie ciąży przez ciało kobiety jest uważane za duży stres, a zatem w tym przypadku może również dojść do naruszenia cyklu. Rzeczywiście, w wyniku aborcji i uszkodzenia tkanek macicy równowaga hormonalna została zakłócona, dlatego w takich przypadkach opóźnienia są dość powszechne.
  7. Z jakich powodów są nadal opóźnione miesięcznie? Kobiece ciało jest złożoną i delikatną rzeczą, a zatem każda niewielka zmiana w życiu kobiety może doprowadzić do niepowodzenia cyklu. Na przykład powodem opóźnienia miesiączki może być: zmiana klimatu, brak witamin lub wysiłek fizyczny.

Co się stanie, jeśli miesięczne okresy będą opóźnione?

Что делать если месячные задерживаются

Jak wspomniano powyżej, opóźnienie w miesiączce przez 5 dni jest uważane za normalne, więc warto pomyśleć o podjęciu jakichkolwiek działań, jeśli ten okres zostanie przekroczony.

Przede wszystkim należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę, w tym celu można skorzystać z testu ciążowego lub wykonać badanie krwi w klinice. Aby zapewnić dokładność wyników, lepiej jest kupić kilka testów od różnych producentów w aptece. Następnym krokiem do zrobienia jest wizyta u ginekologa. W każdym razie nie można uniknąć wizyty u specjalisty, więc czy warto odłożyć na później, narażając własne zdrowie?