Jednym z wielkich świąt ortodoksyjnych jest Trójca Święta, obchodzona pięćdziesiątego dnia po Wielkanocy. Został wprowadzony przez apostołów na pamiątkę Ducha Świętego i objawienia prawdy o istnieniu Trójjedynego Boga - Trójcy Świętej. Święto to symbolizuje oczyszczenie duszy ludzkiej ze złego i zła. Uważa się, że w tym dniu Duch Święty zstąpił na apostołów w postaci świętego ognia, przynosząc wielką wiedzę.

Jakie są znaki i zwyczaje Trójcy?

Wiele różnych znaków i zwyczajów związanych jest z Trójcą Świętą. Od dawna przygotowywano się do tego święta bardzo ostrożnie. Gospodyni porządkowała i porządkowała czystość w domu. Następnie udekorowano ich domami ziołami i dzikimi kwiatami - to jedna z głównych obyczajów. Uważa się, że symbolizuje odnowienie natury i nowy cykl życia.

Tradycyjnie wakacyjny poranek rozpoczyna się od wizyty w kościele. Parafianie zabierają ze sobą małe bukiety ziół i kwiatów, aby je uświęcić, a następnie umieścić je w swoich domach w najbardziej honorowych miejscach. Symbolizuje dobrobyt i dobrobyt. Zioła Trinity zostały wysuszone, a następnie użyte jako lek na różne dolegliwości.

Warto zauważyć, że oprócz uroczystości kościelnych są jeszcze inne zwyczaje związane z tym świętem. Od czasów starożytnych ludzie o szczególnym znaczeniu traktowali nadejście lata, które ludzie nazywali Zielonym czasem Świąt. Okazało się, że zbiegło się to z rytem prawosławnej Trójcy Świętej: w dawnych czasach, po nabożeństwie, zaczęły się masowe uroczystości, gry, konkursy i tańce okrągłe. Wieczorem dziewczęta utworzyły wieniec z kwiatów i ziół, a potem wpuściły je do wody. Wierzono, że jeśli wieniec uniesie się na drugi brzeg, oznacza to, że dziewczyna będzie kochana i szczęśliwa. Zatopiony wianek obiecał kłopoty.

Znaki i przesądy na temat Trójcy Świętej

Jednym z dobrych znaków na Trójcy był rytuał przejścia. Wierzono, że jeśli są oddani Trójcy i poślubieni w Ochronie, jakie są znaki i zwyczaje Trójcy wtedy życie małżonków będzie w miłości, harmonii i lojalności.

W te święta każda praca jest potępiana. Nie przyjmuje się żadnych prac domowych, z wyjątkiem gotowania.

Popularnym ludowym znakiem na Trinity jest deszcz. Zapowiedział dobre zbiory, dużo grzybów i ciepłą pogodę.

Jeden z starożytnych przesądów był zabroniony pływać, ponieważ tydzień po Trójcy był nadal nazywany "Rusal". Założono, że w tym czasie syreny próbowały zwabiać na dno, więc nie polecano chodzić samotnie w pobliżu zbiorników. Jest to jednak w gruncie rzeczy tradycja pogańska.