Współczesny człowiek coraz bardziej poszukuje czystości i higieny. W szczególności większość osób, które odwiedziły dentystę, uważa, że ​​po usunięciu zęba należy przepłukać usta, ale nie każdy wie, co to jest. W praktyce medycznej często zdarzają się sytuacje, w których jest to nawet zabronione.

Czy po ekstrakcji zęba muszę przepłukać usta?

Jeśli wyjazd do lekarza był prosty, bez żadnych komplikacji, a specjalista nie powiedział nic o obowiązkowym leczeniu jamy ustnej, to płukanie antyseptyczne nie jest konieczne. W takich przypadkach po prostu myć zęby z czasem i poczekaj, aż rana się opóźni.

Kąpiele dezynfekcyjne do jamy ustnej są konieczne w kilku przypadkach:

  1. Usunięcie było konieczne ze względu na stan zapalny, który objawiał się obrzękiem, obrzękiem i bólem. Oprócz stałego leczenia samej rany, często przepisywana jest antybiotykoterapia, aby zapobiec ewentualnemu ropieniu.
  2. Jeśli był otwór ropnia na dziąśle. Zwykle po wykryciu obrzęku w postaci strumienia w jamie ustnej oprócz usunięcia zęba wykonuje się nacięcie zapalenia w celu uwolnienia płynu, który nagromadził się w jego wnętrzu. Następnie rana jest natychmiast leczona środkiem antyseptycznym, aby całkowicie oczyścić ten obszar. Ponieważ nacięcie nie jest zszyte, musi być stale czyszczone roztworem soli sodowej na przemian z chlorheksydyną zmieszaną z wodą. I lepiej jest przepłukać jamę ustną po ekstrakcji zęba, niż w przyszłości pójść do szpitala z infekcją.
  3. Jeśli istnieją potencjalne źródła infekcji - próchnica, zapalenie dziąseł i inne. Takie obszary zwykle zawierają różnorodne drobnoustroje, które mogą łatwo powodować ropienie rany. W takich przypadkach konieczne jest również przemywanie ust roztworem antyseptycznym.

Jak można płukać usta po usunięciu zęba mądrości?

Istnieje kilka skutecznych narzędzi do mycia ran w jamie ustnej:

1. Chlorheksydyna. Możesz go kupić w dowolnej aptece. Wykonuje działanie dezynfekujące, a jego aktywność utrzymuje się przez kilka godzin po zabiegu. Ma gorzki smak.

2. Miramistin. Produkt jest również dostępny w aptekach i wydawany bez recepty. Pomaga przyspieszyć gojenie się tkanek.

3. Roztwór soli z sodą.

Składniki:

  • sól - 1 łyżeczka;
  • soda - 1 łyżeczka;
  • ciepła woda - 1 szklanka.

Przygotowanie i stosowanie

Sól należy rozpuścić w wodzie (najlepiej jodowanej). Przepłukać jamę ustną otrzymanym roztworem. Należy to powtórzyć po posiłkach, ale co najmniej trzy razy dziennie. Jeśli jednak podczas wizyty u dentysty dokonano autopsji, należy dodać do mieszaniny soda.

4. Odwar z ziół. Same rośliny mają słaby efekt antyseptyczny. Dlatego ich dekokty są używane w najprostszych przypadkach. Najczęściej używany rumianek, szałwia , nagietek i eukaliptus.

Składniki:

  • sucha roślina - 1 łyżka. l.;
  • woda - 1 litr.

Przygotowanie i stosowanie

Suchej trawy, kwiaty lub liście należy dodać do wody i gotować. Potem fajnie. Przed płukaniem należy oczyścić uzyskany wywar z małych cząstek roślin, aby nie wpadły one w ranę.

Dlaczego nie mogę płukać ustami natychmiast po ekstrakcji zęba?

wypłukać usta po usunięciu zęba mądrości

Po usunięciu skrzep tworzy się w studni, co sprzyja gojeniu i zapobiega przedostawaniu się żywności i drobnoustrojów do otwartej rany. W pierwszym dniu formacja ta jest słabo związana, więc intensywne płukanie może prowadzić do jej utraty.

Zwykle jest obarczona zapaleniem gniazda, któremu towarzyszy ból, zapach z ust, obrzęk dziąseł. Wielu nie ma pewności, czy płukać usta po ekstrakcji zęba, a to jest całkowicie wytłumaczalna wątpliwość. Większość dentystów nie zaleca płukania jamy. Jest wyznaczany tylko w skrajnych przypadkach.