Przewlekłe zaparcia to nie tylko bardzo nieprzyjemny problem, ale także stan, który może negatywnie wpłynąć na organizm jako całość. W szczególności zaparcie grozi zatruciem organizmu w wyniku spożycia toksyn z mas kałowych, które są długotrwałe w jelicie. To z kolei prowadzi do znacznego osłabienia układu odpornościowego, więc organizm jest narażony na zwiększone ryzyko infekcji. Zaparcia mogą prowadzić do deformacji jelita, hemoroidów, szczelin odbytu itp.

W związku z tym opracowano wiele różnych sposobów radzenia sobie z zaparciami, różniących się mechanizmem działania, dawką uwalniania, czasem ekspozycji itp. zaparcie Lekarze zalecają stosowanie sterylnego oleju wazelinowego - niedrogiego, niedrogiego i dość skutecznego środka.

Co to jest medyczny olej wazelinowy?

Olej wazelinowy lub ciekła parafina jest syntetyczną oleistą cieczą otrzymywaną podczas przetwarzania oleju przez destylację nafty. Produkt ten podlega wysokiemu stopniowi oczyszczenia, dlatego nie ma substancji organicznej szkodliwych dla organizmu i jego związków w składzie wazeliny.

Olej wazelinowy jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Znajduje zastosowanie w następujących obszarach:

 • lek - do produkcji maści, jako rozpuszczalnik niektórych leków, jako środek przeczyszczający, do smarowania cewników i końcówek lewatyw, itp .;
 • kosmetologia - jako składnik kremów, żeli i innych środków kosmetycznych;
 • przemysł - do impregnacji papieru, jako środek smarny do sprzętu itp.

Olej wazelinowy nie wpływa negatywnie na organizm człowieka, co potwierdzają liczne badania. Nie ma właściwości rakotwórczych, toksycznych lub mutagennych, nie wchodzi do układu krążenia, nie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego. Udowodniono również, że wazelina nie kumuluje się w organizmie i pochodzi z niej w niezmienionej postaci.

Wykorzystanie oleju wazelinowego do zaparć

Olej wazelinowy jest mechanicznym środkiem przeczyszczającym, stosowanym w przewlekłych zaparciach. Po spożyciu ma następujący efekt:

 • smarowanie ściany jelita, tworząc barierę pomiędzy treścią jelita i jego błon śluzowych;
 • zmiękczenie stałego kału i zapobieganie ich powstawaniu w okrężnicy;
 • pokonywanie zatorów w jelitach poprzez ułatwianie przemieszczania kału;
 • słaba stymulacja ruchliwości jelit.

W ten sposób olej wazelinowy ułatwia defekację i zapobiega opóźnieniom stolca w przyszłości.

Jak wziąć olej wazelinowy?

To narzędzie może być wzięte wyłącznie na zalecenie lekarza. Zasadą jest, że dorośli pobierają olej wazelinowy od 1 do 2 łyżek doustnie dwie godziny po posiłku lub na pusty żołądek. Przebieg leczenia olejem wazelinowym jest ograniczony do pięciu dni.

olej wazelinowy do zaparć

Przeciwwskazania do wewnętrznego odbioru oleju wazelinowego:

 • indywidualna nietolerancja;
 • ostre procesy zapalne w jamie brzusznej;
 • zespół gorączkowy;
 • niedrożność jelit;
 • ciąża

Podczas stosowania oleju wazelinowego należy pamiętać, że folia ochronna wytworzona na ścianach jelita jest przeszkodą w absorpcji witamin i mikroelementów z jelita. Dlatego leczenie tym środkiem nie może być przedłużone, w przeciwnym razie może się rozwinąć. hypowitaminoza .

Ile oleju wazelinowego działa?

Działanie przeczyszczające oleju wazelinowego występuje około 5 do 6 godzin po spożyciu.