Propolis (klej pszczeli) to żywiczny klej, którego kolor zmienia się od żółtawo-zielonego do ciemnozielonego i brązowego, o gorzkim smaku i charakterystycznym zapachu. Jest produkowany przez pszczoły z własnej śliny, pyłku, wosku i lepkich substancji wydzielanych przez niektóre gatunki drzew iglastych i liściastych. Na bazie propolisu sporządza się wyciągi z wody i alkoholu, maści, balsamy, nalewki i świece.

Ekstrakt wodny z propolisu - zastosowanie

Wodny ekstrakt z propolisu jest brązowy, często błotnisty, ma kolor kawy z mlekiem i płynem. Można go kupić w aptece lub samemu gotować.

W sprzedaży najczęściej spotyka się 1%, rzadziej - 5% rozwiązanie. Podczas przygotowywania wodnego ekstraktu propolisu w domu można uzyskać dowolne stężenie, które zależy od celu, w jakim roztwór zostanie użyty.

Wodny ekstrakt z propolisu stosowany jest jako zewnętrzny środek antyseptyczny i przeciwbakteryjny:

 • do leczenia trudnych gojących się ran i wrzodów, jako płynów;
 • płyn do płukania jamy ustnej;
 • dla płukać gardło zapalenie migdałków;
 • zakrapianie oka zapaleniem spojówek;
 • do mycia zatok z zatoką;
 • do douching na erozję szyjki macicy, zapalenie pochwy;
 • jako środek przeciwgrzybiczy, w szczególności dla kandydozy.

Wewnątrz wodny ekstrakt z propolisu jest zwykle stosowany w medycynie tradycyjnej Wzmocnienie odporności , walka z chorobami przewodu pokarmowego.

Lek ten nie ma oczywistych przeciwwskazań, z wyjątkiem indywidualnej reakcji alergicznej.

Jak przygotować wodny ekstrakt z propolisu?

Jak w przypadku każdego domowego środka, nie ma jednej instrukcji przygotowania wodnego ekstraktu z propolisu, wielu opcji. Ale we wszystkich przypadkach zaleca się zamrozić propolis przed gotowaniem, więc później modne jest wbijanie go w proszek, ponieważ w temperaturze pokojowej jest to raczej lepka substancja.

Zastanów się nad kilkoma najpopularniejszymi przepisami, jak zrobić wodny ekstrakt z propolisu:

 1. Propolis w proszku (10 gramów) wlej ciepłą wodę (100 ml) i moczyć w łaźni wodnej przez 15-20 minut, regularnie mieszając. Temperatura ogrzanej mieszaniny nie powinna przekraczać 80 stopni. Otrzymaną mieszaninę przesączono i wlano do nieprzezroczystego naczynia lub pojemnika z ciemnego szkła. Powstały roztwór przechowuje się w lodówce nie dłużej niż 10 dni.
 2. Rozgnieciony propolis wlewa się do termosu, zalewa wrzątkiem i nalega w ciągu dnia. W przypadku długotrwałego przechowywania rozwiązanie przygotowane tą metodą nie jest przeznaczone.
 3. Rozgnieciony propolis wylewany jest ciepłą wodą w stosunku 1: 2 i przechowywany w łaźni wodnej przez około godzinę, a następnie przefiltrowany. Tak otrzymany wodny ekstrakt z propolisu można przechowywać w lodówce przez okres do dwóch miesięcy, ale ponieważ jest on bardzo stężony, przed użyciem należy go rozcieńczyć przegotowaną wodą do pożądanego stężenia.

Jak wziąć ekstrakt wodny z propolisu?

Najczęściej, przed zastosowaniem ekstraktu propolisu należy rozcieńczyć, szczególnie w przypadku gotowania w domu, gdzie stężenie propolisu w roztworze może być bardzo wysokie.

 1. Do płukania łyżkę ekstraktu dodaje się do połowy szklanki wody.
 2. Do płukania ekstrakt z zatok szczęki rozcieńczony w stosunku 1: 2.
 3. W przypadku leczenia oczu, biorąc pod uwagę wrażliwość błony śluzowej, najlepiej jest użyć ekstraktu wodnego z propolisu minimum zastosowanie wody ekstraktu propolisowego koncentracja zakupiona w aptece. Pożądane jest również rozcieńczenie go przegotowaną wodą w stosunku 1: 2. Wlać roztwór 1-2 kropli 3-4 razy dziennie.
 4. Do douching w 0,5 litra wody, dodać 3 łyżki ekstraktu.
 5. Po podaniu lek jest zwykle rozcieńczany w szklance ciepłej wody lub mleka i przyjmowany dwa razy dziennie. Ilość leku zmienia się w zależności od stężenia i postaci uwalniania i może wynosić od 30-40 kropli do łyżeczki.

Wodny ekstrakt z propolisu bardzo często powoduje wytrącanie się osadu, dlatego należy go wstrząsnąć przed użyciem.