jaka presja powinna być u dzieci Często wielu rodziców, zwłaszcza jeśli zdrowie członków rodziny jest silne, nie ma pojęcia o wskaźnikach normy ciśnienia. Ale mierzy się to nie tylko wtedy, gdy dana osoba jest chora, ale także jako środek zapobiegawczy. Jaka presja powinna być u dzieci w pewnym wieku jest jednym z najczęstszych pytań, które można usłyszeć podczas zdawania egzaminu. Od razu chciałbym zauważyć, że różne osoby mogą mieć różną presję pod względem wskaźników, ale powinny one mieścić się w normalnym zakresie.

Który ciśnienie krwi czy dzieci powinny mieć?

Dla łatwości określenia, zarówno u małych dzieci jak i dorosłych, lekarze dawno temu opracowali tabelę, po zbadaniu której można łatwo określić wskaźniki ciśnienia, które są normą.

jakie powinno być ciśnienie krwi u dzieci

Chciałbym powiedzieć kilka słów o parametrach ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Pierwszy lub górny mówi o maksymalnym skurczu mięśnia sercowego z uwolnieniem krwi, a drugi lub niższy wskazuje na nacisk na ściany naczynia, gdy serce jest w najbardziej zrelaksowanym stanie.

Nacisk, na przykład u pięcioletniego dziecka, powinien być taki, jak podano w tabeli, chociaż w zależności od wieku, diety, budowy ciała i wzrostu, dopuszczalne są niewielkie zmiany. W życiu stopniowo się zwiększa, a najniższy obserwuje się u noworodków. U dzieci pełnych lub wysokich ciśnienie jest wyższe niż u ich rówieśników o mniejszej wysokości i cieńszej sylwetce.

Jak samodzielnie obliczyć wskaźniki ciśnienia?

Jeśli nie ma pewności w tabeli, możliwe jest określenie ciśnienia, na przykład dla 10-letniego dziecka, za pomocą wzoru I.M. Voronin:

  • 90 + 2x - na górę;
  • 60 + x - dla dołu, gdzie x - liczba lat w latach.

Odpowiednio, wykonując obliczenia okazuje się, że: 90 + 2x10 = 110, 60 + 10 = 70. 110/70 - norma nacisku na dziesięcioletnie dziecko. Ta formuła jest odpowiednia dla ciotek od 6 do 16 lat. Dlatego, gdy pojawia się pytanie, na ile presja powinna być, na przykład, nastoletnie dziecko w wieku 13 lat nie będzie trudno dokonać obliczeń.

Dla młodej pary od 2 do 5 lat, obliczenia są takie same, tylko dla górnej presji wiek jest dodawany do 96. Tak więc, aby określić, jaki nacisk powinien być w trzyletnim dziecku, jest to możliwe: 96 + 2х3 = 102, 60 + 3 = 63. jaka presja powinna mieć trzyletnie dziecko Zaokrąglając wskaźniki, ustalamy, że 100/60 jest normą dla twojego karapuza.

W przypadku bardzo małych dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku jednego, obliczenia dokonywane są według wzoru:

  • 76 + 2x - dla skurczowego, gdzie x to wiek malucha w miesiącach;
  • Skurczowe ciśnienie krwi 2 / 3-1 / 2 jest częstością rozkurczową.

Zatem ustalenie, czy zmierzone ciśnienie mieści się w granicach normy, nie jest trudne. A jeśli występują małe odchylenia, skonsultuj się z lekarzem, być może w przypadku Twojego dziecka - to norma.