We współczesnym świecie miłość do rzeczy dla wielu jest całkiem normalna. Kiedy jednak to uczucie staje się przytłaczające, a osoba ze zwykłych rzeczy materialnych czyni z siebie idola, warto zastanowić się, czy to normalne. Proponujemy dowiedzieć się, czym jest fetysz.

Co oznacza fetysz?

Nie wszyscy znają znaczenie słowa fetysz. Pochodzi od portugalskiego "feitic", co w tłumaczeniu oznacza "należący do katolickiego użytku". Wśród takich rzeczy - relikwie świętych, magiczne koraliki i inne religijne talizmany. Po chwili zaczęto nazywać to inne niezwykłe przedmioty materialne - kawałki drewna, kamyki, garnki, pazury, pióra i ziarna.

Później termin już w formie "fetiche" i "fetich" stał się znany w języku francuskim, angielskim i innych językach europejskich. Teraz po francusku oznacza "idol, talizman". Comte rozszerzył ją i nazwał animistycznym spojrzeniem prymitywnych ludzi na przedmioty materialne i prymitywny kult jako całość. I teraz wielu naukowców odnosi się do koncepcji fetyszyzmu jako kultu zwierząt, zjawisk natury i roślin.

Fetyszyzm w filozofii

Często fetyszyzm odczuwają członkowie silniejszego seksu. Są jednak przypadki, kiedy kobiety są przyciągane do każdej rzeczy. Aby zrozumieć, że dana osoba naprawdę ma problemy, ważne jest, aby znać oznaki fetyszyzmu:

 1. Niezupełnie zwykłe obsesje, które kolidują z normalnym współżyciem seksualnym. Przykładem może być stosunek płciowy stale w jednej pozycji i tylko po wypiciu alkoholu.
 2. Osoba cierpiąca na taką zależność nie jest w stanie wypróbować innych sposobów zaspokojenia, ponieważ sieć ma już zwyczaj obcowania z jakimikolwiek rytuałami. Z powodu tego zaburzenia fetyszyści nie są w stanie w pełni cieszyć się seksem.
 3. Pacjenci mogą wykonywać różnego rodzaju czynności w stosunku do obiektów nieożywionych, którym towarzyszy erotyczne fantazje .
 4. Po chwili rola obiektu adoracji staje się jeszcze ważniejsza, a jego obecność jest głównym warunkiem uzyskania satysfakcji.
 5. Zainteresowanie grami fabularnymi.
co oznacza fetysz

Fetysz - psychologia

Znany fetyszyzm austriackiego psychiatry Sigmunda Freuda zaczął eksplorować w 1927 roku. Jego zdaniem jest on odchyleniem od początkowego kierunku seksualnego. Jest pewien, że fetyszyzm jest wynikiem pewnych traumatycznych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w dzieciństwie, i znalazł się w świadomości. Ten stan może się rozwinąć w tych przypadkach, gdy dana osoba nie zdaje sobie sprawy z własnej tożsamości seksualnej lub woli niewłaściwą rolę seksualną.

Osoby cierpiące na fetyszyzm w przeszłości mogły mieć związek z matką bliską kazirodztwu. Ojcze i na ogół tacy ludzie byli postrzegani jako niegodni uwagi. Według Freuda może istnieć jeszcze jeden powód wystąpienia dolegliwości - zaniedbania dziecka ze strony rodzimej osoby - matki. Psychoanalityk argumentował, że fetyszyzm nie zawsze może być nazwany odchyleniem od normalnego zachowania.

Fetyszyzm - religia

Przyjmuje się także rozróżnianie fetyszyzmu religijnego. Jest to rozumiane jako religijne uwielbienie nieożywionych przedmiotów materialnych, które można przypisać różnym nadprzyrodzonym właściwościom, które stały się popularne nawet wśród najstarszych plemion. Ten trend ma miejsce w naszych czasach. Przykładem jest kult relikwii w buddyzmie i kult Czarnego Kamienia w islamie.

We współczesnym świecie istnieje wiele fetyszy w postaci różnych amuletów i amuletów. Takie obiekty są często przypisywane właściwościom magicznym i zdolności do przynoszenia szczęścia osobie, chronią przed nieszczęścia. Ten talizman ma na celu ochronę właściciela przed nieszczęściem. Często taki temat uwielbienia może być częścią czegoś wielkiego - kamienia ze specjalnej szanowanej góry, kawałka świętego drzewa lub rysunku świętego zwierzęcia.

Fetyszyzm i totalizm

Nasi przodkowie wiedzieli także, co nazywają fetyszem, deifikują różne przedmioty i wierzą w ich nadprzyrodzone moce. Takim specjalnym tematem może być wszystko, co wiązało się ze znaczącym wydarzeniem w życiu danej osoby lub po prostu uderzyło w jego wyobraźnię. Przejaw fetyszyzmu można zaobserwować w adoracji:

 • kamienie o nietypowym kształcie;
 • kawałek drewna;
 • części ciała zwierzęcia;
 • figury z kamienia, metalu i drewna.

Czasami zdarzało się, że losowy przedmiot mógł być używany jako fetysz. Jeśli jego posiadacz miał szczęście, wówczas wierzono, że ten przedmiot jest obdarzony magiczna moc . W razie potrzeby można go zastąpić innym. Niektóre narody miały zwyczaj, zgodnie z którym fetysze były konieczne, zarówno po to, by podziękować, jak i ukarać. Fetysze stały się częścią czegoś więcej. Może to być kawałek świętego drewna lub rysunek ze szanowanym zwierzęciem.

czym jest fetysz

Co to jest fetysz w seksie?

Takie zjawisko jak fetysz seksualny nie jest tak rzadkie. Często dla zwolenników fetyszyzmu przedmiotem podekscytowania jest:

 • bielizna damska;
 • buty na wysokim obcasie;
 • futro;
 • rękawiczki;
 • artykuły toaletowe dla kobiet.

Przedmiot adoracji jest ważnym warunkiem podniecenia seksualnego, a nie zwykłym pragnieniem zróżnicowania życia seksualnego. Wielu fanów pocałunku kierunkowego lub rozważają fetysz, aż osiągną ekscytację. Zatem świadectwo lub akt seksualny może wystąpić lub zdarzyć się z jakimkolwiek właścicielem danej rzeczy, bez zależności od jej osobistych cech.

Co oznacza fetyszysta?

Czasami ludzie wokół siebie i ta osoba nie są całkowicie przekonani, że pasja do czegokolwiek może być nazywana normą, a kiedy patologia wymaga specjalistycznej pomocy. Wielu z nas może przyciągać pewne rzeczy i mieć stymulujący efekt. Jednak patologię można nazwać sytuacją, w której dana osoba nie jest zainteresowana cechami osobowymi partnera, a jedynie przyciąga jego ubrania lub inne przedmioty (fetysze). Oznacza to, że przedmiot fetyszyzmu dla takich osób jest dominujący i szczególnie interesujący.

Powód fetyszyzmu

Nikt nie będzie się spierał z faktem, że fetysz i dziwność są ze sobą powiązane. Jednak to zachowanie ma swoje korzenie. Wśród przyczyn pojawienia się fetyszyzmu:

 • zaburzenia seksualne;
 • zaburzenia emocjonalne i osobowości;
 • związek jednego lub drugiego podmiotu i podniecenia seksualnego w dzieciństwie;
 • strach przed prawdziwymi relacjami seksualnymi z partnerem.

W przyszłości człowiek może używać obrazu i zapachu obiektu lub wrażeń dotykowych, aby osiągnąć podekscytowanie. Przyczyny fetyszyzmu do dziś nie były badane. Niemal każda osoba ma pewien bodziec, na który może zareagować silnie. Stąd można wywnioskować, że prawie wszyscy ludzie rodzą się z predyspozycjami do fetyszyzmu.

jakie są fetysze

Czym są fetysze?

Istnieją różne rodzaje fetyszy seksualnych:

 • artykuły odzieżowe;
 • części ludzkiego ciała;
 • przedmioty i zwierzęta;
 • cechy zachowania, wyglądu i chodu.

Często taki fetysz staje się obiektami, które dotyczą osób odmiennej płci. Często urocze fetysze dla mężczyzn to:

 • bielizna;
 • pończochy;
 • rajstopy;
 • Biustonosze;
 • buty;
 • jednolity.

Takie typy fetyszyzmu mają swoich fanów, którzy często noszą ubrania przeciwnej płci. Oto transwestytyzm fetyszystyczny. W Kraju Kwitnącej Wiśni fetyszyzm stał się jednym z rodzajów zarobków, gdzie sprzedaje się używaną nieproszoną bieliznę. Wiesz, co fetysz i miłośnicy pewnych części ciała:

 • włosy;
 • gruczoły sutkowe;
 • stopy;
 • stopy.
znaczenie słowa fetysz

Jak żyć z fetyszystą?

Kiedy małżeństwo ma fetyszystę, czasami staje się poważnym problemem dla pary. Często w życiu osobistym na tym terenie mogą powstawać kłótnie, które ostatecznie mogą doprowadzić do zerwania stosunków. Częściej miłość do rzeczy i rzeczy obserwuje się u mężczyzn. Druga połowa może być zszokowana dziwnymi fetyszami, wśród których jest bielizna w stylu non-style. Jeśli osoba żyjąca z fetyszystą nie martwi się zbytnio o jego fetyszyzm, możesz zostawić ją taką jaka jest, ale jeśli sytuacja staje się problemem dla pary, warto zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty.

Jak pozbyć się fetyszu?

Jeśli twoja para również musi się dowiedzieć, czym jest fetysz, spróbuj pozbyć się tego problemu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest terapia awersyjna. Ta metoda jest bardziej rygorystyczna niż psychoterapia fetyszyzmu, ale dzięki niej pożądane rezultaty można osiągnąć znacznie szybciej. W tym przypadku leczenie fetyszyzmu odbywa się za pomocą następującej metody - pacjent, który jest przyciągany do obiektu, pokazuje go, a jednocześnie jego ciało jest narażone na wyładowanie elektryczne. Lub jako opcja, podawaj leki, które wywołują mdłości.